Kategoriler
Kendini motive et!

Spor Yapmanın Yararları

Faydalı bir aktivite olan sporun zararı olabilir mi sizce? Birçok insan günlük olarak bedenini yıpratan yiyecekler tüketip, düzensiz bir şekilde yaşamaya devam ediyor. Bu hem ruh sağlığını, hem de bedensel olarak birçok hastalığın kapınızı çalmanızı sağlıyor. Bütün bu riskleri azaltmanın tek yolu ise düzenli bir hayat ve spordan geçiyor.

Ruh sağlığınıza iyi gelir: Yaşadığımız çağ dolayısıyla sürekli stres ve bir şeylere yetişme kaygısı içindeyiz. İş, ev, okul döngüsü arasında ruh sağlığımız ne kadar kontrolümüz altında? Bunun bile çoğu zaman farkında olmuyoruz. Depresyon ve anksiyete gibi ataklar yaşamamızın çoğu nedeni, hantal bir vücut ve günlük olarak tekrarladığımız aynı şeylerin stabil döngüsünde yaşıyor olmamız. Ruh sağlığımızı korumak için günde 1 saat yürüyüş yapmak, bisiklet sürmek gibi bir aktivite yaparak, beynimize bedenimizin başka işler de yapabileceğiniz hatırlatmalıyız. Düzenli nefes egzersizleri ve eskrim yapmak da depresyon ve anksiyetenin düşmanı. Vücudumuzun hormon dengesini sağlayacak spor adrenalin salgılamamızı sağlar ve kan akışımızı düzenler.

Çarpıntıların ve kalp krizi riskini azaltır: Bedeninize öğreteceğiniz her yeni hareket, damarlarınız ve kalbiniz için iyi bir gelecek demektir. Yaşlandığınızda kalp krizi riski, damar tıkanıklarıyla mücadele etmek zorunda kalabilirsiniz. Günlük kafein tüketimi ve streste çarpıntı riskini artıracaktır. Bunun için kahveyi azaltıp, tempolu yürüyüş yaparak günde 1 saatinizi spora ayırın. Nabzınız düzelecek, kalp atışlarınız normale dönecektir.

Bağışıklık sisteminizi güçlendirir:  Yaz ve kış fark etmeksizin sürekli hasta oluyor ve ilaçlarla boğuşuyorsanız, bunun da sebeplerinden biri spor yapmıyor olmanız olabilir. Zinde bir vücut için sabah sporu bedeninizin sağlıklı bir çalışmasını sağlayacaktır. Hücrelerinizin yenilenmesi, kan dolaşımınızın düzenlenmesi ve hayatınızın düzene girmesi sporla sağlayabileceğiniz bir şeydir. Hem sağlıklı beslenecek, hem de günlük olarak vücudunuzu daha güçlü hissedeceksiniz.

Regli ağrılarınızı azaltacaktır: Birçok kadının ayda bir kere yaşadığı yoğun ağrılardan biri olan regli ağrısı için, vücudunuzun toksinlerden arınması ve kaslarınızın kuvvetlenmesi sonucunda spor size iyi gelecektir. Yapılan araştırmalar sonucu sporcu kadınların daha az regli ağrısı yaşadığı bilim insanları tarafından incelenmiş ve onaylanmıştır. Vücudunuzda ne kadar yağ ve toksin varsa regli ağrısına olan direnciniz de o kadar azalıyor. Bunun için günlük olarak karın ve bacak kaslarınıza yoğunlaşmanız ve fit bir vücuda kavuşmanız hem güzellik açısından hem de sağlık açısından çok önemli.

Kemikleriniz ve kaslarınız güçlensin, yaşlılığınız geciksin: Yaşlanmamak ve yaşlılıkta ağrılar çekmemek için genç ve dinçken spor yapmanın faydaları var. Cildinizin sağlığı için kullandığınız onca krem ve ilacın yaşlanmayı geciktirmeye belki bir nebze yardımı dokunuyordur. Ama yaşlanmamın baş düşmanı spor. Yaptığınız her kondisyon ve eskrim hareketi vücudunuzun bir gün daha genç kalmasını sağlıyor. Her gün spor yaparsanız, yaşlanmanız da bir o kadar geçiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir