Kategoriler
Kendini motive et!

Spinning Bisikleti Kilo Vermek İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler

Spinning son dönemlerin gözde egzersizlerinden biri hale geldi. Özellikle pandemi sürecinde spor salonlarının kapanması ile kişiler evlerinin bir köşesini spor odası haline getirirken aldıkları ilk aletlerden biri de spinning oldu. Bu egzersizin hayatımıza girişi oldukça eskiye dayanır. Özellikle 80’li yıllarda çekilen dizi ve filmlere bakacak olursanız kadınlar bu bisiklette tempolu müzik eşliğinde parlak taytları ve uyumlu saç bantları ile keyifli dakikalar sergilerken ekrana yansıdı. Bu egzersizin kullanımı hiç azalmada daha az popüler bir dönemden sonra son bir yıldır yine gündemde yerini aldı. Sizde spinning egzersizi yapmak istiyor ve hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak istiyorsanız detaylar haberimizde.

Spinning ’in Çalıştırdığı Kas Grupları

Genellikle belirli bir tempoda yapılan bu egzersizler gerçek bisiklet sürüyormuş hissi uyandırır ve ayarlanabilir özellikleri ile bazen yokuş aşağı iniyormuş bazen zorlu bir tırmanış yapıyormuşsunuz gibi davranabilirsiniz. Vücudun birden fazla kas grubunu çalıştırmak için tasarlanmış olup kalça be bacakların güçlenmesini sağlar. Popo şekillenmesi yapmak isteyenlerin de kullanabileceği gibi zayıflamak isteyenlere de yardımcı olacaktır. Çünkü yaklaşık 40 dakika bu egzersizi yapmak size ortalama 600 kalori yaktıracaktır. Ön bacak ve iç bacağın da çalışmasını sağladığı bilinmektedir. Kısacası alt beden çalışmak isteyen ve zayıflamayı hedefleyenlerin uygulaması yararlı olacaktır.

Spinning ‘in Zayıflamaya Etkisi Nedir?

Spinning ile alt bölge şekillenmesi yapmak ve zayıflamak olasıdır. Zayıflamak için öncelikle düzenli bir yeme planı oluşturulmalı ve kalori hesabı yapılmalıdır. Ardından dayanıklılığın arttırıldığı spinning size yardımcı olacaktır. Egzersiz yaparken her ne kadar sabitsiniz gibi görünse de vücut sıkı bir şekilde çalışmaktadır ve tempolu bir şekilde yapıldığında terleyecek ve kalori harcayacaksınız. Bu süreci hızlandırmak aynı zamanda metabolizmayı da hızlandırmak ve kilo kaybında size destek vereceğinden egzersizden önce bol su tüketimini önemsemelisiniz. Su miktarı yetersiz kaldığında egzersiz verimliliği de düşecektir. Bol su tüketimi, beslenme düzeni ve spinning birleştiğinde kilo verme süreciniz başlayacaktır.

Kimler Spinning Yapabilir?

Spinning her yaştan ve her cinsten kişi için uygundur. Ancak eğer yeni başlayacaksanız bir uzmana mutlaka danışmak gerekir. Kalp atışınızı ciddi şekilde arttıracağından ve bilinçsiz yapılması sağlık sorununa veya sakatlanmaya yol açabilir. Kardiyo çalışacak olmanızdan ötürü ısınmadan ve direk ağır bir egzersiz şeklinde yapılacak olursa kaslarınızda ciddi ağrı duyabilir, bayılabilir veya şiddetli migren atakları çekebilirsiniz.

Spinning Diğer Faydaları Nelerdir?

Spinning ile kilo verebileceğinizi değindikten sonra aynı zamanda kondisyonunuzda artacak ve mutluluk hormonunun da salgılanması ile psikolojik olarak da kendinizi çok daha zinde ve enerjik hissedeceksiniz. Alt bacak çalışması yapmak veya tüm alt bölgenizi şekillendirmek için spinning yeterli olurken formunuzu korumak içinde kullanabilirsiniz. Müzik eşliğinde yapıldığında kişiye özgürlük hissi de vermektedir. Ayrıca eğer kış aylarında zorlu yollarda bisiklet sürmek gibi bir düşünceniz var ise bu çalışmayı bu bisiklet ile de yapabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Dış ortamda bisiklet sürmeyecek ve o doğal güzellikleri kaçıracak olsanız bile dilerseniz karşınıza bir ekran yansıtarak tamamen ruha da bürünebilirsiniz. İyi çalışmalar dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir