Kategoriler
Kendini motive et!

Sporcu Gözlüğü Kullanmak Şart Mı?

Dışarıda spor yaparken kişinin en fazla ihtiyaç duyduğu aksesuarlardan biri de sporcu gözlüğüdür. Bunun sebebi güneşin zararlı ışınlarından korunmak, yapılan egzersizlerde hareket kısıtlayıcı etkileri barındırmamak içindir. Bu gözlükleri sadece yaz aylarında değil bulutlu havalarda da kullanmanız uzmanlardan tarafından önerilmektedir. Çünkü hava bulutluda olsa güneş halen dünyamızı aydınlatmaktadır. Bu sebepten sporcu gözlükleri göz sağlığını korumak içinde önemlidir. Sporcu gözlüğünün avantajlarını sizler için araştırdık.

Güneş Gözlüğü Yetersiz Kalır

Önünüzü yeterince göremezseniz yaptığınız sporda başarısız olma ihtimaliniz artacaktır. Çevremizde olup bitenleri her zaman tam algılamak görme duyumuzu olabildiğince iyi kullanmak her yerde olduğu gibi sporda da ilk şartlardan biridir. Güneş gözlükleri sizlere güneşin zararlı ışınlarından koruma imkânı sunarken sporcu gözlüğü çok daha fazlasını vermektedir.

Tek Bir Gözlük Yeterli Midir?

Standart bir gözlükten daha fazla beklenti ile aldığınız için tek bir spor branşı için bir gözlük yeterli olacaktır. Ancak bisiklet kullanırken, tenis oynarken, kayak yaparken veya yüzerken bir gözlüğün yeterli olacağını düşünürseniz yanılırsınız. Her sporun kendine has gözlüğü bulunur ve alanlar çeşitlendikçe gözlüğün özellikleri de farklılık göstereceğinden size istediğiniz konforu vermeyecek ve işlevselliği düşecektir. Bir gözlük ile en iyi performansı göstermek istiyorsanız sizlere anahtar birkaç bilgi verebiliriz. Bunlardan ilki gözlüğün sizinle uyumlu olmasıdır. Kullandığınız aksesuar sizinle hareket etmeli ve esnek yapıda olmalıdır. Bu sayede rahatsız olmadan ve ağır bir his yaşamadan konforunuzu arttırabilirsiniz. Diğer özellik ise mutlaka camlarının özelliğidir. Camlar ince, hafif ve olabildiğince sağlam yapıda olması önemlidir. Bu sayede uzun yıllar kullanabilir ve kırılma yaşanmadığı için gözlerinizin sağlığını da koruyabilirsiniz. Ayrıca bazı camlar kırılmayacak kadar esnektir ki en fazla tercih edilen modellerde bu camlar bulunmaktadır. Gözlük camlarının hassas yapısını çerçevenin sağlamlığı ile dengeleyebilirsiniz. Örneğin metal bir çerçeve dayanıklılığı arttıracağından kullanım süresini de uzatacaktır.

Sporcu Gözlüğü Çeşitleri Nelerdir?

Yukarıda da değindiğimiz gibi sporların aksesuarları da farklılaşmaktadır. Su sporları ile ilgileniyorsanız gözlüğünüzün sizi suyun klorundan korumasını beklersiniz. Burada dikkat edilmesi gereken yüze tam gelmesi ve kullanılan malzemelerin cildinize zarar vermemesi olacaktır.  Takım sporları yapıyor ve son derece hareketli bir oyuncu iseniz gözlükten dayanıklılık ve sabitleme beklemek dışında görüş açınızı da genişletmesini beklemeli ve daha geniş camlı gözlükler tercih edilmelidir. Kış sporlarında gözlük kullanmak yine çok gereklidir ve özellikle kar güneş ışınlarının neredeyse %100’ünü yansıtarak gözü çok fazla zedelemektedir. Bu sebepten filtreli, renkli ve UV ışınlarına karşı korumalı gözlük tercih edilmelidir. Ekstreme sporlardan hoşlanıyorsanız burada biraz korunmakta işin içine girer. Ayrıca kafanızı da korumak için kask kullanacağınız zaman gözlüğünüz ve kaskınız uyumlu olmalıdır. Kış sporlarında gözlükler renkli, yüze tam oturan ve genelde ip askılı modellerden oluşmaktadır.

Çocuklar İçinde Kullanılmalıdır

Sadece yetişkinler için değil çocuklar içinde sporcu gözlükleri bulunmaktadır ve benzer özellikteki gözlükleri birçok markadan temin edebilirsiniz. Sporcu gözlükleri genelde normal güneş gözlükleri kadar göze hitap etmese de gereklidir ve en önemli duyu organlarımızdan biri olan gözümüzü koruduğu gibi kişiye daha verimli antrenman yapma şansı da artar. Bu sebepten yaptığınız spora uygun gözlüğünüzü kullanmayı ihmal etmemeniz dileğiyle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir