Kategoriler
Kendini motive et!

Terlerken Kilo Verebilir Miyiz?

Terlemek vücudun doğal sıcaklığını korumak için çalışan bir sistemdir. Vücut fazla sıcakladığında serinlemek ve artıkları atabilmek için doğal olarak kendini terletmektedir. Birçok kişi terlediğinde kilo verdiğini düşünmekte ve ter miktarı arttıkça motivasyonu da artmaktadır. Terlemek kilo verdirir mi? Merak ediyorsanız sizler için araştırdık.

Kilo Verdiğimiz İçin Mi Terleriz?

Yukarıda da söz ettiğimiz gibi terlemek vücuttan toksinlerin atılmasıdır ve cildi nemlendirerek sıcaklığını normal seviyeye indirgemesidir. Vücudumuz tek başına kilo verdiği için terlemez. Terlemek vücudun çalıştığını, sağlık durumunun iyi olduğunu ve düzenlenmeye çalıştığının göstergesidir. Tek başına terlemeniz kilo verdiğinizin işareti değildir bu sadece havanın sıcak olduğunun veya vücudun sıcaklığını kontrol etmeye çalışmasıdır.

Kalori Yaktığınızın İşaretidir

Terlemek tek başına zayıflamanın göstergesi değildir ancak kalori yaktığınızın sinyalini vermektedir. Burada bilinmesi gereken husus terleme oranınız değildir. Çok fazla terlemiş ancak çok az kalori yakmış olabileceğiniz gibi çok az terleyerek çok fazla kalori yakmışta olabilirsiniz. Burada önemli olan egzersizinizin ağırlığı ve başarısıdır. Özetle terlediğiniz için kilo verdiğinizi düşünmek yine tek başına yeterli olmayacaktır. Egzersiz yaparken eğer çok fazla terlediyseniz bu aynı oranda vücudun su istediğinizi de arttıracaktır ve egzersiz yaparken bol bol su tüketmeyi unutmayın. Terleyerek vücut dengesini korumaya çalışırken susuzluk yaşaması ani baş dönmesi veya ani kramplara neden olabilir. Bu sebepten egzersiz öncesi sırasında ve sonrasında gerektiği kadar su içmek önemlidir.

Terleyerek Daha Fazla Kilo Verilir Mi?

Terlemek vücudun doğal dengesi için oldukça önemli ve gereklidir ancak terlediğiniz için daha fazla kilo vermezsiniz. Kaslarınıza yapılan baskı arttıkça kaslar daha fazla ısınacak ve daha fazla terleyebilirsiniz. Bu antrenmanın etkili olduğunu gösterir. Üstelik antrenman sonrası tartıldığınızda beklediğinizden daha az bir rakamda görebilirsiniz. Ancak geçicidir çünkü vücut su kaybettiği için daha fazla kalori yaktığınızı düşünmeniz yanlış olacaktır. Beden dinlendiğinde ve yeterli miktarda su alındığında gerçek yakılan kalori oranını görebilirsiniz. Vücut sıcaklığınızın yükselerek terlemesi bu konuda sizleri yanıltabilir.

Neden Terleriz?

Terlemek aslında yaşam kadar gerçek bir olgudur ve kişiye özeldir. Parmak izleri gibi herkesin teri kendine özeldir. İçerisinde üre, tuz, su ve yağ bulunur. Kişilerin terleme miktarları da farklılık göstermektedir. Yapılan araştırmalara göre kilolu kişiler zayıf kişilere oranla daha çok terlerken yaş ilerledikçe miktar da azalmaktadır. Doğal koruyucu olarak da bilinen terlemek cilt için faydalı da sayılabilir. Cilde antibiyotik etkisi yaratarak yaraların daha çabuk iyileşmesini sağlar. Egzersiz yaparken çok fazla terliyor iseniz terinizin etrafa yayılması için mutlaka havlu kullanmanızı tavsiye ederiz. Terlemek aynı zamanda kirlerinde dışarı atılması demektir bu birey için iyi olsa da başka kişilere rahatsızlık verebileceği gibi hastalıkların bulaşmasına da sebep olabilir. Burada en önemli nokta terleme oranınız ve zamanınızdır. Egzersiz sırasında terlemek olağan bir durumken gün içerisinde sürekli terlemek sağlık sorunu göstergesi olabilir. Vücudunuz sürekli su kaybedeceğinden su tüketimi ayrı bir önem taşımakla birlikte çok fazla terleyen kişiler mutlaka bir doktora başvurmalıdır. Terlemek kilo verdiğinizin tek başına göstergesi sayılmasa da vücudunuzun fizyolojisinin iyi çalıştığı anlamına gelmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir