Kategoriler
Spor branşını seç!

Ata Binmenin Sağlıksal Yönü

Belki de insanlar için doğadaki en mucizevi hayvanlardan birisi de atlardır. Yüzyıllardır insanlığın gelişiminde büyük katkıları olan ve bunun yanı sıra büyük bir dostlukla insanlarla yaşayan atlar gerçekten insanlar üzerinde muhteşem etkilere sahipler. Fakat modern yaşamla beraber kent yaşamı içerisinde bu büyük dostluk bağımızın zayıfladığı atlar hala daha isteyen tüm insanlara dinginlikleri ve dostlukları ile yaklaşmaya devam etmekteler.

Haftada bir kez bile at binmenin sağlık açısından çok olumlu etkileri olduğu bilinmektedir. Hem fiziki açıdan hem de psikolojik açıdan muazzam faydası olan at binmenin sağlıksal yönlerini sizin için derledik.

Denge ve Kas Gelişimi

At binicisi at üzerinde kalabilmek için sürekli olarak dengesini sağlamaya çalışır. çünkü atın hareketi ile birlikte binicinin dengesi sürekli bozulur. Ve yeniden denge sağlayabilmek için de sürekli olarak kasları gevşer ya da kasılır. Dolayısıyla at üzerinde sabit kalabilmek isteyen binici at üzerinde farklı pozisyonlarda oturarak birçok kas grubunu çalıştırmış olur. Aslında binici atın üzerinde olduğu tüm anlar boyunca muhteşem bir egzersiz yapmış olur. Fakat oldukça eğlenceli olan bu süreç kişiye bir egzersiz yapıyormuş gibi hissettirmez. Belki de ata binmenin en güzel yanlarından birisi de işte budur. Siz yalnızca eğlendiğinizi düşünürken bedeniniz o anda müthiş bir egzersiz yapıyor olacak.

Koordinasyon ve Reflekslerin Gelişimi

Attan istenilen tepki ve hareketleri alabilmek için binicinin çok fazla koordinasyon sağlaması gerekmektedir. Çünkü at binicisinin her hareketine anında bir tepki vermektedir. Dolayısıyla binici örneklenmiş hareketleri tekrar ederek reflekslerini de çalıştırmış ve zinde tutmuş olur.

Daha Esnek Kaslar ve Duruş Bozukluklarının Giderilmesi

Binici ata bindiği andan ineceği ana kadar belirli pozisyonlarda oturmak ve belirli pozisyonlarda hareket etmek zorundadır. Tüm bu hareketler bir anlamda kasların çalışmasını ve güçlenmesini sağlar. örneğin atın üzerinde olan binici dik bir oturuş pozisyonunda oturmalıdır. Ve sırf bu pozisyonla bile karın ve sırt kaslarını çalıştırır. Bu da biniciye daha esnek kaslar ve daha dik bir duruş olarak geri döner.

Duygusal Bütünleşme ve Mutluluk Hissi

Ata binmek gerek çocuklarda gerekse yetişkinlerde müthiş bir huzur ve mutluluk sağlayan bir his yaratır. Ve ona dokunmak kişinin dokunma duyularını canlandırarak atla bir duygusal bütünleşme yaratır.

Tüm bunlarla beraber ata binerek onu yönlendirebildiğini gören kişinin kendisine olan güveni de artmaya başlar. Özellikle çocuklarda arkadaşlık sevgisinin arttığı ve daha sakin, dışarıya dönük, hoşgörülü ve sevgi dolu bir karakter oluşmaya başlar. Üstelik de çocuklar tüm bunları sürekli konuşarak ya da ödül – ceza gibi yöntemlerle değil tamamen atla kurmuş olduğu iletişim üzerinden eğlenerek ve kaliteli bir zaman geçirerek kazanır.

Solunumu ve Kan Dolaşımını Artırır

Ata binmek aslında bir nevi kardiyovasküler bir egzersiz olarak görülebilir. Çükü atın koşması ile birlikte binicinin solunumunu ve kan dolaşımını artırır.

Sağlık açısından daha birçok etkisi ve faydasından bahsedilebilecek olan at binme sporu her ne kadar geçmiş zamanlardaki kadar ulaşılabilir ve yoğun olmasa da günümüzde yeniden popülerleşmeye başlamış bir spordur. Elbette kent yaşamı içerisinde eskisi gibi bu mucizevi hayvan dostlarımızla birlikte yaşayamıyoruz. Ancak günümüzde metropollerde dahi bu eksikliğimizi giderebilmemiz için bir takım çiftlikler ve binicilik kursları bulunmaktadır. Tatil günlerimizde bütün bir haftanın yorgunluğunu atmamıza yardımcı olacak, dinginlikleri ile huzur verecek olan atlar sayesinde hem spor yapabilir hem de eski dostlarımızı yeniden hayatlarımıza katabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir