Kategoriler
Kendini motive et!

Vücut Tipinize Göre En Uygun Egzersiz Hangisidir?

Düzenli olarak spor yapıyor ancak bir türlü istediğiniz oranda kilo veremiyor ve istediğiniz hatlara sahip olamıyorsanız belki de yanlışınız vücut tipinizi yani kendinizi görmezden gelmeniz olabilir. Vücut tipini bilerek hareket etmek, vücudunuza uygun bir beslenme programı oluşturarak ve tipinize göre egzersizleri de programınıza katarak dilediğiniz fit görünüme daha kısa sürede kavuşabilirsiniz. Tüm vücut tipleri ve önerilen egzersizleri yazımızda bulabilirsiniz.

Armut Vücut Şekline Sahip Olanlar

Armut vücut şeklinin en temel özelliği belirgin basen bölgesine sahip olmaktır. Bu vücuttaki kişilerin bel kısmı düz ilerlerken karın bölgesinde çok fazla yağlanma görülmez ve göğüs bölgesi de basen bölgesine göre daha dardır. Genellikle kadınlar arasında bölgesel problem yaşadığını dile getirenlerin çoğunluğu armut vücut tipine sahiptir. Bu tipe sahip kişiler öncelikle bacak kaslarını geliştiren egzersizlerden uzak durmalı ve basen bölgesini hareket ettirecek egzersizlere yönelmelidir. Bu sebepten bisiklet sürmek gibi egzersizler yapılmamalıdır. Uzmanlar tarafından önerilen sporların başında tempolu koşu, pilates, kayak, yüzme ve aerobik önerilmektedir. Bacaklarınızı esneterek ve iç bacaklarınızı çalıştıracak egzersizlere ağırlık verilmesi gerekirken vejetaryen beslenme şekli uygulanmalıdır.

Elma Vücut Tipine Sahip Kişiler İçin Uygun Egzersizler

Bu vücut tipine sahip kişilerde genellikle kilo vücudun ortasına doğru toplanmıştır ve geniş olan karın bölgesidir. Bacak boyu vücudun diğer tarafına göre daha kısadır ve bu duruş geniş durmaya meyillidir. Vücudun orta bölgesinin genişlemesinin temel sebepleri arasında dengesiz beslenme, yeme bozuklukları veya fazla beslenme gözlenmektedir. Bu vücut tipindeki kişiler sağlık sorunlarına daha açıktır ve beslenme programında daha düzenli hareket edilmelidir. Vücudun yağlı bölgesini eritebilmek için en uygun egzersizler kardiyovasküler hareketler olmalıdır. Bu sebepten bisiklet sürebilir yahut yüzebilirsiniz. Yağ yakma sürecinde kasların güçlendirilmesi de atlanmamalıdır. Bu vücut tipine sahipseniz aktif ve hareketli egzersizlerin yanı sıra yağsız protein ve sebze ağırlıklı beslenme programı oluşturulmalıdır.

Kereviz Vücut Tipine Sahipseniz

Kereviz vücut tipinin en temel özelliği kalçalar, bel ve omuzlar birbirine yakın orandadır ve göğüsler küçüktür. Bu tip kişilerde kilo fazlalığı gözlenmemekle birlikte vücut orantısız bir görünümde olduğu için kişi arzu ettiği fiziğe erişememektedir. Burada temel amaç her zaman vücuda kıvrım kazandırmak olmalıdır. Bunun için kollar, bacaklar, kalça ve karın bölgesini çalıştıran egzersizler uygulanmalıdır. Alt bölge ve üst bölge egzersizlerinin dağılımı yapılırken eşit hareket edilmesi veya tüm vücut egzersizleri tercih edilmelidir. Göğüs bölgesinde büyüme gerçekleştirmek için ise göğüs kaslarınızı güçlendirmeniz gerekmektedir. Uzun mesafe koşuları, pilates ve yüzme gibi sporlar tercih edilirken dengeli bir beslenme programı oluşturulurken kasların gelişimine öncelik verilmelidir.

Pes Etme!

Vücut tipinize uygun egzersizleri sporunuza ekleyerek istediğiniz görünüme daha hızlı bir şekilde kavuşabilirsiniz. Beslenme programınıza sadık kalarak, düzenli spor yaparak ve su tüketimine de dikkat ederek gelişim gösterebilirsiniz. Burada sabırla devam etmek önemlidir. Kendinizi tanıyın ve hedefinizden şaşmayın. Böylece emeklerinizin karşılığını almanız oldukça kolay olacaktır.