Kategoriler
Kendini motive et!

Stressiz Yaşam İçin Yapılması Gerekenler

Yoğun çalışma temposu, günlük hayatın koşuşturmacası, trafik, sorumluluklar ve hayatın tadını çıkaramama durumu ve çok daha fazlası stresi hayatımızın tam ortasına koymaktadır. Hayatımıza yapacağımız bazı tatlı dokunuşlar ile bu tatsız anları yok edemeyiz ancak daha mutlu olmayı sağlayabiliriz. Her ne kadar stres kişinin mutlu ya da mutsuz olmasına bakmaksızın hayatımızın her anında kendini belli edebilirken stresli anlardan kolay kurtulmak hayat mottolarından biri olmalıdır. Stres kişiye kısa veya uzun süreli rahatsızlık verebilir. Stres yaşayan kişilerde nabız yükselir, sıcak basar ve kalp atışları hızlandığından nefes alıp verirken zorlanılır. Bu durum vücudun strese karşı ortaya çıkardığı doğal bir savunmadır. Bu anları yaşamak sizleri korkutmasın önemli olan stres ile başa çıkabilme ve durumu hafifletmektir. Stresi azaltmak için neler yapılmalı? Uzmanlara sorduk.

Nefes Alın ve Güzel Bir Duyguya Odaklanın

Modern yaşamda sorunlarla veya istenmeyen durumlarla karşılaşmamak neredeyse olanaksızdır. Anlık yaşanan olumsuzluklar ise kişiyi strese sokar ve kişi stresli olduğu anlarda istemsizce tepkiler gösterir. Bu anlarda yapılması gereken en doğru şey sorun ne ise halletmektir. Anlık olarak yanlış karar vermeyi önlemek adına duyguları ve düşünceleri bir süre dinledikten ve nabzınızı kontrol altına aldıktan sonra karar vermek doğru olacaktır. Bu sebepten çözümlenebilecek bir problem ise biraz meseleden uzaklaşmak ve sakinleşmeye çalıştıktan sonra sorunu çözümlemeye çalışmak gerekir. Aşılamayacak veya sizin düzeltemeyeceğiniz bir sorun ile karşılaştığınız da ise kendinizi daha fazla yıpratmak yerine farklı bir mesele ile ilgilenilmesi önerilmektedir. Sizi mutlu edecek başka bir konu ile ilgilenerek bu durumdan uzaklaşabilirsiniz. Tüm bu adımları atarken nefesinizi kontrol etmeli ve hızlı nefes almak yerine normal ancak derin nefes almayı deneyebilirsiniz.

Güne Her Zaman Güzel ve Olumlu Başlayın

Nasıl başlarsan öyle gider sözünü sizlere hatırlatmak isteriz. Güne olumsuz başladığınızda zaman çok daha yavaş akar ve olumsuzlara açık bir şekilde devam eder. Bu düşünce ile başlayan günlerde her an bir olumsuzluk bekleneceğinden herhangi bir sorun yaşanmasa dahi sürekli beklediğinizden stresi tüm gün boyunca üzerinizde derin derin hissedebilirsiniz. Bu sebepten güzel ve kaliteli bir uykunun ardından güne güzel ve olumlu duygular ile başlamanızı önermekteyiz. Alarmınız çaldığında beş dakika dahi olsa kapatmadan yataktan kalkmanız ilk adımınız olabilir. Vücut henüz tam uyanma işlemini gerçekleştirmediğinden yatakta fazladan geçireceğiniz beş on dakika yeniden uyuyacağını vücuda gösterdiği için uykulu haliniz gün boyunca devam edecektir.

Kahvaltının Önemi

Uyanma işleminin ardından yaz ya da kış fark etmeksizin mutlaka perdenizi ve camınızı mutlaka açıp odanızı havalandırın veya temiz havayı teneffüs etmeye dikkat edin. Dilerseniz elinizi yüzünüzü yıkayın dilerseniz duş alın. Bu bedeninizin uyanmasını sağlarken kaslarınız içinde oldukça faydalı olacaktır.  Ardından vaktiniz var ise keyifli bir kahvaltı yok ise sevdiğiniz hafif birkaç atıştırmalık ile keyifli bir zaman yaratarak kahvaltı edebilirsiniz. Zamanınız var ise kısa bir yürüyüş yapmakta faydalı olacaktır. Bu durumu alışkanlık haline getirmek gün içerisindeki stresi azaltmanızda yardımcı olacaktır.

Hazırlıklı Olun

İnsanı gerçek strese sokan şey beklenmedik durumlarla karşılaşmaktır. Kontrollü ve dengeli yaşayarak olası sorunları öngörebilir ve çözümler sorun ortaya çıkmadan üretebilirsiniz. Ayrıca spor yapmakta ruhu ve bedeni rahatlatmaktadır. Spor yapmak hem zihni hem de bedeni güçlendirmekte olup problemlere karşı daha hızlı kararlar almanızda yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir