Kategoriler
Kendini motive et!

Sağlıklı Yaşamı Kolaylaştıran Etkenler

Hayat uzun bir yolculuk ve bu yolculuğu yaşarken değiştirebileceğimiz veya güzelleştirebileceğimiz noktaları bulunmaktadır. Hayatın döngüsünde zaman geçirirken yaptığımız bazı davranışlar vücut sağlığımızı tehdit ederken, yüksek tansiyon, kalp rahatsızlıkları veya sakatlıklara yol açabilmektedir. Sağlıklı yaşama adım atmanın ilk yolu kişinin kendisine zaman ayırmasından geçer ve mutlu bir yaşamın sırrı kişinin kendini önemsemesidir. Değişim mutlaka gereklidir ve her zaman daha iyi bir seçenek bulunmaktadır. Köklü değişimler yapıp zorlanmak istemiyorsanız bu değişimi zamana yayarak yavaş yavaş harekete geçebilirsiniz. Bedenimiz hayatta kalabilmek için ihtiyaç durduğumuz yegâne şeydir hayatınızda birkaç değişiklik yaparak günün sonunda rahat bir nefes alabilirsiniz. Sağlıklı yaşamak için sizlere sunacağımız öneriler yazımızda.

Sağlıklı Yiyecekleri Daha Fazla Tüketin

İster zayıflamak için diyet yapın isterseniz sağlığınızı korumak için sonuç aynıdır ki midenizi çok yoracak besinleri olabildiğince azaltmalısınız. Türk insanı genellikle et ağırlıklı beslenmekten hoşlanır. Protein her zaman gerekli ve alınması gereken bir besindir ancak fazla veya çok sık olduğunda mide ve sindirim sistemi yorulmakta olup uzun vadede kişiye sağlık sorunları yaşatmaktadır. Bu sebepten sebze ve meyve tüketimini arttırmaya çalışabilirsiniz. Vücut direnciniz arttığı gibi bağışıklık sisteminiz de güçlenecek ve bulaşıcı hastalıklara karşı savunmanız artacaktır. Ayrıca cilt sağlığından göz sağlığına kadar birçok hastalığa yakalanma ihtimalini azaltacaktır. Günlük beslenme rutininizde 1 öğün sebze veya meyve tüketerek ilk adımı atabilirsiniz.

Her Zaman Su!

Vücudun %60’ı sudan oluşur ve sağlıklı yaşamın en önemli parçası yeteri kadar su tüketmektir. Günde en az 2 litre su tüketildiğinde vücut toksinlerden kurtulur ve metabolizma hızlanır. Ayrıca bağışıklık sistemi de güçlenir ve yine hastalıklara karşı direnç artar. Su tüm organlara oksijenin taşınmasına yardımcı olurken aynı zamanda doğrudan zayıflamanızda etkisi olmasa da kilo kontrolünde önemlidir. Günlük içilen su miktarını bir rutine oturtmak sağlıklı yaşamın olmazsa olmazlarıdır.

Mutlaka Hareket Edilmeli

Vücudumuz hareketli bir yapıdadır ve onu hareketsiz bırakmak veya yetersiz hareket etmek kişinin kendine yapabileceği en büyük kötülüklerdendir. Bu yüzden mutlaka egzersiz yapılmalıdır. Bu her zaman spor yapacağınız anlamına gelmemektedir. Yaratıcı işlerde bulunmak, arkadaşlarınızla çeşitli aktivitelere katılmak, folklor, dağcılık veya fotoğrafçılık gibi bedenin de hareket edebileceği hobiler edinmek ve düzenli uyumak dahi etkilidir. Hobiler bedeninize iyi geldiği gibi ruhunuzu da besleyecek ve yaşam kalitenizi arttıracaktır.

Stresten Olabildiğince Uzaklaşın

Stres hayatın ne yazık ki parçalarından biridir ve günlük hayatın içerisinde birçok durumda kişi stresli, kaygılı veya üzüntülü durumlar yaşayabilmektedir. Ancak bazen durmak düşünmek ve rahatlamak gerekir. Rahatlamanızı sağlayabilmek için dinlendirici etkinlerde daha fazla yer almaya çalışabilirsiniz. Müzik dinleyebilir, film izleyebilir, meditasyon yapabilir veya yürüyüşe çıkabilirsiniz. Size iyi gelen herhangi bir aktiviteyi yapmanız yeterlidir. Bu sayede mutluluk hormonu salgılanacak ve stresten arınacak veya uzaklaşacaksınız. Son olarak ise sağlıklı yaşamak için kendinizi sevin. Kendinizi önemseyin ve huzur duygusunu hissetmeye çalışın. Kapıyı açan adım en önemli adımdır ve gerisi kendiliğinden gelecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir