Kategoriler
Spor branşını seç!

Çocukların ve Yetişkinlerin Yeni Gözdesi Scooter

Çocukların sokağa çıkamadığı zorlu günleri neredeyse geride bıraktık. Bu durum teknoloji çağında büyüyen çocukların bilgisayar başında çok fazla vakit geçirmesine sebep oldu ve bu durumda çocuklarda büyüme geriliği, kronik hastalıkların ve obezite riskini arttırmaktadır. Bu ve daha fazlası sebepten ötürü çocukları spora yönlendirmek çok önemlidir. Son dönemde çocukların en sevdiği aktivitelerden biri ise scooter oluyor.  Özellikle bahar ve yaz aylarında çocuklar dışarıda scooter ile eğlenceli vakit geçirirken aynı zamanda bedenleri de çalışmaktadır. Dileyen ebeveyn çocukları ile scooter keyfide yaşayabilir. Scooter ile ilgili tüm bilgileri sizlere sunacağız.

Scooter’ın Çocuklar İçin Faydaları Nelerdir?

Öncelikle bu aktivite çocukları mutlu ve özgür hissettirmektedir. Bu alet çocukların vücut kondisyonlarını arttırmaya yardımcı olurken aynı zamanda kontrol yeteneklerinin artmasına da yardımcı olmaktadır. Çocukların motor hareketlerinin gelişmesine de destek verirken denge sağlamaları ve esnekliklerini de arttıracaktır. Ayrıca daha küçük yaşlarda scooter kullanan çocuklar bisiklet kullanmayı daha kolay öğrenmektedir. Bu eğlenceli aktivite ayrıca çocukları bilgisayar veya tablet başından uzaklaştırıp açık havada ailesi veya arkadaşları ile vakit geçirmesini kolaylaştırmaktadır.

Kaç Yaşından İtibaren Kullanılabilir?

Her çocuk özeldir ve her çocuğun gelişimsel farklılığı bulunmaktadır. Bu sebepten en temel seviye ilk olarak çocukların dengeli bir şekilde yürümeye başlamasıdır. Genel olarak 2 yaşındaki bir çocuk kaba motor kaslarının gelişimini tamamlar ve 3 yaşından itibaren scooter binmeye başlayabilir. Ancak tam hâkim olması zordur. Tek başına scooter’ı yönlendirebilmesi için 4 yaşından daha büyük olması gerekmektedir. Yine kişisel farklılıkları düşünülerek çocuğun denge ve hareket kabiliyeti büyük ölçüde kazandığı dönem uygun görülmektedir.

Scooter Tekerler Sayısı Önemli Mi?

Genel olarak scooter modelleri iki veya üç tekerlekli üretilmektedir. 3 ve 6 yaş arasındaki çocuklar için üç tekerlekli modeller önerilmektedir. Önce iki tekerler arkada ise bir tekerlek olması çocuğun dengesini daha rahat sağlar ve kullanım kolaylığı sağlamaktadır. Bazı modellerde ise önce bir arkada iki tekerleği bulunur ki hızlı kullanmayı seven çocuklar tarafından tercih edilmektedir. İki tekerlekli modeller ise 6 yaşından büyük ve yetişkinler için tavsiye edilmektedir. İki tekerlekli modellerde dengeyi kullanan kişi kurmaktadır ve ilk defa scooter kullanacakların uzun mesafe veya hızlı kullanması için profesyonelleşmesi gerekir. Çocuğunuza scooter çekerken ayrıca direksiyon boyu da önemsenmelidir. Çocuğun boy hizasına uygun seçilmediğinde dengede durmak zorlanacaktır. Frenleme sistemi kullanmak da olası kazaların önüne geçmektedir.

Scooter Kullanırken Güvenlik Önlemleri

Temel eğitim her zaman ailede başlar ve çocuklarınızla scooter keyfi sürerken sizde en az onlar kadar güvenlik önlemlerine önem vermeniz gerekebilir. Scooter kullanılacak alanlar trafiğe kapalı veya oyun parkları olabilir. Ayrıca yürüyüş alanları da scooter için tercih edilebilir. Ayrıca dirseklik, dizlik, eldiven, kask ve kaymayacak ayakkabı seçimi güvenlik açısından önemlidir. Aileniz ile özgürce zaman geçirerek veya çocuğunuzun denge ve motor kabiliyetlerini arttırmak isterseniz scooter tercihlerden biri olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir