Kategoriler
Spor branşını seç!

Basketbol Oynamanın Çocuklara Faydaları

Küçük yaşlarda sanat veya spor ile ilgilenmeye başlayan çocukların yaşıtlarına göre her alanda geliştiği ve hayata daha iyi hazırlandığı kabul edilmiş bir gerçektir. Farklı uğraş alanları ile çocuklar ilk olarak disiplin kazanmaktadır ve bu da geleceğine daha pragmatik bakmasını sağlayan unsurların başında gelmektedir. Çocuklarının birçok alanda gelişmesini isteyen aileler onları mutlaka bir spor alanına yönlendirmektedir. Sizin de seçtiğiniz spor dallarının arasında basketbol var ise faydalarını sizler için araştırdık.

Yardımsever Çocuklar Yetiştirin

Gelişen teknoloji ile sosyallikten uzak yetişen çocukların en temel özelliği ben merkezli yetişmesi ve yalnız bir çocukluk geçirmesidir. Basketbol sporunun merkezinde takım oyunu olmasından ötürü önce çocuklara paylaşmayı ve yardımlaşmayı aynı zamanda birlikte hareket etmeyi öğretir. Bu bilinç ile yetişen çocuk ileride bunu alışkanlık haline getirerek modern toplumun aksine grup çalışmasını, takım olmayı ve başkasının yerine düşünme yetisini kazanır.

Sorumluluk Almayı Öğrenir

Top ile oynanan oyunlarda her an her şeye hazırlıklı olmak gerekir. Saniyelerin bile çok değerli olduğu bu oyunda sorumluluk bilinci gelişerek çocuğa liderliğin gerekli olduğunu ispatlar. Küçük yaşlarda takım oyunlarına alışan çocuklar sorumluluklarının farkına vararak hayatında olmak istediği yeri daha kolay belirler.

Azimli Zaman Geçirmeyi Öğretir

Seyir keyfi yüksek olan bu spor dalında heyecanın sınırı yoktur ve oyuncuların oyuna olan katkıları ve azmi ile daha da güzelleşir. Tutku ile bu oyuna bağlanan çocuklar daha keyifli ve kaliteli bir çocukluk geçirerek işini severek yapmanın ne olduğunu kavrayarak istediği şeyleri azimle elde edeceğini öğrenir.

İletişim Becerileri Kuvvetlenir

Takım ruhu içerisinde yer alacak ve takım için ter dökeceği için birçok farklı insanla aynı heyecanı paylaşacak ve sosyal bir insan olma konusunda emin adımlarla ilerleyecektir. Aynı zamanda uzun süre aynı parkede bir forma içerisinde koşacağı için kardiyovasküler sağlık açısında da oldukça iyi gelişecektir.

Enerjiyi Pozitif Hale Getirin

Çocukların sürekli hareket etmesi ve enerji dolu yaşaması normal bir durumdur. Bu enerjiyi pozitif bir şekilde açığa vurmak ve kendini kontrol edebilmek için bütün vücudun çalıştığı spor alanlarını tercih etmek en doğru karar olacaktır. Basketbol ile tüm kas yapıları güçlenirken aynı zamanda el- göz ve vücuduna hitap etme duygusu da kazanacaktır. Hızlı oyun ile çocuk sürekli topu takip edeceğinden refleksleri ve çevikliği de artacaktır. Mutluluk hormonları olarak da adlandırılan endorfin hormonunun bu oyun sırasında salındığı bilindiğinden çocukların çok daha neşeli ve pozitif olduğu da kabul edilen gerçeklerden biridir.

Hangi Yaşta Başlamak Uygun Olur?

Basketbol sporuna başlamadan önce elbette ki çocuğun fiziksel özellikleri ve yetenekleri göz önünde bulundurulması gerekirse de unutulmamalıdır ki pratik ile beceri gelişebilmektedir. Genel görüşe göre basketbola başlamanın en ideal zamanı 5 yaştır. Üst limit olmamakla birlikte çocuğun topu kavramaya ve atmaya çalışması ile spor hayatına başlayabilir. Unutulmamalıdır ki yaşa bağlı olarak değişen tek şey potanın yüksekliği olacaktır ve hiçbir zaman geç kalınmış değildir. Basketbol oynamak çocuğunuza siz farkında dahi olmadan güzel alışkanlıklar kazandıracak. Bu sebeplerden dolayı birçok aile tarafından basketbol sporu çocukları için  tercih edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir