Kategoriler
Kendini motive et!

Tekrar Tekrar Gitmek İsteyeceğiniz Trekking Noktaları

Dünyaca son yılda yaşadığımız pandemi insanları doğaya yönlendirdi. Hastalığın son bulmayışı ve rakamların dengesiz ilerlemesi kişileri kalabalıktan uzak ve sakin noktalara yönlendiriyor. Ülkemiz bu konuda oldukça elverişli ve birçok trekking veya kamp noktası bulunuyor. Doğanın size vereceği muazzam huzuru yaşarken aynı zamanda heyecan dolu saatler geçirebilmek ve sağlığınızı koruyabilmek için çok fazla beğenilen ve tercih edilen trekking rotalarını sizlerle paylaşacağız.

Oldukça Popüler: Likya Yolu

Daha önce trekking severlerin olduğu bir sohbete katıldıysanız mutlaka likya yolunu duymuş ve gidenlerden övgü dolu cümleler dinlemişsinizdir. Bu yol Fethiye’den başlayarak Antalya’ya kadar uzanır ve ülkemizin en uzun yollarından biridir. 535 kilometre rotası bulunun bu alanın popüler olma sebeplerinden biri de budur. Muhteşem manzarası, çok fazla bulabileceğiniz kamp alanı ve geniş bir alana yayılması ile dilediğiniz kadar yürüyebilir ve dilerseniz kamp yapabilirsiniz. Trekking severlerin bu yolu tercih etme sebeplerinden biri de 20 farklı etaba sahip olmasıdır. Dilediğiniz zorluktaki yoldan istediğiniz keyfi sürebilirsiniz ve seçtiğiniz her parkurda ayrı güzellik ve ayrı manzaralar ile karşılaşırsınız.

İstanbul’a Yakın Kaz Dağları

Bu dağların bir yanı Marmara’ya bir yanı ise Ege bölgesine bakmaktadır. Çok geniş bir alanda birbirinden farklı etaplarla zevkinize uygun birçok nokta bulunmaktadır. Ormanlık alanın fazla olması özgür olmanızı sağlarken dilerseniz milli park içerisindeki alanlarda kampta yapabilirsiniz. Eğer sınırlarınızı zorlamak ve çok zor bir parkurda yürümek istiyorsanız Kaz Dağlarında yer alan Sarıkız Tepe’sini oldukça seversiniz. Genelde iklimi ılıman olsa da kış aylarında yağmur ve kar ile karşılaşabilirsiniz bu sebepten bahar ve yaz mevsimlerinde gitmeniz çok daha uygun olacaktır.

En Uzun Parkur Karia

Karia yolu tam olarak 850 kilometre uzunluğundadır ve Likya yolu severlerin en çok uğradığı ikinci lokasyondur. Antik şehir kalıntıları, yeşil alanlar ve denizin eşsiz güzelliği ile muhteşem bir deneyim elde edebilirsiniz. Karia isimli medeniyetin izlerini görmek ayrıca unutulmaz anlar yaşamanıza yardımcı olacaktır. Muğla bölgesinde yaz aylarında hava sıcaklığı çok yüksek olacağından eylül ekim veya mayıs haziran döneminde tercih etmeniz tavsiye edilmektedir.

Dünyanın Gözü Hitit Yolu

Tarihten hoşlanıyor ve her adımda geçmişin izlerini görmek istiyorsanız Hitit Yolu tercihlerinizden biri olabilir Şapinuva Boğazkale ve Hattuşaş alanlarında dilediğiniz yürüyüşü gerçekleştirebilirsiniz. Çorum merkeze 60 dakikalık mesafede bulunan bu yolda toplam 17 parkur bulunurken uzunluğu ise 385 kilometredir ve en donanımlı yoldur. Boğazkale Milli Park bölgesindeki alanlarda dilerseniz kamp yapacak alanlarda bulabilirsiniz.

Dileyen kişiler Niğde merkeze yakın olan Aladağlar milli parkında da yürüyüş yapabilir. Bu bölge daha çok kamp severler tarafından tercih edilmektedir ve birçok kamp sever ile ortam zaman geçirebilirsiniz. Çok fazla farkı etapları bulunan bu bölge özellikle yürüyüş ve dağcılığa meraklı kişiler tarafında sıklıkla ziyaret edilmektedir. Sebebi ise bu bölgenin çoğunluğunun kayalardan oluşması ve üç bin metreden daha fazla zirvesi bulunmasıdır. Bu özel ve her gittiğinizde farklı güzelliklerini keşfedeceğiniz trekking noktalarında iyi eğlenceler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir