Kategoriler
Kendini motive et!

Sağlıklı Zayıflamak İçin Neler Yapılmalı?

Sağlıklı Zayıflamak İçin Neler Yapılmalı; Kişinin yaşı, boyu, kilosu, yaşam öyküsü, yaşama stili ve cinsiyeti etkilidir. İdeal kilonuzu gerekli merkezlerden hesaplayabilirsiniz. İdeal kilo hesaplanırken ilk olarak vücudun kitle endeksi belirlenir ve kitle indeksi ile ortalama bir hesap çıkarılır. Uzmanlar vücudun kitlesel indeksinin 20 ile 25 arasında olmasını öngörürken altında kalan rakam zayıf, üzerinde kalan rakam ise kilolu olarak belirlenir. Rakam ile ortalama sayının makasının açılması çok zayıflık veya obez yorumlaması yapılır. Vücut kitle indeksi eğer ortalama rakamın üzerinde ise sağlıklı zayıflamak için sizlere önereceğimiz tüyolara dikkat ederek kilo verebilirsiniz. Dikkatli ve keyifli okumalar dileriz.

Uzak Durulması Gereken Besinler

Zayıflamak istiyorsanız öncelikle ne yiyeceğinizden daha çok ne yiyemeyeceğinizin üzerinde durmanız gerekir. Şekerli gıdalar, kızartmalar, hazır besinler, hazır meyve suları, şeker, rafine karbonhidratlar, alkol ve nişastalı besinlerden uzak durmanız gerekir. Bu besinler sadece zayıflamak için değil sağlıklı olmak ve sağlıklı kalmak için yaşam tarzınız haline getirilmelidir. Bunlar yerine taze meyve suyu tüketebilir veya tam tahıllı ürün grubu ile beslenebilirsiniz.

Sağlıklı Zayıflamak İçin Neler Yapılmalı; Düzenli Protein Alınması

Sağlıklı zayıflamak için ihtiyacınız olan en önemli besin kaynağı proteindir. Kilo verirken yanlış ve yetersiz beslenme sonucunda kişiler yağ kaybetmenin yanı sıra kasta kaybedebilir. Kas kütlesinin korunması ve mümkünse arttırılması önemlidir. Bu sebepten günlük tüketilmesi gereken protein miktarı mutlaka alınmalıdır. Protein vücutta daha geç sindirildiğinden sağlıklı kilo vermenize yardımcı olur. Süt ve süt ürünleri, yumurta, balık eti, dana eti, tavuk eti, yeşil mercimek, nohut ve kuru fasulyenin içerisinde protein bulunur. Protein ayrıca yavaş sindirilmesinden ötürü tokluk hissinin de daha uzun süre hissettirerek zayıflamak için ihtiyacınız olan en önemli besin kaynağıdır.

Sağlıklı Zayıflamak İçin Neler Yapılmalı
Sağlıklı Zayıflamak İçin Neler Yapılmalı

Bol Sebze Tüketilmeli

Sebzelerde protein gibi tokluk hissini uzun süre hissettiren besin öğelerinden biridir. Ayrıca sebzeler mineral ve vitamin açısından yüksektir ve sağlıklı kilo vermek için mutlaka günlük beslenme programında yer almalıdır. Ispanak, lahana, marul, dereotu, roka, karnabahar, patlıcan, kabak ve maydanoz gibi sebzelere günde 2 öğün mutlaka yer verebilirsiniz.

Düzenli Spor Yapılmalı

Kilo vermek istiyor ve kilo verirken sıkılaşarak oluşacak kötü görüntüyü sona erdirmek istiyorsanız düzenli egzersiz yapılmalıdır. Spor yaparak sağlıklı kilo verirken aynı zamanda sağlığınızın korunması içinde gereklidir. Yüzebilir, koşabilir, bisiklete binebilir, pilates yapabilir veya güç antrenmanları alabilirsiniz. Spor yapmak kilo vermek için gereklidir. Kilo verirken kas yapınızı güçlendirmek için güç ve direnç antrenmanlarına ağırlık verebilirsiniz.

Sağlıklı Zayıflamak İçin Neler Yapılmalı; Uyku Kalitesini Yükseltin

Az uyumak veya yetersiz uyumak metabolizmayı yavaşlatır. Yavaş metabolizma ise kilo alımını arttırır. Metabolizmanızı hızlandırmak ise bu süreci olumlu etkiler. Bu sebepten günde 8 saat düzenli uyumanız önemlidir. Uzmanlar uyku içerisinde doğru hormon salgılanmasını sağlamak için 10:00 ve 03:00 saatleri arasının uykuda geçirilmesini tavsiye eder. Kilo verme sürecini desteklemek için sizlere önerilerimize kulak vererek süreci daha sağlıklı ve daha hızlı yürütebilirsiniz.