Kategoriler
Kendini motive et!

Spor Sayesinde Kanseri Yenebilirsiniz

Kanseri sporla yenmek mümkün mü? Dünya üzerinde her yıl kanser vakaları daha da artış göstermeye başlıyor. Günden güne tedavisi zorlaşan ve insanların daha da umutsuz olmasını sağlayan kanser hastalığını yenmek sporla mümkün. Aynı zamanda kansere yakalanma riskini de azaltan spor, günlük yaşantınızın bir parçası olduğu zaman siz de bedeninizdeki gelişmeleri fark edeceksiniz.

Kanserle mücadelede spor büyük bir etken: Kanser rahatsızlığı geçiren birçok insanda görüldüğü üzere, içe kapanıklık ve depresyon gibi vakalar oluyor. Bu hayatınızı kurtaracak bir davranış olmamakla birlikte, temiz hava, sabah sporu ve düzenli beslenmek hayat kurtarıcı bir etkiye sahip. Spor vücudunuzdaki yıpranmış hücrelerin yenilenmesini sağlarken, yeni hücrelerin oluşmasında da faydalıdır. Unutmayın, kanser sizin değil hücrelerinizin verdiği bir savaş. Ne kadar çok hücreniz yenilenirse, o kadar çok mücadele edebilirsiniz.

Günlük egzersiz programı yapmalısınız.: Atlatmaya çalıştığınız kanserin türü ne olursa olsun günlük olarak profesyonel birinden yardım alarak egzersiz programı hazırlayın. Örneğin plates topuyla ya da bisiklet turlarıyla belli bir kilometre gidebilir ya da egzersiz hareketleri yapabilirsiniz. Yeşillik ve detoks ürünleri tüketerek yaptığınız sporların faydasını siz de göreceksiniz. Squat gibi cildin yenilenmesini ve kasların esnemesini sağlayan hareketler de yapacağınız egzersizlerin arasında yer almalı.

Evden çıkmak istemeyenler için: Bu savaşta vücudunuzla berabersiniz, onun için bedeninize iyi davranmak da en doğru kararlarınızdan biri olacaktır. Yaz günlerinin sıcaklığından ya da tedavi sonrası yıpranmalardan kaynaklı dışarı çıkmak istemiyor olabilirsiniz. Bunun için karın bölgesi için en temel düz mekik hareketini yapabilirsiniz. 15 kere yaptıktan sonra 3 er defa tekrarlayabilir daha sonra aynı şekilde uzandığınız yerde, bacaklarınızı karnınıza çekerek bacak kasalarınızı da güçlendirebilirsiniz. Yanlarınız için bir şişeyi su doldurup doğru bir şekilde (bunun için internetten yardım alabilirsiniz.) ağırlık olan elinizi yukarı kaldırıp, diğer elinizle diz kapağınıza dokunarak, bunu da günde 15 defa setler halinde yapabilirsiniz. Karın, bacak ve omuz kaslarınızın çalışacağı bu hareketler sayesinde vücudunuzun yenilendiğiniz siz de hissedeceksiniz.

Spor yapın ve hücreleriniz yenilensin: Almanya’da yaşayan bilim insanlarının spor ve kanser ikilisi üzerine yaptıkları araştırmalar sonucunda, kanser hastalığı geçiren kişilerin çoğunluğunun spor yapmadığı ya da bedensel olarak kendilerini çok yıprattıkları sonucuna varılmıştır. Sağlıklı beslenmek sadece bir çözüm değil, günlük hayatınızı sürekli masa başında ya da televizyon karşısında geçiriyorsanız, bu gidişe bir dur demelisiniz. Almanya son zamanlarda en çok kanser rahatsızlığı görülen ülkelerden biri, bunun için bu yönde epeyi de yol kat etti. Fakat Türkiye’de hastaların birçoğu kendini kapatıp, hiçbir şey yapmıyor. Protein ağırlıklı beslenerek, doğru spor egzersizleri yaptığınız takdirde kanser tedavisine de daha çabuk cevap vermiş olacaksınız. Aynı zamanda kanser rahatsızlığı atlatmış kişilerin, spor yaptıktan sonra hastalığın nüksetme oranı da dünya çapına %50’ye inmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir