Kategoriler
Kendini motive et!

Yağ Oranınızı Azaltmak için İpuçları

Yaz ayları kapımıza dayandı. Eğer fazla yağlarınızdan şikayetçiyseniz hala geç değil. İlk olarak ne yapacağına karar vermeden ne yapmayacağına odaklan ve daha fazla kilo almamak için yediklerine dikkat et. Ardından ise şok etkisi yaratan ancak sağlığı tehdit eden besinler ve diyet çayları yapmamak için kendine söz ver sağlıklı ve mutlu bir şekilde yaz ayını geçirmek istediğine odaklan. Zayıflamak için sağlığından olmak istemezsin. Üstelik bu durum bütün tatil planlarını da iptal etmene sebep olabilir.

Özetle o çok duyulan aniden incelten diyetler sadece günü kurtarmak için ancak faturasını sağlığında ödeyebilirsiniz. Bu sebeptendir ki ilk olarak doğru plana ihtiyacın olacak. Bunun için en altın yol spor yapmak, dengeli ve sağlıklı beslenmek, uyku düzenine dikkat etmek ve stres yapmamak olmalıdır.

Yağ Oranını Azaltmanın Faydaları

Öncelikle elbette ki genel kilon azaldığı için tüm organların da bir rahatlama olacak ve bu sana daha dinç ve enerjik bir hayat getirecek. Ancak tek başına yağ azaltmak daha fit bir vücuda sahip olmak için yetersizdir. Bu sebepten ki yağ oranını azaltırken kas oranını arttırmalısın. Bu oran azaldıkça kaslar için daha uygun yer açılacak olmasının yanında metabolizman ve diyabet gibi hastalıklarında önüne geçmiş olacak ve sağlığını koruyacaksın.

Sağlık İçin Yağ Oranı Kaç Olmalı?

Uzmanlar sağlıklı bir vücudun yağ oranının erkekler de %15 kadınlarda ise %20 olduğunu söylemektedir. Ancak burada sadece oranlar değil aynı zamanda kişinin diğer özellikleri de etkili olmamaktadır. En doğru ölçüm için yağ oranlarını hesapladıktan sonra kas kütlenizin de bilinmesi ve bel bölgenizin ölçüleri size en doğru oranı verecektir.

Bol Hareket İyidir

Düzenli spor yapmak bu işin olmazsa olmazlarıdır. Kişisel eğitmen ile size en uygun program en iyi ve en sağlıklı sonucu verecektir ancak böyle bir imkânınız yoksa hareketin ne olduğunun önemi yoktur. Örneğin güneş batarken yarım saatlik tempolu yürüyüş yapabilir veya evde bulabildiğin araçlar ile fitness yapabilirsin. Hiçbir şey yapmak istemiyorsan ev temizlerken bilinçli olarak hareket ederek bu etkiye destek verebilirsin.

Gününü Planla

Yediğin yemekleri birkaç gün incele. Her gün aynı oranda mı tüketiyorsun?  Örneğin tüm gününü evde geçirdiğin bir gün ile aktif bir günün farkını alarak en güzel sonuca ulaşabilirsiniz. Gününü önceden planlayarak zihninde neyi ne kadar yemen gerektiğini hesaplamak doğru bir davranış kazandıracaktır. İhtiyacın olan protein veya yağ miktarını belirledikten sonra fazlasını tabağına almamaya özen göster. Çünkü o orandan sonra yediğin her şey sana yağ olarak geri dönecektir.

Son olarak ise evdeki alışkanlıklarını gözden geçirmeni öneriyoruz. Mesela çok hızlı yemek yiyorsan bunun yağ oranına hiç etkisi yoktur. Besinler gerektiği gibi sindirilemediğinden sürekli kendini yorgun hissedebilirsin. Ya da televizyon karşısında yemek yeme alışkanlığın varsa burada çok fazla tüketmen normaldir. Yeme kültürünü oluştur ve masada sadece yemek yerken tabağına odaklan. Çok daha huzlı doyacağını fark edeceksin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir