Kategoriler
Kendini motive et!

Seneler Gamzelerinizi Doldurmasın! Sporla Genç Kalın!

Spor yapmanın yaşlanma üzerinde etkileri çoktur. Spor yapmak sadece dış görünümü daha güzel hale vücut içsel sistemlerine de etkisi olduğundan yaşlanmaya da etkisi büyüktür. Vücut sarkmalarından spor yaparak kurtulmak mümkündür. Genç yaşlarda düzenli spor yapmak ileriki yaşlara yapılan bir yatırımdır. İnsan psikolojisinin sağlıklı olması genç kalmasına önemli bir etkendir. Sporun da psikoloji üzerinde etkisi oldukça yüksektir. Böylece iki etkili faaliyet gerçekleştirilmiş olur. Hem beden hem ruh sağlığı sağlanır. Bu ikisinin birlikte sağlanması yaşlılık etkilerini geciktirir.

Spor Yapmanın  İnsan Bedeni Üzerinde Etkisi

İnsanların yaşı ilerledikçe eklem ağrıları da artmaktadır. Eklem ağrıları belirli hastalıkların olmasının dışında genel olarak hareketsizlik ya da yanlış hareket sonucu oluşur. Doğru bir şekilde spor yapmak kıkırdakların çalışmasını sağlayarak eklemlerin ağrısız olmasını  sağlar. Kemiklerde kalsiyumun tutulmasını kolaylaştırır. Düzenli spor yapmak kalp damar hastalıklarını önlemede en önemli etkenlerdendir. Kalp kas sisteminde bulunmaktadır. Spor ile de kaslar çalışır. Böylece kalp sağlığı için spor yapmak önem taşır. Tansiyonu normal seviyeye getirir. Dolaşımı hızlandırır. Düzenli spor sonucu birçok vücut faaliyeti normal düzeye gelir. Böylece sağlıklı bir yaşam formu kurulmuş olur. Bu derece sağlıklı olabilen insan da görünüm olarak da etki eder. Cilt esnekliğini korur. İyi bir iç sağlık sağlıklı bir görünüm de oluşturacaktır.

Spor Türlerinin İnsan Sağlığı Üzerinde Etkisi

Her spor türünün  insan sağlığı üzerinde pozitif bir etkisi vardır. Ancak bazı sporlar tehlikeli olabilir. Boks ya da taekwondo gibi spor türlerinde yaralanma riski yüksektir. Bu yüzden belirli bir yaştan sonra bu tip sporlara başlamak tehlike arz edebilir. Ancak küçük yaşlarda dikkatli koçlarla birlikte yapılan bu sporlar bedeni sağlıklı kılmaya yarar ve ileriki yaşlarda faydası net bir şekilde görülür. Doktorlar sadece düzenli  yürüyüş yapan insanların bile yürümeyen insanlara oranla daha genç ve dinç kaldıklarını söylemektedir. Belirli bir spor türü ile uğraşmak istemeyen insanlara yürüyüş, bisiklet sürme gibi aktivitelerle genç kalacakları belirtilmektedir. Takım sporları belirli gruplarla yapıldığı ve arkadaşlık bağı oluşturduğu için daha uzun süre devam etmek mümkün olabilmektedir. Böylece uzun çalışma saatleri sonucu stres atılır ve vücutta da hareket sağlanır. Bu da vücudu daha genç tutabilmek için önemli bir olaydır. Spor kas sağladığı için yaşlanmanın etkisi olan sarkmaları engelleyecektir.

Yüzmenin Genç Kalmadaki Önemli Etkileri

Yüzmek her yaşta insanın yapabileceği bir spor türüdür. Yaz kış fark etmeksizin yapılabilecek bir spor türüdür. Kapalı spor havuzları bu sporun devamını sağlamaktadır. Yüzme vücudun her bir kısmını çalıştırabilen bir spor türüdür. Bu sebeple tüm vücudun formunu korumakta önemli bir etkiye sahiptir. Erken yaşta düzenli olarak yapmak avantaj sağlayacaktır. Ancak 70 yaşında bile başlanılsa etki edecek bir spor dalıdır. Kalp sorunu olan insanlara bile tavsiye edilir. Fazla tehlikeli hareket barındırmadığı için güvenli bir spordur. Fakat belirli sağlık sorunları varsa bir gözetmenin gözetmesi gerektiği belirtilmektedir.

Düzenli Beslenme ve Düzenli Sporun Etkileri

Düzenli spor yapmak kadar düzenli beslenme de genç görünmekte ve sağlıklı kalmada önemli bir etkendir. Düzenli sporun önemli etkilerinden biri beslenmeyi de düzene sokmayı sağlamasıdır. Uzmanlar spordan önce mutlaka bir şeyler yenmesini önermektedir. Ancak belirli bir süre beklenmeli sonra spora başlanmalıdır. Çok yağlı yemekler tercih edilmemelidir. Aç karınla spora başlanmamalıdır. Bu tansiyon düşüklüğüne sebep olabilir. Üstelik beslenme çeşidinin içeriği  cilt üzerinde önemli faktör oynar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir