Kategoriler
Kendini motive et!

Sporda Sıvının Önemi Nedir?

Profesyonel spor yapan kişiler bilir ki su ve elektrolit seviyesinin dengede olması sporda verimliliği arttırmaktadır. Bu ölçünün dengede olmasına ise hidrasyon denilmektedir. Daha anlaşılır bir ifade ile spor yaparken kaybedilen sıvının tekrardan vücuda alınmasıdır. Bu sebepten antrenman öncesi öncelikle vücuda yeteri kadar su alınmalıdır. Egzersiz sırasında vücudun susuz kalması verimliliği arttırdığı gibi sağlık açısında da değerlidir. Kişiler su tüketirken yeterli miktarda tüketilmesinin yanı sıra düzenli olarak tüketilmesi de gereklidir. Gün içerisinde yanınızda taşıyacağınız su şişeleri ve sporda mataralar ile her dakika su tüketimini gerçekleştirebilirsiniz. Sporda ve sağlıkta suyun dengede oluşunun önemi yazımızda.

Vücut Susuz Kaldığında Ne Olur?

Yeterli miktarda su tüketilmediği zaman kan basıncı giderek düşer ve damarlar olağan dışı baskı altına girerek ölümcül sonuçlar doğurabilir. Spor yaparken kas hacminizi arttırmak isterken susuz kalmanız halinde kas yapısında azalma gözlenecektir. Kasların gelişebilmesi için suya ihtiyacı vardır. Kilo vermek istiyorsanız yine yeterli seviyede su tüketimi yapılmalıdır. Su içmek karnı şişireceğinden iştahınız kapanır ve daha fazla idrar çıkışı sağlanır. Su bağırsaklar üzerinde de etkilidir ve yeterli miktarda su tüketilmediğinde bağırsaklar doğru bir şekilde çalışamaz. Bağırsakların sağlıklı bir şekilde çalışmaması ise uzun süreli rahatsızlıkların yaşanmasına neden olacaktır. Vücudunuzda ödem oluştuğunu düşünüyorsanız sebeplerinden biri de susuzluktur. Yeteri kadar su tüketimi yapılmadığında vücutta tuz birikir ve bu da şişkinliğe sebep olur.

Sporla İlişkisi Nedir?

Egzersiz yaparken çok fazla su kaybedilir ve bu sebepten gerek spor öncesi gerek spor sonrası yeteri kadar ve düzenli olarak su tüketilmelidir. Spor sürecinde ölçünün değişmesi ile saate bir iki bardak su tüketimi yapmanız gün içerisinde yeterli miktarda sayılmaktadır. Spor yapıyor ve yeteri kadar su içip içmediğiniz konusunda kararsızlığa düştüyseniz idrar renginizi gözleyebilirsiniz. İdrar rengi koyu ise yeterli miktarda su içmediğiniz sonucuna varabilirsiniz. Su tüketimini yeterli seviyeye çıkararak kaslarınızın gelişmesini arttırırken spordan alınan verimi ve hedefe giden süreyi kısaltmanız mümkündür.

Su Tüketimini Arttırmak İçin Öneriler

Eğer açık havada spor yapıyor iseniz yanınızda mutlaka su şişesi taşımaya özen göstermelisiniz. Su tüketimini dinlenme sürelerince yapabilirsiniz. Yanınızda çanta taşıyor iseniz çantanızın içerisine kolayca taşıyabileceğiniz ve içeceğiniz kadar su koymayı ihmal etmemelisiniz. Hareketli spor yapıyor iseniz özel olarak tasarlanmış kemerlerden kullanabilirsiniz. Bu kemerlerin bir bölmesinde su şişesi koyabilmek için yer bulunmaktadır. Spor sürenize göre bir veya iki şişe suyu kolayca taşıyarak sporda susuz kalma ihtimalinizi kaldırabilirsiniz. Spordan önce en az iki saat önce su tüketimini arttırmak da doğru bir tercihtir. Su içtikten sonra spor öncesi tartılıyor iseniz 1,5 kilogram fazla çıkacağınızı ve spordan sonra su tüketimi yapmadan tartılıyor iseniz 1,5 kilogram az çıkacağınızı hatırlatmak isteriz.

Suyun Hayati Değeri

Vücudun susuz kalması uzun bir dönemi kapsadığında böbreklerin doğru çalışmaması, kan basıncının artması ve ödem gibi rahatsızlıkların yanı sıra kalp hastalıkları, beyin kanaması ve bağışıklık sisteminin düşmesine neden olabilir.