Kategoriler
Kendini motive et!

Tazelenmek İçin Masajı Denediniz Mi?

Masaj yaptırmak için kendinizi yorgun hissettiğiniz zamanları tercih ediyor iseniz büyük bir eksiklik yaşadığınızı sizlere uzman görüşleri iletebiliriz. Kişisel bakımınız ve vücudunuzun tazelenmesi için sadece bitkin olduğunuz dönemleri beklemek vücudun daha fazla yorulmasına neden olabilmektedir. Doğanın bizlere sunmuş olduğu bu mucize sadece fiziksel ağrının azaltılmasını değil ruhsal olarak da kişiyi dinlendirmektedir. Dilerseniz tüm vücut dilerseniz bölgesel olarak yaptırabileceğiniz veya yapabileceğiniz masaj teknikleri ve masajın faydaları yazımızda.

Masajın Tarihçesi

Masaj kelimesinin kökeni Arapça ve Yunancadan gelmektedir. Bu hareket bütünü ile vücudun çeşitli bölgelerindeki dolaşım uyarılır ve kan akışının hızlanması ile dokuların yenilenmesi sağlanır. Bazı dokuların zedelenmesi sonucu sağlık içinde yapıldığı gibi kişiler dinlendirici, yatıştırıcı, rahatlatıcı ve dokuların yapısını güçlendirici etkisinden ötürü masaj yaptırabilmektedir. Çağlar öncesinden beri uygulanan teknikler amatör ve profesyonel olarak uygulanabilmektedir.

Düzenli Masaj Uygulandığında Neler Olur?

Düzenli masaj uygulandığında kişilerde stres oranının kalıcı olarak azaldığı ispatlanmıştır. Stres hormonunun salgılanmasını azaltması ve durdurulması için masaj düzenli olarak yapılmalıyken cilt içinde oldukça faydalıdır. Masaj kan dolaşımını hızlandırırken dolaşım sistemini de uyarmaktadır. Kan akışının hızlanması ise dokular kendini yenilerken cilt sağlığının da daha uzun süre korunmasını sağlamaktadır. Kan akışının hızlanması ile damarlar genişler ve bu durumda kan kalbe daha hızlı giderek kirli kanın vücuttan daha hızlı atılmasını sağlamaktadır. Kirli kanın vücuttan daha çabuk atılması ise doğrudan vücut direncini arttırmaktadır. Çeşitli rahatsızlıklarında azalmasına etki ederken yaşam kalitesini attırmaktadır.

Spor Sonrası Masajın Etkisi

Yaptığınız ağır egzersizler sonucunda masaj yaptırabilir veya evinizde kendinizde çalıştığınız bölgelere yapabilirsiniz. Spor sonrası yapılan masaj kas ağrılarını azaltırken kan akışının da düzenlenmesine yardımcı olmaktadır. Spor sonrası masaj için birçok ülkede sayısız deney yapılmıştır ve masaj yapan veya yaptıran kişilerin egzersiz sonrası kas ağrıları ve hamlama olasılığı düşmektedir. Evinizde kendinizde masaj aletleri satın alarak yahut ılık havlu kompresinin ardından oval veya yuvarlak objeler ile dokunuşlar yapabilirsiniz.

Masaj Türleri Nelerdir?

Bölgesel olarak masaj yaptırmaktan hoşlanıyor iseniz refleksoloji masajını tercih edebilirsiniz. Burada özellikle ayak tabanına masaj yapılır ve buradaki sinir uçlarının uyarılması ile tüm vücuda etki eder. Uzun süre ayakta kalıyor veya ayaklarınızda çok baskı hissediyor iseniz kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Sıcak taş masajı ise ısıtılmış özel taşların vücudun bazı bölgelerine yerleştirilmesi ile yapılmaktadır. Taşların yaydığı sıcaklık ile kan akışı hızlanarak vücudun rahatlaması sağlanır. Thai masajı ise vücudun bazı bölgelerine basınç uygulanarak yapılır ve özellikle kas ağrılarının iyileştirilmesi hedeflenir. Bali masajı ise dinlendirici etkisi ile öne çıkarken uygulanan yağlar ile vücudun rahatlaması ve kişinin gevşemesi sağlanır. Aromaterapi masajı ülkemizde en fazla tercih edilen masaj türüdür. Bu türde bazı bitkilerden elde edilen esans yağlar ile kişinin istediği bölgelere dairesel hareketler uygulanarak dinlendirme sağlanırken özellikle fitness sporu yapanlar için ise İsveç masajı önerilmektedir. Bu masaj sonunda kişi kendinizi daha dinç ve dinlenmiş hissederken kasların gerilimini de azaltılmaktadır.