Kategoriler
Kendini motive et!

Yürüyüş Yapmanın Avantajları Dezavantajları

Yürüyüş, hemen hemen her insanın günlük ya da haftalık periyotlar ile yapması gereken bir aktivitedir. Hem bir egzersiz olan hem de vücut sağlığımıza faydası büyük olan yürüyüş yapmak bizi hem fiziksel hem de mental bağlamda sağlıklı kılar. Bu noktada pek çok insanın yürüyüş yapma hususunda soruları olabiliyor. Bu açıdan bakıldığında yürüyüş yapma konusunda oluşabilecek muhtemel soruları cevaplandırmak üzere bu yazıyı siz değerli okuyucularımız için kaleme aldık. Siz de yürüyüş hakkındaki her açıdan bilgiye bu yazıyı okuyarak sahip olabilirsiniz.

Yürüyüş nedir?

Yürüyüş vücut sağlığı için yapılan egzersizlerin en önemlisidir. Yapılan araştırmalara göre belli rutinler halinde yürüyüş yapan insanların, diğer sporlardan daha fazla verim aldığı sonucu ortaya konmuştur. Hem metabolizmamızı hızlandırırken bir yandan da fiziksel devinim sağlayarak sağlığımızı oldukça olumlu bir şekilde etkiler.

Usta filozof Aristo’nun bin yıllar evvel söylediği ‘’Devinimde hayat vardır.’’ Sözü, insanların bin yıllardır yürüyüşe ne şekilde önem verdiğini açıklar. Yürüyüşü ya her gün ya da belli aralıklarla yaptığımızda hem vücut dolaşımına katkı sağlayarak metabolizmamızı hızlandırırız hem de fiziksel olarak da sıkı ve fit bir görünüm elde ederiz.

Yürüyüş detoksu nedir?

Yürüyüş detoksu, günlük olarak zayıflamaya ve gereksiz besinleri vücudumuzdan atmaya yarayan bitkisel karışımların daha etkin hale gelebilmesi için, bu karışımların tüketiminin yanında aynı zamanda da rutin olarak tekrarlanan tempolu yürüyüşlerle bunu desteklemektir.

Her gün düzenli yürümek hem zayıflamanıza hem de sıkı gözükmenize yardım eder. Ayrıca yapılan araştırmalar gösteriyor ki yürüyüş yapmak vücuda seratonin hormonunu salgıladığından ötürü insanlara mutluluk veriyor.

Yürüyüş detoksunda mühim olan bir dakikada ortalama olarak 120 ve 140 adım atmaktır. Bu açıdan düşünüldüğünde vücudun terlemesi sağlanıyor ve zayıflamayı oldukça fazla destekliyor. Ancak bu noktada unutulmaması gereken şey de eğer kalıtımsal ya da herhangi bir hastalığa sahipseniz doktoruna danışmadan tempolu yürümenin sakıncalı olabileceğidir.

Yürüyüş yapmanın bize sağladığı faydalar nelerdir?

Yürüyüş yapmanın bize sayısız faydası vardır aslında. Bunları şu şekilde özetleyebiliriz:

  • Yürüyüş yapmak ömrünüzü uzatır. Yapılan araştırmalar sonucu düzenli yürüyüş yapan insanların ortalama 20 yıl daha fazla yaşadıkları ifade edilmiştir.
  • Kalp ve akciğer sağlığına iyi gelir.
  • Stresi azaltır. Tempolu yürüyüşler bizleri daha mutlu bir insan haline getirir.
  • Kilo verme noktasında yapılan en verimli egzersizdir.
  • Mevcut kilonuzu kontrol etme noktasında oldukça yarayışlıdır.
  • En az yürüyüş yapmak kadar yürüyüş yaparken mevcut vücut şekliniz de önemlidir.+
  • Metabolizma hızını epey arttırarak kilo vermenizi sağlar.
  • Enerji verir.
  • Bazı kalıtımsal (şeker, tansiyon, troit vs.) hastalıkları dengelemenize yardım eder.

Yürüyüş yapmanın dezavantajı var mıdır?

Aslında yürüyüş yapmanın çok fazla dezavantajından bahsedilemez. Ancak yürüyüş yaparken belli birtakım durumlara dikkat edilmediği taktirde yürüyüş bir dezavantaja dönüşebilir. Eğer fazla yavaş ve gevşek yürürseniz bunu fazla faydasını göremezsiniz. Tempolu yürüyüşler bu noktada önemlidir. Yürüyüş sırasında giyilen ayakkabı önemlidir. Doğru bir yürüyüş ayakkabısı tercih etmelisiniz. Aksi taktirde ayaklarınız aşırı terleyebilir, gereğinden fazla yorulabilir. Bu gibi durumlar da yürüyüş motivenizi olumsuz etkiler. Çok fazla yürüyüş yapmak aslında iyi bir şey değildir. Her şeyde olduğu gibi ölçülü ve düzenli yürüyüş yapmak gerekir.

Yürüyüş yapmayı nasıl rutin haline getirebilirim?

Yürüyüş yapmayı tıpkı diyet yapmak, sağlıklı beslenme gibi bir alışkanlık haline getirilebilir. Bir yürüyüş arkadaşı edinmek, yürürken sevilen şarkılar dinlemek, yürüyüş sonrası kendinizi ufak hediyelerle ödüllenmek bu konuda sizi güdüleyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir