Kategoriler
Kendini motive et!

Spordan Sonra Yorgunluk Mu Çöküyor?

Spor sonrası yorgunluk çökenler çok fazladır. Bu durum kişiyi spordan uzaklaştıran sebeplerden biri olmasının yanı sıra aynı zamanda spordan kaçılmasında da en önemli sebeplerin başında gösterilir. Bu sebepten kişiler spordan sonra daha nasıl dinç olunacağını araştırıyor ve kendince birçok yol denemektedir. Düzenli spor yapan kişiler bu duruma alışık olduğundan sızlanmadan geçmesini beklerken ara ara spor yapan, yeni başlayan ve bir müddet sonra yeniden spora dönenler için korkulan bir durumdur. Herkesin yorgunluk ölçütü farklı olmakla birlikte bu durumu hafif atlatmak veya hiç yaşamamak için sizlere birkaç öneri hazırladık.

Neden Yorgunluk Yaşanır?

Öncelikle gerçekten hatırı sayılır bir yorgunluk yaşıyor ve kolunuzu kaldıracak haliniz kalmıyor ise burada yaptığınız sporu irdelemenizi isteriz. Bu işaretler vücudunuzun çok yorulduğunu size gösteriyor ve hazır olmadan fazla ağır tempoda çalışıyorsanız vücudunuzun bitmesi çok normaldir. Bu sonuca ulaşmamak için daha hafif antrenmanlar yapmayı deneyebilirsiniz. Vücudunuz güçlendikçe şiddetini arttırmak daha sağlıklı olacaktır.

Beslenme Düzeni

Spor yapmadan önce veya genel beslenme düzeninizde bu yorgunlukta etkilidir. Örneğin spordan kısa bir süre önce yağlı veya kalorisi çok fazla yemekler tüketirseniz yorgunluk yaşamanız çok normaldir. Bu besinler size enerji veriyormuş gibi düşünseniz de aslında bedeninizi daha çok yormaktan başka bir şey yapmamaktadır. Spordan önce hafif yiyecekler tüketmek vücuda ekstra yük bindirmeyeceğinden daha az yorulduğunuzu fark edebilirsiniz.

Sıvı Alımı Oranı

Birçok yazımızda suyun mutlaka alınması gerektiğini ve önemini defalarca vurguladık. Şu an ise farklı bir bakış açısı ile yaklaşacağız. Su veya sıvı ihtiyacı mutlaktır ancak temek olan kararında tüketmektir. Özellikle spordan önce ne kadar su içtiğinize dikkat etmelisiniz. Spordan kısa bir süre önce çok fazla su tüketmek tansiyonunuzu olumsuz etkiler ve bu durumda daha fazla yorulmanıza neden olur. Bu sebepten gün içinde değil ama spordan önce çok fazla su tüketmemeye özen gösterebilirsiniz.

Azaltan Etkenler

Spordan çıktınız ve kendinizi çok yorgun hissediyorsunuz yapacağınız ilk şey öncelikle beslenmek olmalıdır. Hafif ancak vitamin ve mineralli yiyecekler ile bu süreci atlattıktan sonra ayakta dinlenmek çok daha sağlıklı olacaktır. Örneğin eve giden yolu biraz uzatarak hafif tempolu yürüyüş çok iyi gelecektir. Yorgunluk hissi ile uzanmak veya uyumak isterseniz bu kaslarınızın daha çok ağrımasına ve kendinizi daha yorgun hissetmenize sebep olabilir. Yemekten sonra dilerseniz maden suyu da tüketebilirsiniz. Limon ve doğal maden suyu ile tansiyonunuz düzelecek ve içerisindeki mineraller ile enerjinizi geri kazanabilirsiniz.

Bazı kişiler ise spordan sonra duş almayı sever. Bu terinizi atmak için yaptığınız duş değildir karıştırmayalım. Ilık ve bedeninizi rahatlatmak için suyu hissedebileceğiniz rahat bir zamandan söz ediyoruz. Dilerseniz çeşitli yağlar ile duşunuzu daha özel bir hale getirebilirsiniz. Yahut evde kendinize kolay aparatlar ile masajda yapabilirsiniz. En önemli şey ise vücudu dinlemektir. Vücudunuzu dinleyerek neye ihtiyacı olduğunu çözümlediğinizde bu yorgunluk size çalıştığınızı gösterecek motivasyonunuzu arttıracak ve yorgunluğu atarken keyifleneceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir