Kategoriler
Kendini motive et!

Yağ Yakmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Yağ yakmak her zaman kilo vermek anlamına gelmemektedir. Kilo vermek vücut ağırlığının azalması anlamına gelir ki bu durumda her zaman yağ yaktığınız sonucuna varmamaktadır. Kilo vermek için uğraş içerisindeyseniz her verdiğiniz kilo yağdan gitmeyebilir. Yanlış beslenme ve bilinçsiz spor sonucunda kilo veriyor olabilirsiniz ancak verilen kilonun kastan veya vücudunuzdaki sudan gidiyor oluşu büyük olumsuz sonuçlara neden olabilir. Yağ yerine su veya kas kaybı ise biçimsiz bir bedene sebep olurken sağlığınızı da tehlikeye atmış olabilirsiniz. Tartıda azalma söz konusu olsa dahi yanlış kilo verilmesi yağdan gitmediği takdirde vücudunuzda sarkmalar oluşabilir ve hedeflediğiniz görünüme ulaşmanız daha da zorlaşabilir. Kas ve su kaybı olmadan yağ yakarak kilo vermek için dikkat etmeniz gerekenler ve püf noktaları yazımızda.

Beslenme Nasıl Olmalı?

Kilo vermek istiyorsanız dahi gün içerisinde tüketmeniz gereken kalori miktarının altında olmamalısınız. Bu durum gerekli enerjiyi kaslardan karşılanmasına neden olabilir. Kilo verme sürecindeki kişiler için en önemli beslenme protein ağırlıklıdır. Kilonuza oranla yeteri kadar protein alarak kas gelişimini desteklerken yağ yakımını da hızlandırabilirsiniz. Unutmayın ki kaslarınız güçlendikçe ve geliştikçe yağlarınız azalacak ve yağlar azaldıkça kasların belirginliği artacaktır. Beslenme programında dikkat edilmesi gereken diğer bir husus ise karbonhidrat alınmasıdır. Diyet yapan veya kilo vermek isteyen kişiler karbonhidratı neredeyse tüketmemektedir. Oysaki yağ yakımını hızlandırmak için karbonhidrat alınması gerekir.

Antrenmanlar Bilinçli Yapılmalıdır

Yağ yakmak isteniyorsa bilinir ki en etkili egzersiz kardiyo çalışmaktır. Kardiyo çalışırken yağ yakımını arttırmak için abartıya kaçılmadan ölçülü hareket edilmelidir çünkü kalp atışları hızlandığında yağ yakımı hızlandığı gibi uzun süreli olduğunda kaslarda bu durumdan olumsuz etkilenmekte ve kas kaybı da yaşanmaktadır. Bu sebepten yapılan spora ek olarak dengeli bir kardiyo çalışması gerçekleştirilmelidir.

Uyku Düzeni ve Kalitesi

Genellikle az uyuyan insanların kilo almaya meyilli olduğunu biliyor musunuz? Yetişkin kişilerin günde 8 saat uyuması gerektiğini herkes tarafından bilinir ve kabul edilir. Uyku sürecinde vücut çalışmaya devam eder ve kaslarında dinlenmesi ve gelişmesi için en etkili olan zamanlardan biridir. Bu sebepten yapılan spordan verim alınmasını arttırmak ve kasların artması için yeterli ve kaliteli bir uyku düzeni şarttır.

Dinlenme Dönemleri Atlanılmamalıdır

Hangi sporu yapıyorsanız yapın kasların güçlenmesi ve yağ yakımı için dinlenme süresi oldukça önemlidir. Dinlenme süresi az ya da çok olmamalıdır. Az olduğunda kaslar yeterince dinlenemez ve gelişimini tam olarak sağlayamaz iken fazla olduğunda ise yeniden yağ alımı gerçekleşebilir. Bu sebepte antrenman arasında mutlaka dinlenme yapılmalıdır. Örneğin 40 dakikalık bir antrenmanın ardından bir dakika kadar kişi dinlenmelidir. Antrenman programı sonrasında ise vücut bir ile iki gün arasında ağır antrenmanlar yapılmadan dinlendirilmelidir. Bu dört etkili püf noktası uygulandığında vücut ihtiyacı olan enerjiyi kas veya su yerine yağdan karşılamakta olup sağlıklı kilo verme süreci gerçekleşmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir