Kategoriler
Spor branşını seç!

Bilardo Nedir? Nasıl Oynanır?

Bilardo, farklı versiyonlarıyla hem top sayısı hem de deliğe gönderilmemesi gereken top kurallarıyla çeşitli şekillerde oynanabilmektedir. Bilardo nedir? nasıl oynanır? Bilardoda Amerikan Bilardo, günümüzde dünya genelinde en çok oynanan bilardo türlerinin başında gelmektedir. 1 ile 7 arası düz, 8 numara siyah top ve 9 ile 15 arası çizgili top olacak şekilde belirlenmiştir.

Bilardo Nedir?

Bilardo oyunu, oyuncular tarafından belirli topların deliklere sokulmasına ve bazılarının sokulmamasına dayanan bir oyun stiline sahiptir. Oyunda iki oyuncu, kendilerine ayrılan topları, rakibinden daha önce deliklere sokmaya yönelik hamleler yapmaktadır. Hedef aldıkları topun deliğe girmemesi veya rakibin topunun yanlışlıkla deliklere sokulması durumunda, iki farklı sonuçla karşılaşılır.

Eğer rakibin topu deliğe sokulursa, sayının rakibe yazılmasına neden olacak ve sıranın rakibe geçmesine yol açacaktır. Fakat kendi topunu deliğe sokmayı başarırsa, bir sonraki atış hakkı da kendisine geçecektir. Bu durum, oyuncunun önceliği almasını ve bir sonraki hamleyi de istediği şekilde yapmasını sağlar.

Bilardo Kuralları

Bilardoda amaç, çizgili veya düz olmak üzere kendi toplarının tümünü deliklere düşürmek olabileceği gibi, belirli sayıya ulaşmak da olabilir. Sayıya ulaşıldığı takdirde setin kazanıldığı durumlardaki bilardo müsabakalarında dikkat edilen en önemli nokta, toplam top sayısının minimum yarısı + 1 olacak şekilde sayı elde edilmesidir. Bu durumda da oyuncular tarafından özellikle en kolay ve atılması diğerlerine kıyasla daha düşük risk içeren toplar tercih edilecektir.

Bilardo nedir

Bilardo Nasıl Oynanır?

Tüm düz topların veya tüm çizgili topların deliklere atılmasını gerektiren bilardo türlerinde ise 7 topun tümünün deliklere gönderilmesi şarttır. Siyah topun atılması, mağlubiyet getireceği gibi, beyaz topun deliklere atılması durumunda, rakip tarafından beyaz top rastgele bir yere yerleştirilebilir. Bilardo nedir? nasıl oynanır? Canlı olarak oynanabileceği gibi, turnuvalarda yeşil bilardo masaları üzerinde de oynanması mümkün olmaktadır. Oyuncular tarafından isteka değiştirilebilir fakat topların yerlerinin kural dışı bir şekilde değiştirilmesi gibi bir durum söz konusu değildir.

Bilardoda Kazanma Taktikleri

Bilardo, el ve göz koordinasyonunun binlerce kez yapılan tekrarlara bağlı olarak sağlanması halinde başarıya ulaşılabilecek bir spor dalıdır. Oyunda, hedeflenen topun hangi bölgeye gitmesi isteniyorsa, çarptırılacak olan köşelerdeki çizgilere bakılması ve ona göre nişan alınması öneriliyor. Bu sayede açı ayarlamak çok daha kolay hale gelecek ve net bir vuruş yapılması mümkün hale gelecektir.

Arka arkaya vuruş yapmak sadece bir önceki vuruşunuzda başarılı bir sonuç elde ettiyseniz sahip olabileceğiniz bir haktır. Vuruşlarınızda birkaç topu farklı bölgelere veya aynı bölgeye toplamaya çalışmak yerine, tek tek ve arka arkaya her birini deliklere göndermeyi hedeflemelisiniz. Rakibiniz, sırayı size hiç bırakmadan da tüm topları deliklere gönderme potansiyeline sahiptir.

Bilardoda İsteka Tutuşu

Bilardo oyununun temeli olan beyaz top, hedef toplar ve isteka için özel olarak dengenin sağlanması ve açıların iyi bir şekilde ayarlanması gereklidir. Bilardo nedir? nasıl oynanır? Canlı oyunlarda bilardoda açılar ve topun nereye gideceğiyle ilgili durumlar için özel olarak öngörü elde edilmesini sağlayacak çizgiler çekiliyor. Tutuşun düzgün, net ve isteka ileri doğru götürülürken titremeyeceği bir şekilde olması gerekmektedir.

Topun hangi noktasına vurulacağı, hangi şiddetle vurulacağı, yapılacak olan atıştaki durumu doğrudan etkilemektedir. Bu nedenle, binlerce hatta yüz binlerce kez yapılan atışlara bağlı olarak öngörülerde bulunmak ve buna bağlı olarak vuruş yapmak son derece önemlidir. İsteka tutmak zamanla öğrenilebilecek ve teknik geliştirilebilecek bir yapıya sahiptir.