Kategoriler
Kendini motive et!

Yaza Hazırlanma Zamanı

Deniz-kum -güneş en sevdiğimiz üçlü. Sıcak yaz günlerine az bir zaman kaldı ve plajlarda mayo ve bikiniler ile geçireceğimiz günler kapıya dayandı. Son birkaç ayınızı beslenme düzeninize dikkat etmeden miskin bir şekilde geçirdiyseniz endişelenmeyim. Hemen yaz kampına girerek bu açığı kapatabilir ve daha iyi görünen bir vücut ile yazın dilediğiniz gibi görünebilirsiniz.

Önce İste

Her şeyin başı istemekten geçer. Diyete pazartesi başlayıp Salı bırakanlardan olmak istemiyorsan kararlı ol ve kendine uyabileceğin bir plan hazırla. Uzmanlar kişilerin öncelikle ulaşabilir olduğu hedefleri belirlemesinin spor hayatında çok daha etkili olduğunu söylüyor. Bu yüzden hayal kurma ve senin ne iyi olacaksa onu planla. Birkaç ay kala gerçekçi bir plan yap ve bu plan bittiğinde kendini hayal ederek motive ol! Bu düşünceyi ve gözünüzde canlandırdığımız somut halinizi zihnine kazı ve pes etmek üzereyken hatırla ve yoluna devam et.

Aktif Ol

Fazla kilolarından şikayetçiysen öncelikle harekete geçmek zorundasın. Birkaç içinde kendinden mucize bekleme ancak vücuduna dilediğin şekli vermek için aktif ol ve bolca hareket et. Az zaman ve yakılacak çok yağ varsa spor rutininde mutlaka seni zorlayacak kısımlar ekle. Örneğin gün içinde tek başına kardiyo yapmak senin için yetersiz kalacağından ağırlık antrenmanları ile destekleyebilirsin. Böylece çok daha fazla kalori yakacak ve metabolizma hızınız artacaktır. Vücudunu daha kısa zamanda şekillendirmek için fazla harekete ihtiyaç vardır. Uzmanlar bu iki hareket ile yapılan idmanların daha etkili olduğunu söylemektedir. Örneğin şınav, squat, mekik, plank ve mekik gibi egzersizler ile bir yandan kardiyo yapabilirsiniz.

Beslenme Düzeni Oluşturun

Elinizde sihirli bir değneğiniz yok ise spor yaparken beslenme düzeninize sadık kalmak bir zorunluluktur. Yine uzman görüşlerine göre evinizde hazırlayacağınız yemekler ile dışarıdan alacağınız yemekler arasında ortalama 200 kalori fark vardır. Bu sebepten çalışıyor dahi olsanız yemeklerinizi yanınızda taşımanızı tavsiye ederiz. Başlangıçta zor gelebilir veya üşenebilirsiniz. Ancak istediğiniz kiloya daha hızlı ilerlediğinizi gördüğünüz de hem beliniz hem de cebinizin daha karlı olduğunu fark edeceksiniz.

Bunun yanında mümkün olduğunca yağlı yiyeceklerden uzak durun. Protein ve karbonhidrat ağırlıklı besinler tüketin. Bu besinler enerji açığa çıkmasını sağlayacak ve daha dinç hissedeceksiniz. Yetersiz beslendiğiniz takdirde çok fazla yorulacak ve bir süre sonra sağlık sorunları yaşama riskiniz ortaya çıkacaktır. Ayrıca tükettiğiniz besinlerin şeker oranlarına da dikkat etmelisiniz. Özelikle kapalı paketlerde şekersiz olarak görünen paketlerin mutlaka içeriğine göz atıp oranını kontrol edin.

Değişimin Anahtarı: Bol Sıvı

Hazır meyve suları, gazlı içecekle, bol kalorili meşrubatlar, alkol ve sütlü kahveyi hayatınızdan en azından bir süreliğine çıkarmalısınız. Bunun yerine bolca su için ve taze sıkılmış meyve suyunu dozunda tüketin. Bol su içmek hem yağ yakılmasını kolaylaştıracak ve vücutta var olan ödemin atılmasına sebep olurken hem de tokluk hissi vereceğinden daha az yemek ile mutlu olabilirsiniz. Uzmanlar en az 2 litre su tüketimini tavsiye ederken siz egzersiz rutininize ve günlük aktivitelerinize göre bu miktarı arttırabilirsiniz.

Yazı gölgelerde geçirmemek ve gönlünüzün istediği gibi bir tatil geçirmeniz dileğiyle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir