Kategoriler
Kendini motive et!

Uyanmayı Kolaylaştıran Sportif Tüyolar

Uyku çok güzeldir. Günlük hayatın yorgunluğunu, stresini bir kenara bırakarak bedenin ve ruhun aradığı huzuru ve sağlığı veren insanın doğası gereği ihtiyacı olan bir süreçtir. Modern zamanın sorunu ise uykusuzluktur. Özellikle çalışan insanlar uykuda yeterli saate erişse bile uykusunu alamadığından yakınır. Burada önemli olan uykunun süresi değil kaliteli bir uykudur. Uyku kalitenizi arttırarak daha kısa süreyi yatakta geçirseniz dahi uykusuzluk çekmede dinç ve enerjik bir gün geçirebilirsiniz. Bunun en kolay ve sağlıklı yollarından biri de spor yapmaktır. Kendinizi yormadan yapacağınız basit ama etkili hareketler ile uyku kalitenizi arttırmanız mümkündür.

5 Dakika

Kalıplaşmış bir gerçektir ki her insan uyanmadan önce o son beş dakikaya ihtiyaç duyar. Birçok kişi uzatmalardaki bu süreyi alarmını yeniden kurarak ya da yatağına geri dönerek harcarken doğru olan uyanmayı kolaylaştıran sportif hareketler yapabilirsiniz. Yataktan çıkmadan yatağınızda 5 dakika bedeni esneten açma ve germe hareketleri yaparak daha enerjik bir güne uyanabilirsiniz. Ayrıca yaz veya kış kısa sürede olsa camınızı açmayı ihmal etmeyin. Temiz ve taze hava sizi daha kolay canlandıracaktır. Pencerenizi açıp derin bir nefes alın ve yeni günde ihtiyacınız olan enerjiyi içinizde hissedin. Nefes alıp verirken dilerseniz vücudunuzu da ısındırın. Dik bir şekilde ayağa kalkın ve bir dizinizi büküp yere paralel bir şekilde havaya kaldırmaya çalışın. Hareketi diğer ayağınız içinde uygulayın böylece bedeniniz uyandığını anlayacaktır.

İş Yerinde Uyku Basması

Hemen hemen herkesin başına gelmiş bir durumdur. Gün içerisinde gözleriniz ağırlaşır ve sanki ayakta uyuyacakmışsınız gibi bir his yayılır. Bu durumu aşmak için hemen derin bir nefes alın ve eğer mümkünse molaya çıkıp bacaklarınızı uzatın. Bacaklarınızı hareket ettirdikten sonra kollarınızı ve katılaştığını hissettiğiniz bölgelerinizi de hareket ettirin. Böylece kan akışı hızlanacak ve uyku hali geçecektir. Uyku problemi yaşadığınız anlarda bu küçük egzersizler ile enerjinizi yerine getirebilirsiniz. Ayrıca bulunduğunuz yerde pencere var ise ortamı havalandırmayı da unutmayın.

Akşamüzeri Uyku Hali

Günün yorgunluğu ile eve gelip yemek yedikten sonra uyku hali gerçekleşir. Eğer bu vakti uyuyarak geçirirseniz kendinize ayırmış olduğunuz zamanı çok az hale getirip mutsuz bir sürece doğru hızlı adımlarla ilerlersiniz. Bu süreci uyumak yerine yine kısa ve basit eğersizler ile atlatabilirsiniz. Öncelikle evinize döndüğünüz zaman evinizi yine havalandırın ve matınızı ve orta yumuşak bir örtünüzü yere serin. Eğer masa başı veya sabit durduğunuz bir işte çalışıyorsanız vücudunuz çok fazla hareketsiz kaldığından kan aşınız yavaştır. Kan akışınızı hızlandırmak için sırt üstü yatarak sanki bisiklet çeviriyormuş gibi bacaklarınızı hareket ettirebilirsiniz. İsterseniz step yapabilirsiniz. Eğer step tahtanız yok ise isteğiniz yükseklikte herhangi bir materyalden bir ürün kullanabilirsiniz. Bu hareketler ise uyku hali dağılacak ve istediğiniz keyifli akşamı geçirecek kadar enerji toplayabileceksiniz.

Ev Yolunu Uzatabilirsiniz

İşten eve dönerken doğrudan evinize gitmekte bu durumun en büyük sebeplerindendir. Bütün gün evinize gidip dinleme hayali ile veya rahatlama düşüncesi ile kendinizi motive etmiş olsanız da evinize 5 dakika daha geç girmek büyük bir kayıp değildir. Eğer araba kullanıyorsanız uzak bir yere park ederek yürüyüş yapabilirsiniz. Veya yemekten sonra kısa bir yürüyüş ile yine bedeninize ve ruhunuza istenilen enerjiyi vererek kendinize daha fazla zaman ayırmayı başarabilirsiniz. Uyku halinin sürekli olmasının son koşulu ile yaşanılan hayattan memnuniyetsizliktir. Sizi daraltan ve sürekli kaçış modunda uykusuzluk çekiyorsanız burada ise ilgiyi farklı yerlere çekmek gerekmektedir. İlgi alanlarınızı değiştirerek veya yeni hobi alanları keşfederek mutlu bir süreç geçirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir