Kategoriler
Kendini motive et!

Tartı Her Zaman Doğruyu Söylemez

Kilo vermek isteyen istemeyen hiç fark etmez herkesin evinde mutlaka bir tartısı vardır. Bazısı sadece kilo gösteren basit banyo tartısı olarak ifade edilen tartıyı yeterli görürken bu işe kafayı takmış ve kilosunu önemseyen kişiler ise daha özellikli ve daha teknolojik modelleri tercih etmektedir. Tartının incelikleri isimli yazımızda hangi zamanlarda tartılmanız gerektiğini size ayrıntılı olarak anlatmıştır. Şimdi ise olaya farklı bir bakış açısı getirmek istiyoruz. Tartı her zaman doğruyu mu söyler? Veya her zaman onun pusulasını kabul etmeli miyiz? İşte buyurun. Keyifli okumalar.

Yağ Yaktım mı?

Tartı kilonun anlaşılması için kullanılan en basit araç olarak görülür ki doğrudur da. Ancak tardı bizlere ne kadar kas olduğunu, verilen kilonun kastan mı yağdan mı verildiğini veya vücudumuzun yağ oranının hangi bölgelerde bulunduğunu ne yazık ki göstermemektedir. Bazılarınız benim tartımda bu özellikler var diyebilirsiniz. Haklısınız vardır ancak bu sonuçlara ne kadar güvenilir? Oyuncak ayınızı tartınızın üzerine koyarak bunu test edebilirsiniz. Bunu deneyerek tüm önyargılarınızı kırmayı hedefliyoruz. Emin olan oyuncak ayının da yağ ve kas kütlesini göreceksiniz.

Evimizde kullandığımız bu modellerde klasik bir hesap aracı vardır ve her zaman doğru sonuçlar elde edeceğiniz anlamına gelmez. Bazen mükemmel bir hafta geçirdikten sonra tartıda kilo aldığınızı bile görebilirsiniz. Bu duruma şaşırmayın. Bu metabolizma hızınızın değişmesi, kadınların özel dönemleri veya vücuttaki ödem miktarına göre değişebilir. Bu sebepten biraz daha gerçekçi ve dikkatli irdelemenizi tavsiye ederiz.

Takıntılı Olma

Kilo verme sürecindeyseniz sürekli tartılma ihtiyacı duyabilirsiniz. Rakamlar aşağı yöne doğru ivmelenirken her şey çok güzelde gidebilir ancak bu süreçte bu durumu motivasyon kaynağınız olarak seçmenizi hiç doğru bulmuyoruz. Rakamlar inebilir ve çıkabilir. Her yemekten sonra tartılmak bu sebepten çok sıkıntılı bir durum yaratabilir. Psikolojide bu obsesif olarak tabir edilir ve uzun vadede ruhsal takıntı size sorun yaratabilir. Burada nihai amaç istenilen kiloya ulaşmak veya belirlenen kilonun çok üzerine çıkmamaktır. Yoksa iki kilo az üç kilo fazla çok önemli değildir. Az önce bahsettiğimiz gibi bu durum vücudunuzun bazı özelliklerine göre sık sık değişecektir. Siz düzenli ve dengeli beslendikten sonra istikrarlı bir şekilde antrenmanlarınızı yaparak ideal kilonuza veya hedeflediğiniz kiloya mutlaka ulaşacaksınız bunun için çok fazla tartıya bakma ihtiyacı duymamalısınız.

Kendine Zaman Belirle ve Yeni Yöntemler Dene

Sürekli tartı tepesinde olmanın sakıncalı durumlar yaratabileceğini yeterince anlattık umarım. Aklınızdaki soru ise ‘e o zaman kilomu nasıl öğreneceğim?’ olacaktır. Bu durumu tartı bağımlılığı yerine kendiniz de daha ilkel çözümler ile deneyebilirsiniz. Bedeninize hakimsiniz ve verdiğiniz kiloları gayet hissedebilirsiniz. Bacaklarınızda incelme olduğu zaman, belinizin değiştiğini vs. çok rahat anlayabilirsiniz. Dilerseniz kendi ellerinizle karış hesabına girebilir veya yurt dışında çok popüler olan mezura ile ölçüm yapabilirsiniz. Ayrıca antrenmanlarınızdan daha fazla verim aldığınızı düşündüğünüzde düzenli olarak kaldırdığınız ağırlık oranları artıyor ise ve psikolojik olarak da fiziksel olarak ta kendinizi daha güçlü, dinç ve mutlu hissediyorsanız doğrudan başarılı şekilde hedefinize ilerlediğinizi düşünebilirsiniz. Tartıyı elbette kullanın ancak sadece ona inanıp bunu takıntılı şekilde sürdürmeyin. Fit yaşam bilgileri için her zaman yanınızdayız. Mutlu günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir