Kategoriler
Spor branşını seç!

Basketbol Topunu Nasıl Seçmelisiniz?

Basketbol topu rastgele seçilmemelidir. İyi bir basket topu seçebilmeniz için dikkat etmeniz gereken bazı kriterler bulunmaktadır.

Basketbol Topunun Malzemesine Dikkat Edin!

Basketbol tüm dünyada yoğun ilgi gören sporlar arasındadır ve birçok kişinin de bu nedenle yöneldiği bir spordur. Basketbol topu almak istiyorsanız öncelikle topun malzemesine önem vermelisiniz. Malzemesine göre çok farklı çeşitlerde basketbol topu üretilmektedir.

Eğer dış sahada basketbol oynuyorsanız hava koşullarını göz önüne almanız yararlıdır. Belediyeye ait spor sahalarında, belki okul bahçesinde ya da spor için özel ayrılan alanlarda basketbol oynayacaksınız kauçuk top seçmenizi tavsiye ediyoruz.

Kauçuk malzemeden imal edilmiş basketbol topunun en büyük özelliği suya karşı dayanıklılığının bulunmasıdır. Islak zeminde oynarken eğer uygun bir top seçmemişseniz performansınız önemli derecede düşebilir. İşte böyle zamanlarda ıslak zeminde bile yüksek performansı yakalamak istiyorsanız kauçuk basket topunu kullanabilirsiniz.

Kauçuk topların bir diğer özelliği de iyi zıplamalarıdır. Kapalı salonda basketbol oynamak istiyorsanız zıplama kabiliyeti daha az olan bir basket topu seçmeniz mümkündür.

FIBA yani Uluslararası Basketbol Federasyonu, standart toplar belirlemiştir. Bu toplar resmi maçlarda kullanılır. Deri malzemeden üretilmiş olan basketbol topu, kapalı salonlarda ve resmi basket maçlarında kullanılmaktadır. Kauçuk toplara kıyasla biraz daha az zıplarlar çünkü hava koşullarının etkilediği bir zemin yoktur.

Basketbol Topları Numaralarına Göre Farklılaşır!

Basketbol topları çapları bakımından da birbirlerinden farklılık göstermektedirler. Topların numaralandırılmaları onların kullanım alanlarına ve oynayan kişilerin yaşlarına göre belirlenmektedir. Örnek olarak vermek gerekirse 3 numaralı basketbol topu 297-348 gram arasındadır. Ayrıca çap büyüklüğü de 56-57 cm’dir. Bu toplar özellikle 5-8 yaşındaki çocuklar için uygundur.

11 yaş altında olan çocuklar için bir başka ideal basket topu numarası 5’tir. Topun çevresi 70-71 cm’dir. 396 gram ile 453 gram arasında değişen ağırlıklara sahiptirler. Bu basket topları hem kız hem de erkek çocukları için uygun olarak üretilmektedir.

Yaşın yanı sıra cinsiyete göre üretilen basketbol topları da mevcuttur. Örneğin 6 numaralı top bunlardan biridir. Profesyonel kadın basketbol maçlarında kullanılan toplar 6 numaralı toplardır. 11 yaşından büyük olan kadınlar için basket oynamaya uygun olan ürünlerdir.

Bununla beraber 6 numaralı top 11-13 yaş arası erkekler için uygun olsa da 13 yaş üzeri erkekler için pek ideal değildir. Topun çevre genişliği 72-75 cm’dir. Ağırlığı ise 510-566 gram arasındadır. Topun zıplama özellikleri için de bazı standartlar belirlenmiştir; buna göre 180 cm yükseklikten bırakılınca 130 cm zıplama özelliğine sahip olması gerekmektedir. Topun havası da bu zıplama özelliğine göre ayarlanabilmektedir.

Erkek Profesyonel Basket Liginde Kullanılan Top Hangisi?

Erkek profesyonel basketbol liginde kullanılan top, 13 yaş üzerindeki erkekler için uygundur. Erkekler için resmi maçlarda kullanılan top 7 numaralı toptur. Standartlar FIBA tarafından belirlenmiştir. Belirlenen standartlara göre topun çevresi 75-78 cm genişliğinde olmalıdır. Ağırlığının ise 567 ile 650 gram arasında bulunması gerekir.

Topların 5 numaralı topta olduğu gibi 180 cm yükseklikten bırakıldığında 130 cm zıplamaları gerekmektedir. Eğer bu seviyeden daha az ya da daha fazla zıplıyorsa hava ayarlamaları standartlara göre yapılmalıdır. İdeal zıplama seviyesi ile 7 numaralı basketbol topu resmi erkek basketbol maçlarında kullanılabilmektedir.

Heyecanın her zaman yüksek olduğu basketbol maçlarında kullanılan toplar için ideal ölçü, kriter ve standartlar bu şekildedir. Siz de basketbol oynamayı seviyorsanız yaşınıza, basketbol oynayacağınız zemine göre tercihlerde bulunabilirsiniz. Topun malzemesi, numarası ve oynayacak kişinin yaşı basket topu alırken göz önünde bulundurulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir