Kategoriler
Kendini motive et!

Spora Dönüş Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Zorlu geçen bir yıl, iş temposunun yoğunluğu, tembellik etmek, sağlık sorunları veya pandemi sürecinden ötürü spor yapamamış olabilirsiniz. Ara verdikten sonra spora dönüş yapmak her zaman kolay olmadığı gibi bazı noktalara da dikkat etmek gerekir. Öncelikle belirtmek isteriz ki sporu bıraktığınız performansınız ile spora yeniden başladığınız performansınız aynı olmayacaktır ve bu sebepten son ilerlemenizden daha da öteye gidebilmek için sizlere birkaç dikkat edilmesi gereken bilgiler vereceğiz. İyi okumalar.

Koşmaya Başlamadan Önce Yürümek Gerekir

Spora yeniden başlarken bedeninize izin vermeli ve alışma sürecinde çok fazla zorlamamalısınız. Bedeninizi dinlemek ve takip etmek çok önemlidir. Spordan soğumuş bir bedeni ağır antrenmanlarla yormak sakatlıkların önünü açarken motivasyon düşüklüğü de yaşatabilir. Bu sebepten ilk başladığınız zaman kadar hafif olmamakla birlikte hafif ve orta egzersiz planı ile kısa sürede yeniden düzene girebilirsiniz. Ancak ilk adımı atmak önemlidir ve eski programınıza ulaşmanızın süresini düşündüğünüz aksine daha kısa hale getirecektir. Ağır antrenmanlar spor sonrası kas ağrılarınızı da arttıracağından oldukça zorlanabilirsiniz.

Hedefinizi Gözden Geçirin

Spora ara verdiğiniz dönemde belki de tepe noktasındaydınız hedefinize yaklaşmış veya erişmiş olabilirdiniz ancak yeniden başladığınız dönemde hedefinizi revize etmek gereklidir. Gerçekleştirmek istediğiniz gerçek ne ise yavaş yavaş ilerlemeyi unutmamalısınız. Örneğin haftada 5 gün egzersiz yapmak ilk haftadan size ağır gelecektir. Bunun yerine 2-3 gün egzersiz yaparak güçlenmeyi sağlayabilirsiniz. Bir gün kardiyo yapıp kondisyon kazanmaya başlarken diğer günler tüm vücut çalışması yapabilir ve araya dinlenme günleri ekleyerek eski performansınıza erişebilirsiniz. Çok fazla antrenman yapmak sizi yorabilir ve hedefinize giderken yine yarı yoldan geri dönebilirsiniz.

Dinlenme Günlerini Boş Geçirmeyin

Spor yapanlar bilir ki dinlenme günleri rahata takılacak günler değildir. Bu günler kasların dinlenmesini sağlarken gelişmesine de hizmet eder ancak egzersiz yapılmadan geçen bir günde kayıp sayılmaktadır. Bu sebepten ki dinlenme günlerinizde ısınma veya esneme egzersizleri yapılabilir. Yüzülebilir ve orta tempoda yürüyüş yapılabilir. Bu egzersizler ağrıyan kaslarınıza oldukça iyi gelecektir. Kas ağrılarınız uzandığınız sürece tekrarlayacaktır. Bu sebepten çivi çiviyi söker diyerek hafif egzersizler ile bu günleri çok daha verimli geçirebilirsiniz.

Doğru Ekipman ve İçsel Motivasyon

Spordan uzak kaldığınız dönemde psikolojik ve bedensel olarak kötü etkilenmiş olabilirsiniz. Eski performansınıza hemen geri dönememek sizi karamsarlığa itmesin ve yeniden o günlere dönmek için sabırla çalışmayı bırakmamalısınız. Bazen başlangıç yapmak oldukça iyidir ve sizi daha çok hırslandırabilir. Kendinizi ve olmak istediğiniz noktayı belirleyerek kademeli olarak antrenmanları arttırmak en sağlıklı olanıdır. Ayrıca yeni antrenmanlar da denemek için size muhteşem bir fırsat sunabilir. Spordan önce ısınma ve ardından soğuma hareketleri yapmayı ihmal etmeden ekipmanlarını doğru da kullanarak bilinen ama yeni bir başlangıç için harika bir zaman olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir