Kategoriler
Kendini motive et!

Sırt Ağrılarınıza İyi Gelecek Yoga Hareketleri

Masa başı uzun çalışma saatleri, çok fazla stres yaşıyor ve uyku bozukluğu yaşıyorsanız bu durum sırtınıza ve belinize vuracaktır. Geçmeyen ve sürekli kendini tekrarlayan sırt ve bel ağrılarınızın sebebi bunlar olabilir. Ağrılarınızı geçirmek ve azaltmak için yoga hareketleri yapabilirsiniz. Yoga ile hem bedensel hem de zihinsel olarak rahatlayabilir ve hayattaki ışığınızı bulabilirsiniz. Hangi hareketleri yaparak sırt ve bel ağrılarınızdan kalıcı olarak kurtulabileceğinizi merak ediyorsanız yazımızda bulabilirsiniz.

Kedi Pozisyonu

Bel ağrısı çekiyor iseniz öncelikle kedi pozisyonunu sık sık uygulamalısınız. Bu hareket eklemlerin ısınmasını sağlarken aynı zamanda omurganın da esnemesine olanak sağlar. Kedi hareketi için öncelikle matınızın üzerine uzanın, kollarınız ve ayaklarınız ile kedi duruşu yapabilirsiniz. Kedi gibi durduktan sonra sırtınızı olabildiğince içeri doğru çekerek durmalısınız. Ardından ise omuzlarınızı gevşeterek kaslarınızı rahatlatabilirsiniz. Bu hareket omurlarınızı rahatlattıktan sonra dilerseniz diz kapaklarınızı yere uzatarak ve ardından dört ayak üzerinde durarak tüm omuz ve bel kaslarınızı çalıştırabilirsiniz.

Köpek Pozisyonu

Köpek hareketi veya aşağı bakan köpek pozisyonu sırt ağrılarına belki de en iyi gelmektedir. Yogada en fazla tercih edilen hareketlerinde başında gelmektedir. Burada kendinizi sakin ve rahat edeceğiniz bir yere alarak matınızın üzerine uzanın. Matınıza ellerinizi ve ayaklarınızı dik bir şekilde konumlandıktan sonra ellerinizi ve ayaklarınızı tam değdirin. Ardından kalçanızı olabildiğince havaya kaldırın ve kollarınızı da esneterek hem bel hem de sırt ağrılarınızı geçirebilirsiniz. Belinizi çok zorlamamaya da özen gösterebilirsiniz. Aksi halde belinizi de incitebilirsiniz. Hareketi doğru yaptığınız sürece bel ve sırt ağrılarınız hafifleyecek ve zamanla yok olacaktır.

Kobra Pozu

Kobra hareketi için matınıza yüz üstü uzanın ve ellerinizi yere tam temas ederek beliniz hizasına getirin. Eller mutlaka göğüs hizasında olmalı ve kollarınızdan güç alarak başınızı ve gövdenizi yavaşça kaldırın. Kollarınızı doğru konumlandırmazsanız eğer beliniz ağrıyabilir. Omurganız bel kaslarınız, omuzlarınız ve sırt kaslarınız çalışacağı için bu bölge gevşeyecek ve rahatlayacaksınız. Omuzlarınızda gerginliği hissedene kadar bu harekette mutlaka beklemelisiniz. Bacaklarınızı da serbest bırakarak tüm vücut rahatlamayı sağlayabilirsiniz.

Daha Esnek Kaslar

Yoga kasların güçlenmesi ve esnemesini sağlamak için en etkili sporlardan biriyken felsefesini de yaşamak gerekir. Yoga felsefesi içerisinde bütünleşerek stresi azaltarak kalıcı bir şekilde ağrılardan kurtulmak mümkündür. Omuzlarınız ve sırt ağrılarınızı azaltmak için yapılan her harekette yegâne dikkat edilmesi gereken ağırlığın bele gelmemesi gerekir. Bu sebepten ağırlığın kol, el veya bacaklarınızda olan hareketleri tercih etmeniz gerekir. Başlangıçta bu hareketler sonucunda ağırlığınızı verdiğiniz bölgeler birkaç gün ağrıyabilir bu durum normaldir ancak zaman içerisinde kaslarınız güçlenerek daha rahat edecek ve ağrılarınızdan kurtulacaksınız. Son olarak ise hareketleri yaparken ruhunuzu da dinlendirmek için mum yakabilir veya sizi rahatlatacak dinletici müzikler açabilirsiniz. Tüm hareketlerde burundan nefes alıp ağızdan vermeyi de unutmayın. Sağlıkla kalın…