Kategoriler
Spor branşını seç!

Basketbol Nedir? Nasıl Oynanır?

Basketbol, iki pota ve 28 metre uzunluk ile 15 metre genişliğe sahip sahada oynanan bir oyundur. Basketbol nedir? nasıl oynanır? Kısa kenarın tam ortasından, sahanın içine doğru 1,2 metre mesafede pota bulunuyor. 3 metre 5 santimetre yükseklikte bulunan pota, boyut itibariyle amatör ve profesyonel açık ve kapalı salonlarda bu boyutlardadır.

Basketbol Nedir?

Basketbol, takımlarda toplamda 12 oyuncunun bulunduğu bir spor dalıdır. Maçta her sayıda, periyotlarda, molalarda, devrelerde oyuncu değişikliği yapılması mümkündür. Oyun durdukça oyuncu değiştirmeyle ilgili herhangi bir sınırla karşılaşılmaksızın, çeşitli taktikler denenebiliyor. Maçlarda 3 hakem bulunur ve bu hakemlerden 2 tanesi saha içerisini yönetirken, 1’i de kararları masada teyit etmelidir.

Basketbolda takımların kendi pota altlarından başladıkları an itibariyle, aralıksız bir şekilde hücum edebilmek için 24 saniyelik süreleri bulunuyor. Bu süre içerisinde top elden çıkmaz ve rakip potasına değmezse, topa karşı takım sahip olacak ve atak hakkını kazanacaktır.

Basketbol Kuralları

Basketbol oyununda eğer bir oyuncunun yapmış olduğu faul sayısı 5’e ulaşırsa, o oyuncunun maça devam etmesine izin verilmeyecektir. Oyuncu değişikliğiyle ilgili hiçbir sınır olmaması, her atakta ve savunmada farklı taktikler benimsenmesini sağlamaktadır. Takımlar her periyotta o periyot içerisinde yeniden mola alma hakkına sahip olacaktır.

Basketbolda yapılacak olan her bir atış, serbest atış çizgisindense 1 puan değerinde sayılacaktır. Üç sayı çizgisinin içerisinden yapılan, çizgiye basılarak veya daha içerideki bir noktadan gerçekleştirilen atışlar 2 puan değerindedir. Üçlük çizgisinin dışındaki bölgeden, orta yuvarlak ve kendi sahasından yapacakları atışlarda da takımlar 3 puan kazanacaktır.

Basketbol nedir

Basketbol Nasıl Oynanır?

Basketbol nedir? nasıl oynanır? Basketbolda takımlar 5 + 5 toplamda 10 oyuncuyla, 28 metre uzunluktaki ve 15 metre genişlikteki sahaya yayılırlar. Hücum ve savunma taktikleri, rakip oyuncuların özelliklerine ve şut becerilerine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Oyunda rakibinden daha fazla basket atan takım değil, daha fazla sayıya ulaşan takım kazanır. 10 serbest atış, 20 üçlük ve 20 ikilik sayı kaydeden bir takım, 110 sayı atmış olacaktır. Rakibi 15 serbest atış, 12 üçlük ve 30 ikilik sayı kaydetmesi halinde, 111 sayı atmış olacaktır. Bu durumda, ikinci örnekteki takım, toplam skorda önde olduğu için maçı da kazanmış olacaktır.

Basketbol Oyun Kuralları

Basketbol, sadece bir takımın kazanmasına dayalı sporlardan biri olması nedeniyle, 2 ihtimallidir. Hangi takımın kazanacağına yönelik sonuç, maçın beraberlikle sonlanması durumunda, uzatmaya gidilmesiyle belli olacaktır. Oyunda her bir periyotun süresi 10 dakikadır ve toplamda 4 periyot bulunur. İki takımın da her periyotta oyunculara yeni taktiği belirtmek için mola alma imkanı bulunuyor.

Basketbol Kaç Kişiyle Oynanır?

Basketbol nedir? nasıl oynanır? Basketbol müsabakaları, profesyonel kurallar çerçevesinde oynanmak istendiği takdirde 5’e 5 takımlar halinde yapılmaktadır. Takımlarda 5 oyuncu saha içerisinde, 7 oyuncu da kenarda olmak durumundadır. Oyunda her bir oyuncunun en fazla 5 kez faul yapma hakkı bulunur ve 5 faule ulaşmaları halinde, o oyuncu çıkmak zorunda kalacaktır. O oyuncunun çıktıktan sonra tekrar oyuna dönmesi mümkün değildir.

Sadece el kullanılarak atış yapılması ve savunma yapılması mümkündür. Topun ayağa gelmesi, ayak ile hücumda veya savunmada avantaj sağlanmaya çalışılması kural dışıdır. Basketbolda 5 faul yapan ve kalıcı olarak oyundan çıkmak zorunda olan bir oyuncunun yerine mutlaka bir başkası girecektir. Maçların 5’e 4 devam etmesi gibi bir ihraç durumu söz konusu değildir.