Kategoriler
Kendini motive et!

Spor Yaparak Kilo Almak Mümkün Müdür?

Kilo almak istiyorsanız fütursuzca beslenmek doğru değildir. Bu şekilde orantısız bir şekilde yağ ağırlıklı kilo alınabilir ancak bu durum yakın süreçte sağlık sorunlarının kapıya dayanacağı anlamına gelmektedir. Sağlığınızı koruyarak kilo almak istiyorsanız en doğru yol dengeli beslenmek ve spor yapmaktan geçmektedir. Bu süreçte yağ kütlesinin değil kas kütlesinin artarak kilo alınması önerilmektedir. İşte tüm bu nedenlerden ötürü önce ulaşmak istediğiniz kiloyu belirleyin ve bir diyetisyenden beslenme düzeninizi oluşturmasını isteyin. Tabiki öncelikle kilo almanıza engel bir durum var mı tahlillerinizi yaptırdıktan sonra fiziksel aktivite ile diyetinizi destekleyerek sağlıklı bir şekilde kilo alabilirsiniz.

Dengeli Beslenmek Önemlidir

Spor yaparak kilo almayı hedefliyorsanız dengeli ve yeterli beslenme çok önemlidir.  Sağlıklı bir şekilde kilo almanın ilk formülü ve alınan kilonun bölgesel değil de dağılımını sağlayabilmek için tüm besinlerden yeteri kadar tüketilmelidir. Uzmanlar kilo almak isteyen kişilerin üç ana üç ara öğün ile günü tamamlamalarını istemektedir. Elbette porsiyonları da arttırarak dengeli, düzenli, sağlıklı ve her şeyi mevsiminde tüketmek gerekmektedir.

Doğru Egzersiz Planı Hazırla

Beslenme planı hazırladıktan sonra ikinci yapılacak önemli iş egzersiz planını hazırlamak olacaktır. Eğer evinizde spor yapacaksanız yine mutlaka planınızı bir uzmana göstererek doğruluğunu teyit edebilirsiniz. Spor salonunda spor yapacaksanız eğer spor eğitmeni eşliğinde hazırlanan programa tam sadık kalın ve hedeflediğiniz kiloya ulaşıncaya kadar asla pes etmeyin. Spor yaparak kilo alırken kas kütleniz artacağından kalça, basen veya göbek bölgesinde yağlanma oranını minimize bir şekilde size geri dönecektir. Ayrıca iyi kolesterolünüz yükselecek ve kan değerleriniz normale döneceğinden yaşam kaliteniz de artacaktır.

Kaslar İçin Çokça Protein

Beslenme düzeni oluştururken protein ağırlıklı beslenmek en doğrusu olacaktır. Spor yaparken kaslarınız güçlenecek ve kilo alma işleminiz kas kütleniz üzerinden olacağı için kas kaybını önlemek ve gerekli enerjiyi vücuda verebilmek için günlük programlarınız da mutlaka protein ağırlıklı beslenmelisiniz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta protein almak için çok fazla doymuş yağ tüketmemenizdir. Bu yüzden süt ve süt ürünlerini tüketmeyi unutmayın. Hindi ve tavuk etlerinin ise göğüs bölgesi veya daha az yağlı kısımları ile öğünler hazırlanmalıdır.  Bunun yanında elbette ki yumurta protein açısından zengindir ve kahvaltı öğününüzde mutlaka belirlenen oranda yumurta tüketmeyi atlamayın.

Su ile Bedeninizi Temizleyin

Yoğun beslenme programında elbette ki en büyük yardımcınız su olacaktır. Kilo alım diyetlerinde yüksek orandaki protein karaciğeri ve böbrekleri yormaktadır. Bu sebepten günde en az 2,5 litre su tüketmeye özen gösterin. Belirlenen orandan fazla su tüketmek sizin için dezavantaj olabilir çünkü fazla su mideye tokluk hissi verir bu da öğün atlamanıza sebep olabilir. Ne kadar su içtiğiniz hesaplarken lütfen diğer içecekleri hesaba katmayın.

Son olarak ise öğünlerinizde alternatif oluşturmak için sabahları yağsız veya yarım yağlı süt ile yulaf ezmesi tüketebilirsiniz. Bunun yanında A vitamini- E vitamini ve B vitamini tüketerek kas ve kemik yapınızın güçlenmesine destek verebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir