Kategoriler
Spor branşını seç!

Dart Nedir, Nasıl Oynanır?

Dart nedir, nasıl oynanır; hedef atış sporu olarak, Orta Çağ’da az maliyetle okçuluk sporunun başka versiyonu olarak ortaya çıkmıştır. İç içe geçmiş üç halka ve üçgen bölmelerle, sayılar, 12 noktası ve oklar bulunmaktadır. Oyun dikkat ve güven oyunu olarak, eğlenmek ve hedefi yakalama için kurulmuştur.

Dart Nedir?

Dart oyunu, kadın ve erkek fark etmeksizin, cinsiyet ve güce dayalı oyunlar arasında yer almaz. Farklı bir spor olarak, az maliyetle keyifli bir etkinlik olmanın verdiği atış kontrolü sağlayacaktır. Oyunda dikkat, hazırlık ve atış sistemi kullanarak, hedef tahtası üzerindeki puanlar toplanmalıdır.

 • Daire şeklinde olan tahtaya atılan dartların uzunluğu 30,5 cm ve 50 gr ağırlıktadır.
 • Daire içinde üç bölge bulunmaktadır.
 • Sayılar bölgelere göre ayrılmıştır.
 • En büyük puan kırmızı noktanın bulunduğu orta bölmededir.
 • Oyuncunun hedefi her zaman en büyük sayıyı hedeflemek olmalıdır.

Dart nedir, nasıl oynanır; Dart oyununda amaç en yüksek puanı almak ve atılan bölgeye göre puan listesinden toplama yaparak rakipleri yenmektir. Tamamen teknik odaklı ve idman gerektirmeden de oynanabilir.

Dart Nedir, Nasıl Oynanır

Dart Nasıl Oynanır?

Oyuncuların sayısına göre dart belirlenmektedir. Toplamda 8 dart var ve iki oyuncu varsa dart atış sayısı 4 olarak hesaplanabilir. Hedef tahtasına doğru mesafe belirlemesinde de belirli bir kural bulunmamakta, oyuncular diledikleri yerden ortak kararlarıyla atış yapabilmektedir.

 • Dart çelik başlı uçlara sahiptir.
 • Hedef tahtasına atıldığında iğne gibi saplanmaktadır.
 • İsabet ettiği rakamdan düşerse el geçer.
 • 301 ile 501 sayılarıyla başlanır ve atılan her puanda sıfırlayan kazanır.
 • Hedef üzerine gelmeyen dartlar sayılmaz ve tekrar atılmaz.
 • Oyuncu sırası geldiğinde dartı atmalıdır.
 • Oyunda hedef tahtası sabit veya hareketli olarak da zorluk aşaması belirlenebilir.

Dart Oyun Hazırlığı Nasıl Olmalıdır?

Oyunda hazırlık yapmak için öncelikle duvar ve değerli ahşaplardan hedef tahtası uzak tutulmalıdır. Dartların ucunda bulunan iğneler delici olduğu gibi hedefe gelmediğinde duvar ve ahşaplarda delikler açacaktır. Dart arkası olarak bilinen koruyucu materyaller de kullanılmalıdır.

İngiltere’de oynanan bir oyun olarak, toplam puan değeri 301 ile 501 olarak yapılmaktadır. El sayısına göre puan düşme ya da puan toplama yapılarak oyuna hazırlık yapılabilir. Oyuncuların boyuna göre hedef tahtası ayarlanmalı, kapı ve pencere gibi camlı yapılardan uzak tutulmalıdır. Sevilerek oynanan oyun, oldukça eğlenceli ve kısa sürmektedir. Oyuncuların dartlarını atmak için belirlenen çizginin önünde olmaması gerekmektedir.

Çocuklar İçin Mıknatıslı Dart

Çocukların sivri ve tehlikeli oyunlarda uzak durması ancak bu eğlenceli oyunla tanışması için yapılmış mıknatıslı dart, klasik dart oyunundan farklıdır. Oyunda dartın ucunda mıknatıs bulunmakta ve daha yakın mesafeden atılabilmektedir. Dartın küçük oyuncuları için kullanılan hedef bölümü de daha geniş ve mıknatıslıdır.

Oyun sırasında, oyuncuların belirlenen puanlar üzerinden klasik dart gibi en yüksek puanlı alabilecekleri hedef bölgeleri bulunur. Dartın özellikle çocuklar için daha alçak bölgelere atılabilecek, hedef tahtasına çok uzak olunmayacak şekilde ayarlanması gerekmektedir. Çocuklar için hedef tahtası üzerindeki puanlar da küçük hesaplanmış, onların toplayabilecekleri sayılara göre düzenlenmiştir. Mıknatıslı dart atıldığında hedef üzerinde duracaktır.

Dart Hedef Tahtası Özellikleri

Dart üzerinde 301, 501 ve 701 olacak şekilde düzenlemeler yapılmıştır. Uluslararası turnuvalarda, oyuncuların Cricket, Hing score ve rapid score olarak oynadığı çeşitleri bulunmaktadır. Oyunda, hedefin üzerindeki puanlar, hedef tahtasının mesafesi ve atış yönleri değişebilmektedir.

Profesyonel olarak oynanan dart oyununda, sporcular hedefi hareketli ya da hareketsiz olarak seçerek oynar. Turnuvalardaki skorlar da oyun türüne göre değişiklik gösterir. Split score, Rapid score ve hing score türlerine göre puan verileri farklılık gösterir, 20 puan dilimine göre hesaplamalar yapılır. Oyuncular, oyunda aldıkları puanlar üzerinden rakiplerini geçerek, hedefi en çok yakalayan da 100 puan alacaktır. Oyun tahtasında hedefi tutturmak oyunda kat değerini de artırır.

Dart Oyunun Püf Noktaları

Dart nedir, nasıl oynanır; dart oyununda özellikle yeşil ve kırmızı alanlara göre dartın geldiği sayı üzerinden puan çarpımı da yapılmaktadır. Örneğin oyunda 2 puanın üzerindeki yeşil bölgeye denk gelen atışta iki çarpı ile toplam 4 puan kazanılmış olur. Kırmızı ve yeşil bölgeler dışında hedef tahtasının etrafında bulunan siyah bölmeye gelen dart sayılmamaktadır.

 • Oyunda hedefe odaklanmak için el ile omuz aynı hizada olmalıdır.
 • Dart iki parmakla tutulmalı ve hafif kavranmalıdır.
 • Dartın parmaktan çıkarken parmağınıza çarpmaması için tam orta denge alanından tutulması gerekir.
 • Oyunda hedef tahtasının sabit ve net bir alanda durması gerekmektedir.
 • Hedef tahtası ve dart arasında kısa mesafe olmamalı, kısa mesafelerde çarpmalar meydana gelmektedir.