Kategoriler
Spor branşını seç!

Curling Sporu İle İlgili Merak Edilenler

Son yıllarda ülkemizde de merak edilen ve popülerleşme yolunda ilerlemeye başlayan curling sporu buz pistinde oynanmaktadır. Genişliği 4,5 metre olan uzunluğu ise 42 metreden oluşan pist özellikle soğuk ülkelerin ana sporları arasında yer almaktadır. Günden güne takipçisi artan bu spor dalını sizde merak ediyor iseniz detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Tarihçesi

Kabul edilen görüşe göre bu spor İskoçyalılar tarafından icat edilmiştir. Buzda dans veya buzda satranç olarak da anılmaktadır. 16. Yüzyılın başlangıcında oynansa da yayılması ve insanlar tarafından kabul edilmesi oldukça yenidir. Olimpiyat oyunlarında kendisine 19. Yüzyılın ilk çeyreğinde yer bulurken resmi olarak kabul edilmesi ise 19. Yüzyılın son çeyreğinde Nagano Olimpiyatlarındadır. Ülkemizde ise 2003 yılında Curling Federasyonu aracılığı ile kış sporları arasında yerini almıştır. Halen resmi bir takımımızın bulunmamasıyla birlikte Türk spor severler tarafından gün geçtikçe takipçi sayısını arttırmaktadır.

Nasıl Oynanır?

Buzdan yapılmış bir taşın iç içe geçen dairelerden oluşan hedefe atılmasıdır. Bir takım dört kişidir ve devre sayısı 10’dur. Özel olarak buzdan hazırlanan taşlarla ringde oynanmaktadır. Bir taşın ağırlığı 20 kg varırken oyuncular ellerindeki süpürgeleri ile taşı yönlendirerek hareket eder. Her taşın sapı ayrıdır ve her oyuncu kendi taşını hedefe göndermeye çalışmaktadır.

Ev adını verdikleri alanda takım kaptanı yer alırken taşın hareketini sağlayabilmek için bekler. Diğer oyuncular ise taşın hızlanmasını ve hizasını sağlayabilmek adına ringde aktiftir. Bu oyuncular buz taşın önündeki tabakaları süpürerek hızla ilerlemesini sağlamaya çalışır. İki takımda kendi taşlarını en kısa sürede merkeze ulaştırmaya çalışır. 10 devre sonunda takımların puanları toplanır. Beraberlik durumunda ise uzatmaya gidilir.

Oyun Gereçleri Nelerdir?

Buz pistinde oynandığı için özel bir ayakkabısı bulunur. Bu ayakkabıda kauçuk bölge de kaymayı sağlayacak ekipman bulunur. Oyuncuların taşlarını yönlendirebilmesi için süpürme eylemini gerçekleştirmek için ellerinde fırçaları yer alır. Taş hareket halindeyken taşı hızlandırmak amaçlarıdır. Ana malzeme olan taş ise özel granitten yapılır. Su çekme özelliği çok düşük olan bu taşın ismi Ailsite’dir.

Modern Spor

Bu spor günümüzde spor severlerin ve centilmenliğin en kibar halini ortaya koymaktadır. Rakip takım hatalı bir vuruş yaptığında sevinmek yasaktır ve kazanan takım abartılı sevinç gösterilerinde bulunmaz. Rakibe karşı müdahalede bulunmak ve söz dalaşına girmek yasaktır. Oyuncu hatalı bir harekette bulunduğunda kendisi bildirir ve takımlar sayı aldıktan sonra birbirlerini tebrik eder. Aradaki fark çok açıldığında ve takım yenilgiyi kabul ettiğinde 10 devreden daha önce oyun sonlandırılır. Burada amaç rakip takımın daha fazla efor sarf etmesini engellemektir. Yurt dışında bu spor centilmen kişilerin sporu olarak bilinmesi bu davranışlardan gelmektedir. Ülkemizde özellikle takım sporları tutkulu ve coşkun bir şekilde yaşandığından bize çok hitap etmese de son dönemlerde daha fazla duyulmaya başlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir