Kategoriler
Spor branşını seç!

Basketbol Ayakkabısı Nasıl Seçilir?

Basketbol ayakkabısı nasıl seçilir; Ayakkabı birçok spor dalında önemli bir ekipmandır. Ancak basketbol, koşma, zıplama ve eğilme hareketlerinin yapıldığı, bilek kıvraklığı ve kuvvetine de bağlı olan spor dalı olarak, ayakkabı seçiminde bir adım öndedir. Ayakkabınızı seçerken hangi nitelikleri öncelikli tutmanız ve yanlış seçimlerden nasıl kaçınmanız gerektiğini iyi analiz etmeniz tavsiye edilmektedir.

Basketbol Ayakkabısı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Birçok amatör basketbolcu, ayakkabının kendi ayağına ve bileğine uyumundan çok markasına odaklanmaktadır. Marka tabi ki basketbol ayakkabısında, malzeme kullanımı ve performans açısından önemli olsa da, seçiminizi yaparken rahat hareket etmeye dikkat etmeniz ve yüksekliğini iyi belirlemeniz öncelikleriniz arasında olmalıdır.

 • Basketbol ayakkabısı bilek desteğinin olması gerekmektedir.
 • Bilek desteği bilek kırılmalarını korur, zıplamada destek sağlar.
 • Ayakkabının tabanı orta yükseklikte olmalıdır.
 • İçinin yumuşak olmasına önem vermemeli, tabanının esnekliği dikkate almalıdır.
 • Ayak yapınıza göre ucunun sivriliği ve genişliğine dikkat etmelisiniz.
 • Ayakkabının ucunda biraz boşluk kalmalıdır.
 • Bilek kısmında sürtünme yaşanmaması için bilek kalınlığınıza göre seçim yapmalısınız.
Basketbol Ayakkabısı Nasıl Seçilir
,

Basketbol Ayakkabısının Taban Malzemesi Ne Olmalıdır?

Görünüş ve kaliteden önce, basketbol ayakkabısında tabana dikkat etmeniz kayma ve düşmeleri azaltmanız için önemlidir. Yapı malzemesi özellikle sahayla temas ettiğinde ıslık çalmayacak, sürtünme ve kayma olmadan tam tutuş sağlayacak şekilde ayarlanmış olmalıdır. Kalitesiz taban malzemesi ayakkabının çabuk yıpranmasına neden olacağı gibi sahada kendinizi güvende hissetmemenizi de sağlayacaktır.

Basketbol ayakkabısı nasıl seçilir; bilek ve ayak numaranıza göre seçim yaparken tabanı da dikkate almalısınız. Basketbolda, taban önemli olduğu gibi kontrolünüzü sağlamak için saha içerisinde esnekliği, zıplama ve topuk konforu da önemlidir. Topuk üzerinden atlarken tabanın yaylandığını hissetmeli ve ayakkabınızı buna göre tercih etmelisiniz.

Basketbol Ayakkabısı Kalitesi Nasıl Anlaşılır?

Kalite her zaman pahalı olanda değil özellikle basketbol sporu üzerine gelişmiş ekipmanlar üreten markalara göre seçilmelidir. Bazı markalar çok güzel basket topu tasarlarken ayakkabı da hayal kırıklığına neden olabilmektedir. Kullandığı malzeme, topuk yüksekliği ve ayakkabının konfor açısından kullanımına dikkat edere kalitesini anlayabilirsiniz.

 • Ayakkabının esnek olması her zaman faydalıdır.
 • Topuk ve bilek bölümü yumuşak esneklikte değil, kauçuk esnekliğinde olmalıdır.
 • Zıplama ve kaymada tabanın tutuş gücüne sahip olması önemlidir.
 • Parmak ucunda ve tabanında basket sahasına uygun tutuş kontrollü taban tasarımı bulunmalıdır.
 • Güzel görünmesinin yanı sıra boyası, ipi ve içindeki süngerin de kaliteli olması önemlidir.

Basketbol Ayakkabısı İç Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

Spor ayakkabıların her zaman esnek olması gerektiği gibi hava deliklerinin de olması ayakların çabuk terlememesini sağlayacaktır. Ayakkabının içinde bulunan süngerin esnek ve yayvan olması ayakkabının içinde hava birikmemesini sağlayacaktır. Hava sirkülasyonunun olması, özellikle bilekten kapalı olan basketbol ayakkabısı için oldukça önemlidir.

Basketbol ayakkabısı nasıl seçilir; iç haznesinde özellikle hava delikleri olması ve davan bölümünde esneme payına dikkat edilmesi önemlidir. Her zıplamada ve harekette esneklik sağladığı gibi havanın çıkması da ayakların çok fazla terlememesini sağlayacaktır. Kaliteli iç malzeme kullanımıyla, ayakların sürtünme ve yanma hissetmemesini de sağlayacak olacak malzeme kullanımının basketbol sporunda göre yapılmış olması oldukça önemlidir.

Basketbol Ayakkabısı Performans Değerlendirmesi

Basketbol ayakkabısında performans değerlendirmesi için ayakkabıyla ilgili araştırma yaparken, ünlü basketbol oyuncularının hangi markaları tercih ettiğine dikkat edebilirsiniz. Sahada kullanılan markalar genellikle profesyonel olduğu için daha sağlıklı ve uzun süreli kullanım sağlayacaktır. Bilek hareketleriniz ve zıplama pozisyonunuza bağlı olarak, sürekli aksiyon içinde olduğunuz maç sırasında rahatsız eden bir ayakkabı kötü bir maç süreci geçirmenizi sağlayacaktır.

Orta yükseklikte olan, hızlı ve çevik hareket etmenizi sağlayan ayakkabı seçimlerinde performans ölçme işlemini de ayakkabının taban özellikleri ve bilek esnekliği üzerinden değerlendirmelisiniz. Bilekleri çok sert olan ve hareket etmekte zorluk çektiğiniz ayakkabıları kullanmamanız, bilek sağlığınız ve ayaklarınız için önemli olacaktır.

Basketbol Ayakkabı Fiyatlarına Göre Seçim Nasıl Yapılır?

Basketbol ayakkabı fiyatları pahalı olabilmektedir. Standart spor ayakkabı olmadığı için kaliteli malzemelerden yapılan ayakkabılar, markalarının özelliklerine göre fiyatları biraz yüksek tutmuş olabilir. Ancak pahalı olan her ayakkabı da kaliteli anlamına gelmemektedir. Bilinen basketbol ayakkabı markalarına her zaman güvenmenizi tavsiye edeceğimiz gibi performanslarını da ölçerek değerlendirme yaptıktan sonra satın almalısınız.

 • Ayakkabı modelini modaya göre değil, kullanımınızdaki faydalarına göre tercih etmelisiniz.
 • Ayakkabının rengi ve modelini de kalitesine göre ayırt edebilirsiniz.
 • Fiyat aralıklarına bakarak performanslarını değerlendirebilirsiniz.
 • Taban malzemesi ve yüksekliğini dikkate almalısınız.
 • Marka ve kalite değerlendirmesi yapmalısınız.
 • Seçtiğiniz ayakkabının kalitesi dışından da anlaşılacaktır.
 • İç ve dış materyallerini değerlendirerek, fiyat analizlerine göre seçiminizi yapabilirsiniz.