Kategoriler
Spor branşını seç!

Bocce Nedir? Nasıl Oynanır?

Bocce, pallino adında ufak hedef bir top belirlenen ve bu topun minik gülleler yardımıyla vurulması veya yaklaşılmasına dayanan bir oyundur. Bocce nedir? nasıl oynanır? Oyunun yapısı gereği, iki takım olunuyor ve bu takımlardaki oyuncu veya oyuncular tarafından, pallino topuna rakipten daha fazla yaklaşılmaya çalışılıyor. 15 puana ulaşılması, kazanılması anlamına gelmektedir. Her yaklaştırılan top ve pallinonun vurulması için farklı puanlar alınıyor.

Bocce Nedir?

Bocce oyunu, uzun fakat dar bir saha içerisinde uzak noktada bulunan pallino topuna yaklaşmanın amaç olarak belirlendiği bir oyundur. Bu yapısı, atış tekniklerinin zaman içerisinde öğrenilmesi halinde son derece başarılı bir sporcu olma imkanı tanıyor. Oyunun oynanması için birbirinden farklı materyallere ihtiyaç duyulmamaktadır.

Bocce gülleleri, atılacak olan mesafeye bağlı olarak oyuncuların göstereceği performansa göre belirleniyor. Bocce oyununun denge antrenmanları ve bilek antrenmanları ile daha başarılı bir şekilde oynanması mümkündür. El ve göz koordinasyonu konusunda sıkıntısı bulunmayan her yaştan insanın oynayabileceği nadir sporlardan biridir.

Bocce Kuralları

Bocce oyununun oynandığı sahaların uzunluğu 26 metre ile 50 metre arasında değişiklik göstermektedir. Genişlik olarak ise 4,5 metre belirlenmiştir. Diğer spor branşlarına bakıldığında son derece ufak bir alanda oynanması, amatör sporcu yetiştirmenin kolay hale gelmesini sağlıyor.

Bocce oyununda tüm toplar atıldıktan sonra, en yakına düşen toplara 1 puan verilmektedir. Pallino topunu vurmayı başaran oyuncular ise her vuruşları başına 2 puan alıyor. 26 ila 50 metrelik bir sahada direkt olarak pallinoyu vurmak çok düşük bir ihtimaldir. Sadece ilk atışta değil, volo ile kendi topunu pallinoya değdirmeyi başaran oyuncular da 2 puan kazanmaktadır.

Bocce Nasıl Oynanır?

Bocce nedir? nasıl oynanır? Bocce oyunu, güllelerin karşılıklı iki oyuncunun veya ikişerli şekilde toplamda 4 oyuncunun bulunduğu bir versiyonda oynanabilir. Bocce oyununda atış bölgesi belirlenir ve bu bölgenin ilerisine geçilerek atış yapılamaz.

Oyuncular aynı mesafeden, istedikleri teknikte ve hızda atış yapma hakkına sahip olurlar. Bocce oyunu yerel amatör karşılaşmalardaki gibi, uluslar arası karşılaşmalarda da yüzlerce sporcu tarafından oynanabiliyor. Oyundaki hedef, set başına 15 puana ulaşmak olduğu için, bu puana ilk ulaşan oyuncu olmak gerekmektedir.

Bocce nedir

Boccede Punto Nedir?

Bocce oyununun hedef topu olan pallino, oldukça ağır olan demir güllelerin atılması ve yakınına düşürülmesiyle ilgili bir amaç için yerleştiriliyor. Pallinonun olabildiğince yakınına atılması gereken toplar için atış tekniği punto olarak adlandırılır.

Açılı bir şekilde, yukarıdan aşağıda düşecek şekilde yapılacak atışlar, uygun bir hızda atış yapılması durumunda pallinoya yakın bir bölgeye ulaşacaktır. Punto atışları, volo ile savuşturulabilir ve pallinodan uzaklaştırılabilir. Direkt olarak pallinoya dokunacak veya biraz gerisine düşecek şekilde yapılan atışlar, puan toplama açısından etkilidir.

Boccede Volo Nedir?

Volo atışı, rakip oyuncunun topunun uzaklaştırılması için veya kendi topunun pallinoya yaklaştırılması için yapılan bir atış türüdür. Bocce nedir? nasıl oynanır? İki temel atış tekniğinden biri olan volo, uzaklaştırmaya yönelik bir hamle olduğu için, daha dikine ve bilek ani şekilde kırılarak yapılmaktadır.

Açının iyi ayarlanması, topun düşeceği noktanın iyi hesaplanması gerekmektedir. Yanlış hesaplama veya hızın ayarlanamamasıyla ilgili durum, zaten pallinoya yakın olan atışlarınızın, uzaklaştırılmasına neden olacaktır. Rakibin çok iyi atışlar yapmış olması fark etmeksizin, rakibin toplarını pallino çevresinden uzaklaştırmak için bu tekniği kullanmak yeterlidir. Durumun bir anda değişmesini sağlayabileceği için, volo atışını iyi yapan oyuncuların kazanma ihtimalinin yüksek olduğunu söylemek mümkündür.