Kategoriler
Kendini motive et!

Spora Başlamak İçin İhtiyacınız Olan Motivasyon Kaynakları

Sporla henüz ciddi oranda kesişmeyen kişiler genellikle spora başlaması gerektiğini ancak gerekli olan motivasyonu bulamadığından şikâyet eder. Bu cümleyi herkes hayatında birkaç kez mutlaka sunmuştur. Spora başlamanın gerekli olduğunun farkında iseniz öncelikle ilk motivasyonunuz bu düşünce olmalıdır. Geri kalanlar ise çeşitli bahanelerdir. Spora başlamak için gerekli olan düşünceyi çözümledikten sonra ertelemeden spora başlamak için ihtiyacınız olan motivasyon kaynaklarını sizler için irdeleyeceğiz.

Hedef Belirlenmelidir

Hedef belirlemek her zaman spor motivasyonu sağlamaya yetmezken gerçekten isteyen kişiler için ise hedef yolun neredeyse yarısı anlamına gelmektedir. Sonuç her zaman öngörülmelidir ve sonuç odaklı ilerlemek yolda verilen emeklerin en büyük karşıtlarından biridir. Hedefler kendi içerisinde iki ayrılmalıdır. Yakın hedef ve uzak hedef ile adım atılmalıdır. Örneğin uzak hedefiniz çalışmalarımın sonunda 15 kilo vereceğim ve daha fit bir görünüme kavuşacağım olabilirken kısa hedefiniz ise her hafta iki kilo vereceğim bu hafta üç gün antrenman yapacağım veya her gün mutlaka erken kalkıp koşuya çıkacağım olabilir. Kısa hedeflerinizden şaşmak uzak hedefinizin de süresini genişletirken hedefinizden şaşmak ise motivasyonunuzu kaybettirmesin. Neden istediğinizi yapamadığınızı anlayarak tekrarlamaya özen göstererek hareket etmek olduğunu kabul ederek kaldığınız yerden devam edebilecek gücü elinizde bulundurmanız gerekir.

Gerçekleşebilecek İhtimaller

Hedefinizi belirlerken kendinizi kandırmadan veya yüksek hayaller kurmadan ilerlemek gerekir. Örneğin kısa sürede forma girmek istiyorsanız bu yoğun bir çalışma temposunu getirmektedir. Bu sebeple hedeflerinizi gerçekleştirmek için o amaçla doğru bir çalışma veya doğru bir program belirlemek çok önemlidir. Eğer isteğiniz ölçüde çalışma yapmaz iseniz bu tutarsız davranış sergilediğinizi gösterir ki bir süre sonra pes ederek spordan tamamen elinizi çekebilirsiniz. Bu durumu yaşamamak ve var olan motivasyonunuzu kaybetmemek adına sonuç odaklı süreç olarak da düşünmeniz gerekmektedir.

Spora Başlamak İçin İhtiyacınız Olan Motivasyon Kaynakları

Hangi Alanda Rahat Edeceğinizi Düşünebilirsiniz

Burada kişisel farklılıklar öne çıkmaktadır. Bazı kişiler spor salonunda diğer spor yapan kişileri de gözlemleyerek spor yapmaktan hoşlanırken bazı kişiler ise açık alanda tek başına spor yapmayı isteyebilir. Bir diğer grup ise arkadaş çevresiyle bir etkinlikmiş gibi spor salonunda vakit geçirerek eğlenerek spor yapmaktan hoşlanmaktadır. Dilerseniz tümünü aynı anda da yürütebilirsiniz. Yapmak istediğiniz spora göre belirli günler salonda belirli günler dışarıda veya haftada bir gün arkadaşlarınızla beraber de yapabilirsiniz. Burada önemli olan sizi destekleyen kaynak olacaktır. Hanginizi seçtiğinizin bir önemi olmadan sonuç odaklı düşünerek kendinizi spora dahil etmeye çalışmak esas düşünce olmalıdır.

Zaman Yönetimi

Spora engel olan düşüncelerden biri de spor yapacak zamanı bulamamaktır. Okul hayatı, yoğun iş temposu, ev işleri veya tembellik duygusu ile spora ayıracak vakti bulamıyor olabilirsiniz. Özetle spor sizin için gemiden atılan ilk yüktür ve spor yapma fikrinden kolayca vazgeçersiniz. Diğer insanlara gün size verilerden daha fazla değil ve onlar yapabiliyor ise sizde yapabilirsiniz. Burada doğru düşünce zamanı doğru yönetmek olmalıdır. Zamanınızı programlı ve doğru yönettiğiniz sürece birçok şeye vakit ayırabilirsiniz. Bunun için öncelikle spora vakit ayırarak başlamak gerekir. Haftada bir, iki gün derken bir süre sonra düzenli spor hayatınızın oturduğunu fark edebilirsiniz. Spor yapmak için gerekli motivasyon sizdedir, kendinize güvenin ve kontrolü elinize alın.