Kategoriler
Kendini motive et!

Yaz Aylarında Fitness Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yaz Aylarında Fitness Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler; Yaz sıcaklarının halen etkisini gösterdiği bu günlerde zaman zaman spor yapmak kişileri zorlayabiliyor. Ancak spor zaman dinlemek ve dört mevsim yapılmalıdır çünkü zaman durmaz ve sporsuz geçen her gün kayıp zaman sayılabilir. Sizde bu düşüncede iseniz ve yaz kış demeden spor keyfinizi devam ettirmek istiyorsanız yaz aylarında birkaç hususa dikkat ederek spor programınızı aynı şekilde uygulamaya devam edebilirsiniz. Spordan verim almak ve yaz sıcaklarından olumsuz etkilenmek istemiyorsanız dikkat etmeniz gerekenleri yazımızda bularak yazında spor keyfini çıkarmanız mümkündür.

Egzersizden Önce

Kış aylarında fitness programı uygulayanlar bilir ki ısınma hareketleri çok önemlidir. Yoğun ve orta tempolu her egzersizden önce nasıl ki ısınma hareketleri yapılıyor ise yaz programınızda aynen devam etmelidir. Antrenman öncesi ısınma hareketlerinde bulunmak sakatlıkların yaşanma ihtimalini azaltırken aynı zamanda kaslarınızı da spora hazırlamak içindir. Bu sayede antrenmandan daha fazla verim alabilirsiniz. Havanın sıcak oluşu ve daha fazla efor sarf etmeniz sizi yanılmasın. Kaslarınız havanın sıcaklığına göre değil sizin hareketlerinize göre ısınmaktadır. Bu sebepten her antrenman öncesi ortalama on beş dakika kadar ısınma hareketleri yapılmalıdır.

Ne Zaman Spor Yapılmalı?

Sporun yapılmasının temel amacı sağlığı korumaktır ve sağlığınız için spor yaparken sağlığınızdan olmak istemiyorsanız güneşe ne zaman çıkmanız gerektiğini bilmelisiniz. Eğer açık havada spor yapacak iseniz güneşin zararlı ışınlarından korunmak ve nabzınızı kontrol altında tutabilmek için 12:00/17:00 arası güneşin altında spor yapmaktan kaçınmalısınız. Güneşin ışınlarının daha dik açıyla geldiği bu saatler çok fazla sıvı kaybetmenize, terlemenize ve nabzınızın açılmasına neden olmaktadır. Bu sebeplerden ötürü sabah saatlerinde yahut akşamüzeri açık havada spor yapmanız uygun olacaktır ayrıca saat kaç olursa olsun güneşe karşı cildinizi korumak ve güneşin zararlı ışınlarından daha az etkilenmek için koruyucu kremler sürmeyi ihmal etmeyip şapka gibi koruyucu aksesuarlar takabilirsiniz.

Yaz Aylarında Fitness Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Yaz Aylarında Fitness Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bol Sıvı Tüketilmeli

Spor hayatınıza olumlu katkıda bulunmak ve günlük ihtiyaçlarınızı karşılamak için günlük tüketmeniz gereken su miktarı mutlaka alınmalıdır. Yaz aylarında ise bu miktarın biraz üzerine çıkmanızda bir mahsus bulunmamaktadır. Özellikle spor yapıyor iseniz günlük tüketmeniz gereken su miktarınızı 3 litre olarak belirleyebilirsiniz. Yeteri kadar su tüketilmediğinde vücudunuz dehidrasyona uğrayabilir ve enerji düşüklüğü yaşayabilirsiniz. Ayrıca enerjinizin düşmesi spordan alacağınız verimi de düşürecektir. Yine hatırlatmak isteriz ki vücudun susuz kalması ödeme de neden olacağından fit bir görünüm elde ederken vücudunuzun şişmesi sorunu ile karşılaşabilirsiniz.

Ne Giyilmeli?

Yaz aylarında spor yaparken terlemek çok daha önemlidir. Terlemek toksinlerin atılması için iyidir ancak çok fazla terlemenin sakıncaları bulunmaktadır. Eğer koyu renkli, kalın ve sizi daha fazla terletecek kıyafetler tercih ederseniz üzerinizde ağırlık hissederken kötü kokular da oluşabilir ve bu şartlarda sporunuzu konforlu bir şekilde gerçekleştiremezsiniz. Kıyafetlerinizin kumaşı ince ve teri emen özellikte olmalıdır. Bazı kumaşların ise soğutucu etkisi bulunmaktadır. Açık renkli kıyafetler ise ister tshirt ister büstiyer ister tayt veya rahat hareket etmenizi sağlayan ürünler giyerek yaz fitness keyfi sürebilirsiniz.