Kategoriler
Kendini motive et!

Sporda Devamlılığı Sağlayan Faktörler

Sporda Devamlılığı Sağlayan Faktörler; Spora başlamak her zaman tek başına yeterli değildir. Spora başlamak kadar sporda sürekliliği sağlamak da önemsenmesi gereken bir husustur. Spor yapmak sadece kasların çalışması gibi basite indirgenecek bir durum değildir, bu duruşu genel olarak hayatınıza da yansıtarak kalıcı bir spor serüvenini başlatabilirsiniz. İlk adımı attıktan sonra kalıcılığı sağlamak için sizlere önerilerimizi dikkatle irdeleyebilirsiniz.

Zihnen ve Ekipman Olarak Hazır Olmak Gerekir

Sporda sürekliliği sağlamanın ilk yolu spor yapmayı istemek ve zihninizin bu sürece hazır olmasıdır. İstekli ve kararlı bir şekilde spor yapacağınız saati belirledikten sonra zihninizi bu durumu kabul ettirmeli ve çeşitli bahanelere sığınmadan hazırlık yapılmalıdır. İster salonda ister evinizde spor yapın spor öncesi mutlaka gerekli hazırlıkları yapmalısınız. Yapacağınız spor branşına uygun bir şekilde ekipman desteğin de sağlayarak daha verimli ve daha kolay hareket edebilirsiniz. Eğer salonda çalışacak iseniz eğitmenlerden de yardım alarak en doğru antrenmanı gerçekleştirmek gerekir.

Sporda Devamlılığı Sağlayan Faktörler

Sporda Devamlılığı Sağlayan Faktörler; Pes Etmek Yok!

Sporun en zor kısmı ilk on beş günüdür. Yorulacak, kaslarınız ağrıyacak ve hamlık çekeceksiniz. Ancak bunlar başarıya giden yolda sadece birer adımdır. Bu kısmı geçmeden hiç kimse gerçek bir sporcu olamaz. Dünya şampiyonlarının dahi geçtiği bu dönemde sizde yolunuzdan dönmemeli ve kas ağrılarının her zaman bu şiddeti ile devam etmeyeceğini bilerek süreci olumlu yorumlayabilirsiniz. Bu ağrıların sizi durdurmasına izin vermemekle birlikte günlük programdan şaşmamak sporda istikrar için gerekli altın kuralların başında gelmektedir.

Beslenme Programının Önemi

Spor yaparken antrenmanların yanında beslenme programı da süreklilik açısından önemlidir. Bu dönem ile alışkanlıklarınızı değiştirecek ve size uygun olan beslenme programı ile devam edeceksiniz. Burada programınızda yer alan menüye sadık kalarak yemeklerinizi hazırlamalısınız çünkü kaslarınızın gelişmesi için gerekli olan protein ve antrenmandan alınacak verimde beslenme ile doğru orantılıdır. Unutulmamalıdır ki enerji besinlerden alınır ve sporda devamlılığı sağlamak için gerekli olan enerji mutlaka vücudunuza girmelidir. Bu sayede hedefinize giden yolda sağlıklı bir şekilde ilerleyebilirsiniz.

Sporda Devamlılığı Sağlayan Faktörler; Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Sporu yaşam felsefesi haline getirmek için öncelikle sınırlarınızı bilmeli ve hatalardan kaçınılmalıdır. Bunun için öncelikle antrenmanlarınızı eksiksiz yapmalı ve fazlasına kaçılmamalıdır. Hırslanarak fazla ağırlık kaldırmak ve setler arasında düzenlik yapmak sporcuların en fazla yaptığı hatalar arasındadır. Ayrıca set aralarında belirtilen sürenin dışına çıkmayarak vücudunuzun soğumasına da engel olunmalıdır. Aksi takdirde sakatlık yaşama ihtimaliniz artacaktır ki bu durum uzun süre spordan uzaklaşmanıza neden olacak ciddi sakatlıkları da doğurabilir. Antrenman esnasında kendine güven önemlidir ancak hareketlerin doğru yapıldığından emin olana kadar hocanızın gözetiminde olmaktan çekinmemelisiniz. Yanlış hareket yapmak antrenmandan alınan verimi azaltırken aynı zamanda yine sakatlık riskini arttıracaktır. Son olarak ise spor yaparken sadece kendiniz ile ilgilenmeyi ihmal etmeyin. Sohbete dalmak veya set aralarında sosyal medya ile alakadar olmak mola sürenizi uzatırken sizi olumsuz etkileyecek unsurlarla da karşılaşabilirsiniz. Spor sizi zihinsel ve fiziksel açıdan mutlu ederse sürekliliği konusunda endişelenmenize de gerek olmayacaktır. Sporla kalın…