Kategoriler
Kendini motive et!

Sporda Matın Önemi Nedir?

Birçok insanın sahip olduğu bir mat ile tüm egzersizleri yapabileceğini düşünür. Oysaki her matın özelliği ve yapılmak istenen antrenmana göre çeşitleri ve modelleri bulunmaktadır. Matlar çoğunlukla destek alabilmek için kullanılır ve zeminin kişiyi olumsuz etkilememesi sağlanır. Ancak kullandığınız mat eğer antrenmanınıza veya yaptığınız spora uygun değilse istediğiniz verimi alamaz ve kendinizi daha çok zorlama gereksinimi ile yanlış bir hareket yaparak sakatlanabilirsiniz. Tüm bu özellikleri de dahil ederek doğru mat nasıl olmalı? Sorusuna cevap arayacağız.

Fitness Matı Nasıl Olmalıdır?

Fitness matı diğerlerine göre daha kalın ve daha büyüktür. Ortalama fitness matı 3 cm kalınlığında ve 1,5 metre uzunluğundadır. Bu kalınlık zemini destekleyeceğinden olası darbelere karşı sizi korur ve hareketlerde kolaylık sağlar. Profesyonel matlardan kullanmak isterseniz ise kalınlığını 5 cm kadar genişletebilirsiniz. Matlarda genellikle kılıf bulunur ve altında ise PVC kaplama yer alır.

Yoga Matı Nasıl Olmalıdır?

Yoga matlarının ilk özelliği ince olmasıdır. Pilates matlarından daha ince ve hafif olması genelde yoga matının tercih edilmesine sebep olur. Çünkü kolayca taşınabilir ve temizliği de pratiktir. Yoga matları da PVC kaplama olabileceği gibi kauçuk veya pamuktan da üretilmektedir. Alt kısmında yer alan özel tabanı ile zemine tutunur ve kaymayı engeller. Matın ince oluşu sizi güvensiz hissettirmesin kaymaz oluşu ve yumuşak dokusu sizi korumaya yetecektir. Kauçuk kaplama seçerseniz sabunlu su ile kolayca temizleyebilirsiniz.

Pilates Matı Nasıl Olmalıdır?

Pilates matları orta kalınlıkta ve uzunluktadır. İdeal pilates matının kalınlığı 1,5 – 2 cm olmalıdır. Bu sayede darbelere karşı sizi koruyacaktır. Fitness matlarından daha ince yoga matından daha kalın oluşu egzersizlerinizi rahatlıkla yapmanıza imkân tanır. Ayrıca üst kısmının yapısı ile temizliği yine çok kolaydır.

Doğru Mat Seçiminde Bilinmesi Gerekenler

Genellikle kişiler mat seçerken PVC malzemeyi tercih ederler. Bunun sebebi hem zemine çok iyi tutunur hem de diğerlerine göre daha hafiftir. Eğer mat üzerinde çok fazla egzersiz yapmıyorsanız özellikle incelemeniz gereken bir durum oluşmayacaktır. Ancak çok fazla yapıyorsanız ekstra destek ekstra yapışma özelliğini düşünebilirsiniz. Pilates yapmak için kalın matlarda seçebilirsiniz. Genelde yere çok fazla temas edeceğinizden biraz yükseklik sizi rahat ettirebilir. Matın boyu genelde 1,5 m boyutundadır ancak kendi boyunuza göre seçim yapabilirsiniz.

Matın Ağırlığı Neden Önemlidir?

Eğer evinizde spor yapıyorsanız ağırlığı çok fazla önemsemenize gerek yoktur çünkü taşıma işiyle uğraşmayacaksınız. Ancak spor salonuna götürüyor, evinizin farklı alanlarında spor yapıyor veya her seyahatinizde yanınızda olmasını istiyorsanız hafiflik önemli olacaktır. İsterseniz yolculuk için seyahat matlarını da tercih edebilirsiniz. Ancak sadece hafif olsun diye kullanmaya başladığınız matı dikkatli kullanmanızı öneririz eklem ağrılarına yol açabilir.

Mat fiyatları arttıkça özellikleri artmaktadır. Geniş fiyat skalası olan matlar genelde benzer özellikler sunduğundan istediğiniz markadan alabilirsiniz. Bunun için en güzel tercih deneyerek almaktır. Son olarak ise mat temizliğini unutmamanızı hatırlatırız. Bazı matların kılıfları makine de yıkanabilmektedir. Bu bilgiler ışığında kendiniz için en doğru matı seçerek sporda verimi arttırabilir ve sakatlık yaşanma riskini azaltabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir