Kategoriler
Kendini motive et!

Tatile Çıkmak İsteyenlere Ege’nin Sakin Lokasyonları

Yaz geldi hepimiz güneşlenmeyi, sahil boyunca yürümeyi, deniz girmeyi ve geçirdiğimiz zor dönemin stresini atmaya yardımcı olacak nefes aldıracak bir tatilin hayalini kuruyoruz. Ancak yaşadığımız salgın sebebi ile tatil alışkanlıklarımızı biraz değiştirmemiz gerekiyor. Geçmiş yıllardaki kalabalığın içinde çılgın eğlencelerde yer almak yerine bu yaz sakinliği tercih etmemiz gerekiyor. Kalabalıktan uzak sakinliğin hakim olduğu ancak tatilden beklediğimiz olanakları da bize verecek Ege’nin en doğa harikası ve bu dönemde size aradığınız fırsatı verecek lokasyonları sizler için listeleyeceğiz.

Listenin Zirvesi: Datça

Muğla’ya bağlık Datça rotasını sakinliğe çevirenlerin ilk mekanıdır. Ayrıca eşsiz doğa manzaraları da görebileceğiniz bu yarımadada ayrıca günü birlik Yunanistan’a bağlı olan Simi Adası’na da sefer düzenlenmektedir. Datça’da toplam 9 kasaba bulunur ve eğer denize girmek önceliğiniz ise sizi Mesudiye’ye yönlendirebiliriz. Bu kasabada yer alan Palamut bükü koyu en fazla turist alan yerlerdendir. Sahil uzunluğu 253 km olan bu yer aynı zamanda Akdeniz’e açılan kapıdır. Dalış yapmak ve farklı duygular yaşamak istiyorsanız Gebekum’a uğramanızı da tavsiye ederiz.

Gökçeada/ Bozcaada

Elbette herkesin ilk tercihi Bozcaada olurken eğer sakinliği ve doğa güzelliklerini yaşamak istiyorsanız Gökçeada çok daha uygundur. Çanakkale’ye bağlı bu adanın %90 kısmı dağlardan oluşur ve çok farklı coğrafi yapıları gözlemleyebilirsiniz. Bulunduğu konum itibari sürekli rüzgâr alan bir yapısı olduğundan ötürü yazın kavuran güneşin altında dahi rahat nefes alabilirsiniz. Bozcaada ise son yıllarda popülerleşen ve yazın nüfusu oldukça kalabalıklaşan bölgelerin başında gelirken iki yerde de bakir alanlar bulunmaktadır.

Didim

Aydın iline bağlı bol deniz bol güneş bol doğa isteyenlerin tercihi olabilir. Didim merkez daha sakin ve kurakken isterseniz Akbük ilçesinde konaklayabilirsiniz. Akbük uzun sahil şeridi ve sakin denizi ile sizi cezbederken aynı zamanda muhteşem doğası ile kendinizi el değmemiş bir ormanı keşfediyormuş gibi hissedebilirsiniz. Akbük merkeze göre daha az ziyaretçi alır ve izole tatil yapmak istiyorsanız tercihiniz olabilir.

Cunda Adası

Balıkesir’e bağlı olan Ayvalık adalarının en büyüğüdür. Edremit körfezi boyunca ilerleyen bu adaların en uç kısmında sarımsaklı yer alırken cunda adasında hava ve deniz daha sakindir. Bu adadayken kendinizi daha güneyde tatil yapıyormuş gibi hissedeceksiniz. Kapladığı alan çok büyük olmadığından adada araba ile gezmekten ziyade yürümenizi tavsiye ederiz. Ancak ören, Akçay, Şeytan Sofrası veya Sarımsaklıya geçerken mutlaka araba öneririz yollar genelde tek şerit ve toplu taşıma çok gelişmiş değildir.

Cunda adasına dönecek olursak eğer zeytin ağaçları, tarihi binalar, tarihi değirmen ve sahil şeridi boyunca aksesuar satan dükkanlar bulunuyor. Ada tatilinde sakinlik arıyorsanız mutlaka göz atın.

En Sakin Şehir: Sığacık

Çok fazla tercih edilmeyen ancak geceleri rüzgârın sesinin kulaklarınızda uğuldayacağı sakinlikte bir yer arıyorsanız bulduğunuzu düşünebilirsiniz. Denizinin muhteşemliği bir kenara dalış yapmak isteyenlerinde tercihidir. Sığacık Seferihisar’a 5 km mesafededir ve ulaşım imkanları oldukça kolaydır. Dilerseniz butik otellerde kalabilir veya kamp kurabilirsiniz. Bu yaz sağlıklı tatiller dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir