Kategoriler
Spor branşını seç!

Avrupa Futbol Şampiyonasında Türkiye’nin Serüveni

Avrupa Şampiyonası için ilk maçımıza günler kala Türkiye’nin bu turnuvadaki macerasını merak ediyor veya hafızanızı tazelemek istiyorsanız futbol severler için Türkiye’nin geçmişten günümüze hayal kırıklıklarını ve başarılarını irdeleyeceğimiz yazımızı okuyabilirsiniz.

İlk Adım 1996

1996 yılında Avrupa Şampiyonasında ilk kez boy gösterecek olan A Milli Takımımız büyük coşku yaşıyor ve ülkemizde herkes gözünü 11 Haziran 1996 Türkiye Hırvatistan maçına kilitlemişti. Turnuvaya ilk adımımız olan bu maçta güzel bir oyun sergilesek dahi fileleri havalandırmayı başaramıyorduk. Hırvatistan takımımıza ciddi baskı sağlayarak sürekli kaleyi yoklarken takımımızda kaleyi korumak için çalışıyordu. Maçın ikinci yarısında forvet oyuncumuz Alpay’a maç sonunda fair-play ödülü verilmesini de sağlayacak hareketi ardından maç istediğimiz gibi sonuçlanmadı. İkinci maçımız ise Portekiz ile olacaktı ve Türkiye’nin muhakkak puan alması gerekiyordu. Ancak deneyimli futbolcular karşısında ülkemizin şansı kalmadı ve maç yine Türkiye’nin mağlubiyeti ile sonuçlandı. Son maçımız Danimarka ile yapıldı ve Türkiye Euro 1996 macerasından puansız ayrıldı.

Avrupa Futbol Şampiyonasında Türkiye’nin Serüveni

Başarılı Geçen Euro 2000

Euro 2000 elemelerinde ilk olarak Kuzey İrlanda ile eşleştik ve 3-0 Milli takımızın başarısı ile sonuçlandı. Ardından Moldova ile beraberlik gelirken Almanya ile yapılan maç golsüz sonuçlandı. İtalya ile çıktığımız maçta ise güçlü bir rakiple karşı karşıyaydık. İlk yarı golsüz biterken ikinci yarı İtalya gole imza attıktan kısa bir süre sonra Sergen Yalçın’ın umutlarımız yeşerten gol geldi. Penaltılarda 2-1 İtalya üstünlüğüyle biten maçın ardından ikinci maçımız İsveç ile gerçekleşti. Sahada iyi bir oyun sergilenmesine rağmen maç golsüz sona erdi. İtalya maçında attığımız gol ve İsveç maçında aldığımız ilk puan bizi mutlu etmişti. Son maçımız Belçika ile yapılacaktı ve Belçika’nın geçilmesi çeyrek finale gitmek olacaktı. Türkiye golleri bulunca ve İtalya’da İsveç’e yenilince Türkiye ilk kez çeyrek finale yükseldi. Çeyrek finalde rakibimiz Portekiz oldu ve 2-0 yenilerek Euro 2020 macerasını tamamladık.

Euro 2008: Türkiye Yarı Finalde

Bosna Hersek, Malta, Macaristan, Moldova ve Yunanistan maçlarında başarılı olduktan sonra oldukça ümitlenen A Milli Takımımız Portekiz’den aldığı 2-0’lık yenilgi ile hayal kırıklığına uğramıştı. 2. Maç gününde ise rakibimiz İsviçre karşısında yediğimiz gol ile bu iş bitiyor demeden Hakan’ın golüyle umutlarımız yeniden canlandı. İkinci yarı ise golle buluştuk ve İsviçre’yi 2-1 mağlup etmeyi başardık. 3. Gün ise Çek Cumhuriyeti ile karşılaşacaktık ve galibiyetin gelmesi durumunda yeniden çeyrek finale adımızı yazdıracaktık. İşler istediğimiz gibi gitti ve 3-2 galip gelmeyi başardık. Çeyrek finalde rakibimiz Hırvatistan oldu. Seri penaltılarda ise başarılı olarak adımızı ilk kez yarı finale yazdırmayı başardık. Yarı finalde rakibimiz Almanya oldu. Karşılıklı yapılan hatalar ise skor eşitlenirken maç sonuna doğru Almanlar üstünlük getiren golü atarak 90 dakikanın sonunda 3-2 üstünlüğü ile Türkiye turnuvaya veda etti.

Euro 2016 ve Umutlu Euro 2020

2008 yılından 2016 yılına kadar Türkiye turnuvalarda yer alamadı. Euro 2016 ise tam anlamı ile bir hayal kırıklığı yarattı. Giderek artan ivmemiz ve başarılı sonuçlarımızın ardından başarılı olamadık. Hırvatistan grup birincisi olurken İspanya ikinci oldu ve Türkiye grup 3.sü olarak Avrupa macerasına çok erken bir veda etti. Euro 2020’de benzer bir senaryo yaşanamaması için işi daha ciddiye alan Ay yıldızlı ekibin başına 15 yıl sonra yeniden Şenol Güneş geldi. 2020’den umutluyuz ve millilerimize başarılar diliyoruz.