Kategoriler
Kendini motive et!

Sporda Başarılı Olmak İçin Motivasyon Şart

Günümüzde pek çok insan fazla kilolarından kurtulmak, sağlıklı ve fit bir görünüme sahip olmak için spor yapıyor. Yapılan bu sporlar bazen insanların muhteşem bir görüntüye ve sağlığa kavuşmalarını sağlarken bazen de spor girişimleri başarısız oluyor. Gerek fazla iştah gerekse spor yapma konusunda istikrarsız olmak sporu bırakmaya sebep oluyor. Bu sebeple yapılan sporların başarılı bir şekilde sonuçlanması için sporda motivasyon şart! Kendini zayıflamaya sonuca güdüleyen insanların sporda oldukça başarılı oldukları gözlemlenmiştir. Biz de bu yazımızda sporda başarılı olabilmek için motivasyonun önemini ve kendimizi spora güdülemenin yollarını siz değerli okuyucularımızla paylaşacağız.

Spor Yaparken Motivasyonun Önemi

‘’Gideceği limanı bilmeyen gemiye hiçbir rüzgar yardım etmez.’’ Özdeyişinde olduğu gibi, spor yapma konusunda da belirli bir hedefimiz olmazsa yaptığımız sporun bir anlamı olmaz. Belirli bir hedef doğrultusunda yapılacak bir çalışma programı ile kat edilen yollar bilinmelidir ki bu bize motivasyon versin.

Bazen, özellikle kış aylarında insanlar havanın da kapalı olmasından ötürü mutsuz, halsiz ve hareketsiz olurlar. Bu spor yapmamızı engeller. Bunun gibi pek çok etmen spor yapmamız konusunda bizi çeldirebilir. Ancak kendimizi koyduğumuz hedef konusunda güdülemek, motivasyonumuzu kendimiz oluşturmak ve nihayetinde istenilen hedefe ulaşmak esasında bizim elimizde. Koyduğumuz hedefe, diyet listesine ve hedeflenen görüntüye ulaşmak için motivasyonu her şeyden evvel kendi içimizde bulmalıyız.

Spor Yaparken Bir Hedefiniz Olmalı

Spora başlamadan önce ne istediğimizi bilmek, motivasyonun en birincil yoludur. Bunun için öncelikle kendimizi tanımalı, nasıl bir sonuca varmak istediğimizi belirlemeli ve istediğimiz görüntüye kavuşmak için neler yapmamız gerektiğinin bir planını yapmalıyız. Bu plan aslında bizim hedef listemizi oluşturur.

Herkesin vücudu farklı olduğu gibi görünmek istediği görüntü de farklıdır. Vücudumuzun nasıl ve hangi bölgesinden kilo vermek istediğimize tam manasıyla karar verip buna göre bir spor çeşidi bulmalıyız. Yaptığımız spora en uygun diyet listesini bir şekilde oluşturmalıyız. En etkili diyet listesi için alanında uzman bir diyetisyene başvurmanızda fayda var. Sonrasında koyduğumuz hedefimiz doğrultusunda emin adımlarla yürümeliyiz. Sonunda hedefe koşulsuz ulaşacağız.

Sporda Motivasyon Nasıl Sağlanır?

Motivasyon bir kişinin bir işi yapabileceğine dair kendine olan inancı, telkinleri ve güdüleridir. Motivasyon dış etmenlerle sağlanabileceği gibi esasında en etkili motivasyon kişinin kendi kendine oluşturduğu ve sürdürdüğü güdülerdir. Çünkü başka bir insan tarafından sağlanan bir güdü, kısa süreli olabilirken aslında kişinin kendisine sağladığı içten gelen güvenli bir motivasyon çok daha uzun ömürlüdür ve spor yapmak konusunda da elverişlidir. Kişi bu noktada başarabileceğine dair olan inancını asla kaybetmemelidir.

Spor Arkadaşı Edinmenin Motivasyona Etkisi

İnsan sosyal bir varlık ve kalabalıkların arasında kendini güvende hisseden bir organizma. Her konuda olduğu gibi spor konusunda da bir spor arkadaşı edinmek motivasyonumuzu oldukça arttıracaktır. Spor yapma sürecinde yapılan muhtemel ufak kaçamakları yapmamızı engelleyen ve hedefimizi bize hatırlatan bir spor arkadaşı bu süreçte bize olumlu etkili edecektir.

Sporda Motivasyonu Artıracak En Etkili Tüyolar

  • Hedef Belirle ve Kendine Söz Ver: hedefinden asla şaşma!
  • İzle ve Oku: yaptığın spor türüyle ilgili araştırma yap, videolar izle ve okumalar yap.
  • Sosyal ile Yaptıklarını Paylaş: sosyal çevrenden gelen olumlu dönütler sürecini olumlu etkiler.
  • Yeniliğe ve Keşfe Açık Ol: her zaman için öğrenmeye ve keşfe kendini hazır tut.
  • Kendini Ödüllendir: sporun en önemli noktalarından biri de aşamalarını artırınca kendine ufak ödüller vermektir.
  • Bir Gruba Katıl: grupça yapılan sporlar her zaman için daha verimlidir.
  • Kendine Has Ritüel Oluştur: ritüeller devamlılığı oldukça arttırır!
  • Sağlıklı Beslen: spor sonrasında da her daim sağlıklı beslen!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir