Kategoriler
Kendini motive et!

Spor Yaparak Karaciğer Yağlanmasını Yenebilirsiniz

Karaciğer yağlanmasının nedenleri arasında yanlış beslenme, hareketsiz yaşan ve stres görülmektedir. Ülkemizdeki bilimsel araştırmalar her 3 kişiden birinin karaciğer yağlanması sorunu yaşadığını ortaya koymaktadır. Başlangıç aşamasında kendisini çok belli etmeyen bu rahatsızlık ilerleyen dönemlerde ciddi sorunlar yaşatmakta olup kişinin günlük yaşamını olumsuz etkilemektedir. Spordan uzak yaşayan kişilerde görülme olasılığı artarken, işlenmiş gıdalar, sağlıksız alışkanlık ve uyku bozukluğu alt nedenlerindendir. Hastalığın ilerlediği dönemlerde siroza dönerken ölüm riski artmaktadır. Karaciğer yağlanması teşhisi konmuş kişiler tedbiri elden bırakmayarak kontrollü bir şekilde ilerlediklerinde tedavi kısa sürede başarıya ulaşmaktadır. Karaciğer yağlanmasına ise spor ile savaş açmak mümkündür.

Spor Yaparken Endorfin Hormonu Salgılanır

Karaciğer yağlanmasının ilk nedenlerinden biri aşırı stres iken ikinci nedeni durağan yaşam ve sağlıksız beslenmedir. Bu üç etkeni bir araya getirdiğimiz zaman ise karşımıza spor yapan bir birey çıkacaktır. Çünkü spor yapmak ilk olarak kişide mutluluk hormonu salgılanmasına neden olur ve kişi stresli ruh halinden kurtulur. Stresten uzak durmak sadece karaciğere değil vücudun diğer organlarına ve psikolojiye de doğrudan olumlu etki ederek kişinin kendini daha iyi hissetmesine neden olacaktır.

Yaşama Hareket Kat

Yaşınız kaç olursa olsun henüz spor ile tanışmadıysanız da rahatsızlanmayı beklemeden korumak amaçlı hayatınıza sporu alabilirsiniz. Herhangi bir spor dalı ile ilgilenmek istemiyorsanız dahi hayatınıza hareket katmak oldukça kolaydır. Örneğin haftada 3 gün 60 dakika yürüyüş yapabilir veya akşamüzeri açık havada koşabilirsiniz. Haftada toplam 3-4 saatinizi ayıracağınız bu aktivitenin sağlığınıza olan faydasını düşündüğünüz de diğer tüm sebepler yetersiz kalmaktadır. İnsülin direncinin azalmasından ötürü karaciğer rahatsızlığı yaşıyorsanız yine spor yaparak direncinizi dengeleyebilirsiniz. Koşmak veya yürümek için büyük hazırlıklara ve ciddi masraflar yapmanıza gerek yoktur. Uygun bir ayakkabı ve rahat edebileceğiniz kıyafetler ile günün her saati sağlığınız için kendinize zaman ayırabilirsiniz.

Dengeli Beslenilmelidir

Karaciğer yağlanmasının önemli nedenlerinden biri de yanlış beslenme düzenidir. Yemenize dikkat etmiyor, yağlı ve işlenmiş besinler tüketiyorsanız vücudunuzda fazla doymuş yağ birikecek bu da organlarınızı olumsuz etkileyecektir. Kilonuza uygun olarak yemeniz gerekenler listesi oluşturarak diyet yapabilirsiniz. Kilolu olan kişilerde daha fazla görülen bu rahatsızlık kişi zayıflamaya başladıkça iyileşecek ve fit bir görünüm elde edilirken sağlığınıza yeniden kavuşabilirsiniz.

Karaciğer Yağlanmasında Diğer Dikkat Edilecek Unsurlar

Yağlı beslenmeden kaçınılması gerektiği gibi aynı zamanda bol bol su içmek gerekir. Yağlanma sorunu yaşayan kişiler gerektiğinden daha fazla su tüketmesi faydalı olacaktır. Su içme alışkanlığınız yok ise en kısa zamanda edinmelisiniz. Dilerseniz suyunuza nane, limon veya salatalık katarak çeşitlendirebilir yahut doğal sebze suları tüketebilirsiniz. Su gibi gün içerisinde 1-2 fincan kahve tüketimine özen gösterebilirsiniz. İçerisinde yer alan etken maddeler karaciğer yağlanmasına olumlu etki etmektedir. Karaciğer yağlanması yaşayan kişiler telaşa düşmeden sağlıkları için adım atmalıdır. Düzenli beslenerek, spor yaparak ve stresten uzak durarak sadece bu hastalığı değil hayatlarına da güzel bir dokunuş yaparak yaşam boyu kalitesini arttırabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir