Kategoriler
Spor branşını seç!

Birlikte Yüzülebilecek Kapalı Havuzlar

Şehir yaşamında kış ve yaz aylarında sevdiklerinizle birlikte spor yaparken eğlenebileceğiniz kapalı havuzlar, sıcak ve soğuk havuz standartlarıyla hoş vakit geçirmeniz için ideal olacaktır. Kirli ve bakımsız bir havuzda vakit geçirmek, sağlığınıza zarar vereceği gibi bulaşıcı hastalıklarında yayılmasına neden olabilir. Gevşemek ve spor yapmak için ideal havuzları seçerken nelere dikkat ettiğimiz çok önlemlidir.  

Öncelikle Yüzmenin Faydaları  

Yüzmek bilimsel olarak kanıtlanmış, gevşemeye ve psikolojiye iyi gelen taraflarıyla çok etkili bir etkinliktir. Tuzlu su ya da termal su fark etmeksizin, omurga sağlığına, kan dolaşımına ve kasların güçlenmesine katkı sağlamaktadır. Kapalı havuz etkinliklerine kışında devam ederek, vücudunuzun sağlıkla ve esneklikle buluşmasına destek olacak seçenekleri değerlendirebilirsiniz. Fitness planlarınıza, omurga ve boyun egzersizlerinize, ailenizle eğlence planlarınıza kapalı havuz etkinliklerini de ekleyebilirsiniz.  

·         Yüzmek vücuttaki stres oranını azaltmaktadır.  

·         Kan dolaşımını dengeler ve esneklik kazandırır.  

·         Kasların güçlenmesinde ve omurga sağlığında standart egzersizlere oranla suda yapılan egzersizler iki kat daha etkilidir.  

·         Nefes alışverişini düzenler.  

·         Vücudun sıkılaşmasını sağlar.  

·         Sarkıntıların ve çatlakların azalmasında etkilidir.  

·         Kilo vermede, standart egzersiz spor programına oranla daha verimli olduğu kanıtlanmıştır.  

Kapalı Olimpik Havuzlar  

Kapalı olimpik havuzları, suyun düzenli olarak temizlendiği ve korunaklı bir şekilde spor odaklı yüzme stillerinin uygulandığı havuz tiplerinden biridir. 10 kulvardan oluşan, derinliği en az 2 metre olan havuzlar, 50 metreye kadar alan sağlamaktadır. Su sıcaklığı için kullanılan derece ise 25 derece ile 27 derece arasındadır. Vücut ısısının düşmesini engelleyerek, 10 kulvarda ayrı bir şekilde yüzülmesini sağlayabilmektedir.  

Olimpik havuzlarının arasındaki kulvar belirleyen işaretlerle, yüzücünün düz ve profesyonel yüzme stilleri denemesi sağlanır. Bu sayede deneyimli yüzücü olma fırsatını da bulabileceğiniz özel bir alan oluşturacaktır.  

Standart Kapalı Havuzlar  

Standart kapalı havuzlar, üniversite, otel ve belirli kuruluşların sunduğu hizmetlerin bulunduğu havuz tipleridir. Spordan çok ailenizle beraber zaman geçirebileceğiniz özel havuz tasarımlarıyla donanmıştır. İçerisinde egzersiz yapabilir, su etkinliklerine ve oyunlarına katılabilirsiniz. Derinlikleri 1,5 metre ile 2 metre arasında değişebilen havuzlarda, özellikle kimyasal madde kullanmadan temizlik yapıldığından emin olunmalıdır.  

Birlikte güzel zaman geçirirken, havuzun steril olması ve temizleme periyodlarının hangi malzemelerle yapıldığına dikkat edilmesi oldukça önemlidir. Kapalı havuzların, havalandırma sistemleri ve su ısı dereceleri de 25 derece ile 27 derece arasında olmalıdır. Sağlıklı bir su etkinliği için bu kriterlere dikkat etmek yüzme etkinliklerinizi sağlıklı kılacaktır.  

Kapalı Termal Havuzlar  

Kapalı termal havuzlar, spor yapmaktan çok gevşeme ve kemik sağlığına iyi gelmesi açısından önemlidir. Su sıcaklığı 28 derece ile 30 derece arasında olmalıdır. Nem oranı da havuzda yüzmenin engellenmeyeceği şekilde ayarlanmalıdır. Termal havuzlar yüzmek ve spor yapmak için uygun değildir. % 50 oranında nemi olan yüzme havuzlarına oranla daha fazla nem ve sıcaklık olan havuz tipleridir. Sıcak su kasları yumuşatacak, kendinizi hafif hissetmenizi sağlayacaktır. Sıcak su içerisinde egzersiz yapmak faydalı olabilir ancak uzun yüzme aktivitelerinden kaçınarak, masajın ve gevşemenin tadını çıkarma faydalı olacaktır.  

Covid-19 Döneminde Kapalı Havuz Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler  

Karbondioksit sınırı ve klor temizleme uygulamalarına göre kapalı havuz seçeneklerine bakılabilir. Ancak su birçok kişinin beraber kullandığı ve suyun herkesin vücuduna en az bir kere değdiği bilinen havuz tipleri, pandemi döneminde uygun olmayabilmektedir. Bu dönemde özel havuzlar dışında herkese açık havuzlara girilmemesi oldukça önemli. Ancak sterilliğinden ve günlük temizlik şartlarından emin olduğunuz kapalı havuzları ziyaret edebilirsiniz.