Kategoriler
Spor branşını seç!

Buz Hokeyi Nedir? Nasıl Oynanır?

Resmi olarak ilk kez 1955 yılından beri oynanan buz hokeyi, iki takımın da 6 oyuncuyla sahaya çıktığı bir oyun türüdür. Buz üzerinde oynanmaktadır ve ayak veya eller yerine,  sopalar aracılığıyla yerde sürülen diskin olduğu bir oyun yapısına sahiptir. Buz hokeyi nedir? nasıl oynanır? Oyunda disk, top olarak geçmekte ve kaleye sadece sopayla sokulduğu takdirde gol sayılmaktadır.

Buz Hokeyi Nedir?

Buz hokeyi oyununda vücudun her yeriyle paka vurmak serbesttir. Eldiven yardımıyla diskin tutulması ve rakip kaleye yaklaştırılmaya çalışılması ise kural dışı bir hamledir. Buz hokeyinde diske ayakla vurmak, topu uzaklaştırmak veya rakibin sopasının uzundaki diski çalmak serbesttir. Ayakla vurarak gol atamazsınız fakat istediğiniz şekilde uzaklaştırabilir veya rakibin gol atmasını engelleyebilirsiniz.

Buz Hokeyi Kuralları

Buz hokeyinde herhangi bir oyuncu, diskin üzerine yatarak diske hakimiyet kurmak için çabalayamaz. Oyuncular ayakta olmak ve diske yatarak kontrol etmeye çalışmamak zorundadır. Buz hokeyinde sopa yardımıyla kendi sahasından veya rakip sahanın herhangi bir yerinden sert veya teknik bir şut ile gol atmak mümkündür.

Şutla ilgili sertlik açısından hiçbir sınırlama getirilmemiştir. Sopanın omuzdan yukarı bir hizada tutulması, rakibe bilerek vurulması, rakibe sopa dışında yumruk veya tekmeyle vurulması kural dışı bir hamledir. Buz hokeyinde yaşla ilgili bir sınırlama yoktur ve takımdaki oyuncular 20 ila 40 yaş aralığında olabilir.

Buz hokeyi nedir

Buz Hokeyi Nasıl Oynanır?

Buz hokeyi nedir? nasıl oynanır? Buz hokeyinde takımlar istedikleri zaman oyuncu değiştirme hakkına sahiptir. Sadece gol yenildiğinde değil, oyun devam ederken de dışarıya oyuncuların alınması ve yerlerine diğer oyuncuların girmesi mümkündür. Buz hokeyinde takımların gösterdikleri performans, üç periyotta ve her bir periyodun 15 ila 20 dakika olduğu bir yapıya sahiptir. Toplamda 45 dakikalık veya 60 dakikalık müsabakalarda, rakibinden daha çok gol atan takım kazanacaktır. Hokeyde kaleci dahil tüm oyuncuların değiştirilmesi mümkündür.

Buz Hokeyinde Kavga Serbest Mi?

Buz hokeyinde en çok merak edilen konulardan biri, kavganın serbest olup olmama durumudur. Geçmişte çok ciddi, sopaların ve çeşitli malzemelerin kullanıldığı kavgalar yaşanmıştır. Buz hokeyi federasyonları da bu spor dalının kavga üzerine gelişen bir hale gelmesini engellemek için özellikle de cezaları çok caydırıcı hale getirdi.

Oyunda ikili mücadeleler çok ciddi sakatlanmalara neden olunmadığı ve art niyet içermediği sürece serbesttir. Tekme atmak, yumruk atmak, sopayla rakibe vurmak vb. hamleler ise kural dışıdır ve çok ciddi yaptırımları beraberinde getirmektedir. Buz hokeyinin herhangi bir ligde kavga vb. olayların serbest olarak gösterilmesine neden olacak herhangi bir kuralsız maç durumuyla karşılaşılmıyor.

Buz Hokeyi Saha Özellikleri

Buz hokeyinin ekipmanları buz hokeyi sopası, paten, pak olarak da adlandırılan siyah disk, oluk ve özel hokey ayakkabısıdır. Buz hokeyi nedir? nasıl oynanır? Bu ekipman çeşitlerinin her biri, tüm oyuncularda olması gereken ve eksik olması halinde sahada yer alınamayacak olan malzemelerdir. Kask, omuzluklar, dizlikler ve göğsü diskten veya sopa gelmesiyle ilgili riskten korumaya yönelik ekipmanlar da gerekmektedir. Oyunda sahanın özellikleri, uzunluk olarak 60 metre ve genişlik olarak yaklaşık 30 metre olarak belirlenir. Yapısı itibariyle dikdörtgen fakat kenarları oval olarak belirlenen bir saha özelliği belirlenmiştir. Kale, sahanın en arka kısmında değildir. Kalenin arka bölümünde de top gezebilir ve oyuncular bu bölgeye girebilir. Top sadece kalenin ön direkleri arasından geçtiği takdirde gol sayılacaktır.