Kategoriler
Kendini motive et!

Spor Ekipmanları Nasıl Dezenfekte Edilir?

Sağlığınızı korumanın, kondisyonunuzu arttırmanın ve bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirmenin yollarından biri spor yapmaktır. Spor yaparken birçok kişi spor ekipmanlarından destek almaktadır. Bu eşyaları kullanırken temiz olsak da tükürük ve ter gibi etkenlerden ötürü bu ekipmanlarda bazı bakteri ve mikroplar oluşabilmektedir. Kendi sağlımızı ve bu ekipmanları kullanın diğer bireylerinde sağlığını korumak için bu araçların antrenman öncesinde ve sonrasında mutlaka temizlenmesi gerekmektedir. Ekipmanların temizliğinin nasıl yapıldığını merak ediyor veya doğru temizliği yaptığınızdan emin olmak istiyorsanız detaylar yazımızda…

Mat Temizliği

İster spor salonunda ister evinizde kullanılan matlar kişinin en dikkat etmesi gereken noktadır. Sadece evinizde kullanıyor olsanız bile bu temizliğe dikkat etmek gerekirken eğer spor salonuna götürüp tekrardan evinize getiriyorsanız dezenfektesi konusuna ayrıca eğilmek gerekir. Mekik sehpaları, ağırlık sehpaları ve matlar en kirli yüzeylerin başında gelir. Yaptığınız egzersize göre kol, bacak, el, sırt veya ayaklarınız doğrudan temas etmektedir. Bu ekipmanların temizliğine önem verilmediğinde sağlığınız riske girmektedir. Bu ekipmanlar çok kısa sürede bakteri ve mikrop yuvasına dönüşmektedir. Üstelik bu malzemelerin temizliği düşünüldüğü gibi zorda değildir. Eğer evinizde iseniz hafif nemli bir bezle antrenman öncesi ve sonrası silebilirsiniz. Eğer spor salonunda egzersiz yapacaksanız ıslak mendil işinizi görecektir.

Islak mendil veya dezenfektan mendili ile bu yüzeyleri silip kurumasını bekledikten sonra antrenmanınıza başlayabilirsiniz. Eğer yine içinize sinmeyecekse o zaman amonyak içeren ürünler ile de temizleyebilirsiniz. İsterseniz kendi temizlik malzemenizi de yapabilirsiniz. Bunun için küçük bir şişeye amonyaklı su hazırlayarak bu araçlara sıkabilir ve ardından kuru bez ile geçerek bu süreci hızlandırabilirsiniz. Bu ekipmanlar doğrudan vücut ile temas ettiğinden boraks, çamaşır suyu veya hidrojen peroksit gibi çözeltiler ile temizlemenizi önermemekteyiz.

Fitness Ekipmanlarının Dezenfektesi

Özellikle salonlarda yapılan bu spora ait ekipmanlar birçok kişi tarafından kullanılmaktadır. Siz kendi önleminizi alarak korunmayı sağlayabilirsiniz. Salonlarda özellikle koşu bantları, eliptik bisiklet ve kondisyon bisikletleri çok kullanılmaktadır. Özellikle tutma yerlerinde bolca bakteri bulunmaktadır. Ayrıca koşarken ağızdan kaçan tükürük veya dökülen terler de mutlaka bu araçların temizlenmesini doğurmaktadır. Ayrıca kullandığınız tüm makinelerin tutamaç kısımları da benzer riskleri taşımaktadır.

Bu araçları kullanmadan önce temizlemek için en pratik yol temizlik bezleridir. Tek kullanımlık paketler halinde satılan bezler veya yine amonyak çözeltisini kolaylıkla kullanabilirsiniz.

Ağırlık ve Dambıl Temizliği

Eğer malzemelerde sıvı teması zamanla aşınma meydana getirirse ağırlık plakalarını temizlerken mutlaka ardından kurulamak gerekir. Eğer evinizde bu ekipmanlara sahipseniz genelde kauçuktan yapılmaktadır ve bu da zamanla korozyon oluşacağı anlamına gelmektedir. Ekipmanınızı korumak için temizliğinizi çok ıslak bir bezle yapmanız önerilmez. Ayrıca kurulama işleminden sonra bir süre daha beklemeyi önermekteyiz. 10 dakika kadar kendi kendine kurumasını beklemekte ömrünün kısalmasını engelleyecektir. Yine evinizde kullandığınız masaj aletlerinin de temizliğini göz ardı etmeyin. Kullanım kılavuzunu okuduktan sonra alkollü temizlik bezleri ile dezenfektesini sağlayabilirsiniz.

Her Antrenmanda Temizlik Şart mı?

Her antrenman öncesi ve temizlik mutlaka yapılmalıdır. Evinizde kullandığınız ekipmanları sadece size ait olsa bile kendi sağlığınızı korumak için temizliğe önem vermelisiniz. Spor salonunda spor yapıyorsanız ise bunun önemi çok daha artmaktadır. Hem sizin hem de diğer kişilerin sağlığına katkıda bulunabilirsiniz. Sizdeki mikropların diğer spor severlere bulaşması oldukça olumsuz bir durumdur. Burada sağduyulu ve iyimser düşünerek sağlıklı yaşamak için yapılan sporun sağlığınızı olumsuz etkilemesinin önüne geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir