Kategoriler
Spor branşını seç!

Badminton Nedir? Nasıl Oynanır?

Badminton, kuralları itibariyle en kolay oynanabilen ve hızlıca anlaşılabilen oyunlardan biridir. Badminton nedir? nasıl oynanır? Bu oyunda oyuncular tarafından ilk olarak 15 puana ulaşılması, rakibe en az 2 fark atılması gerekmektedir. 3 set veya 5 setlik turnuvalarda mücadele etmek mümkündür. 3 setlik bir müsabakada, 2 seti kazananlar maçı da kazanmış olacaktır. 5 setlik bir maçta ise 3 seti kazanan oyuncular, badmintonda o maçı kazanmış sayılacaktır.

Badminton Nedir?

Badminton, iki oyuncu veya dört oyuncuyla oynanabilen bir spordur. Tenis ve masa tenisine benzer bir yapısı bulunmaktadır. Rüzgara karşı çok hassas olan bir topla oynandığı için, salon sporları arasında yer almaktadır. Oyun süresi, oyuncuların performanslarına ve maçın 3 veya 5 set olma durumuna göre değişiklik göstermektedir.

Badminton topu, raketle vurulduktan sonra direkt olarak yön değiştirecek ve tam tersi istikamette yüksek bir hızla dönüş yaparak gitmeye başlayacaktır. Raketle vurma tekniğinize bağlı olarak, topun gitme hızı ve gideceği bölgeye falsolu bir şekilde ulaşma durumu değişmektedir.

Badminton Kuralları

Oyunun kuralları, vücudun herhangi bir bölgesiyle topa temas etmeden, rakibin sahasına topun düşürülmesini sağlamakla ilgilidir. Eğer topu rakip saha çizgileri içerisine düşüremez, dışına düşmesine neden olursanız, puan kaybedeceksiniz.

Badminton oyununda oyun başlangıcı, hakem tarafından atılacak olan yazı turayla gerçekleşmektedir. Bu sayede hangi tarafta oynamak istediğinizi veya ilk servisi sizin atmak isteyip istememenize yönelik bir karar verebilirsiniz. Badminton oyununda set galibiyeti için 15 puana ulaşılmalı ve rakipten en az 2 farkla bu sayıya erişilmelidir.

Badminton Nasıl Oynanır?

Badminton nedir? nasıl oynanır? Badmintonda raketlerin, topun, sahanın ve filenin boyutları ve diğer özellikleri bellidir. Filenin boyu yerden net olarak 155 cm yüksek olmak durumundadır. Sahanın eni ise iki oyuncunun müsabakasına yönelik 6.10 metre ene sahip olmalıdır. Uzunluğu ise 13.40 metre olmalıdır.

Tam orta bölümde yatay bir şekilde fileye yer verilir. Oyunda iki oyuncuda da birer tane raket bulunur ve bu raketlerin boyu 65,5 cm olmak zorundadır. Saha içerisinde, rakibin gönderdiği topun kendi bölgesine düşmesini engellemek ana amaçtır. Gönderilen topu dışarıya atmak veya rakibin sahasına geri gönderememek, puan kaybetmek anlamına gelmektedir.

Badminton nedir

Badminton Oyun Kuralları

Badminton oyunundaki top, ne kadar sert vurulduğundan bağımsız bir şekilde, anlık hızlanma ve birden yavaşlama özelliğine sahiptir. Kaz tüyü materyalden imal edilen bu toplar, refleksi yüksek sporcular tarafından müsabakalarda özel tekniklerin kullanılması için uygun oluyor. Sadece raketin dış bölgesiyle değil, iç bölgesiyle de vurma olanağı bulunmaktadır. Raket dışında, ayakla veya raket bulunmayan el kullanılarak badminton topuna vurulması kural dışıdır.

Badminton Kaç Setten Oluşur?

Profesyonel bir şekilde oynanacak olan badminton maçlarında 5 set bulunmaktadır. Her set 15’er puanla kazanılmaktadır. Eğer durum 14 – 14 olursa, bu durumda maç 16. Sayıyı alacak olan oyuncuya uzayacaktır. Durum 15 – 15 olduğu takdirde, bu durumda galibiyet sayısı 2 daha uzayacak ve 17. Sayıyı atan kazanacaktır.

Rakibine 15. Sayıdan sonraki beraberliklerin ardından 2 fark atan oyuncu, o setin galibiyetini almış olacaktır. Badminton nedir? nasıl oynanır? Badmintonda oyunun set sayısı olimpiyatlarda ve diğer turnuvalarda 5 olarak belirlenmiştir. Her sette 15 puan üzerinden bir oynama durumu söz konusudur. 5 setlik maçlarda, 3 seti kazanmayı başaran oyuncu tarafından, rakip yenilmiş sayılacaktır. Her oyuncu bir eli serbest ve diğer elinde raket olacak şekilde, salon ayakkabıları kullanarak maçlarda yer almaktadır.