Kategoriler
Spor branşını seç!

Doğru Basketbol Topu Nasıl Seçilir?

Basketbol en sevilen spor dallarından biridir. Basketbol severler ayrı bir fanatik grubu oluşturur. Hem izlemeyi hem oynamayı seven insanlar da vardır. Özellikle lisede çok sevilen ve çok oynanan basketbol, yediden yetmişe herkesin izlemeyi tercih ettiği bir spor dalıdır.

Basketbol Severler Dikkat

Basketbol oynamayı seviyor ve oynuyorsanız az çok nasıl oynandığını ve topunun çeşitlerini öğrenmişsiniz. Ancak henüz yeni oynamaya başlayacak olanlar için başladıkları top önemlidir. Aldığınız top sizin basketbol hevesinizi kaçırabilir. Çünkü ilk kez basketbol oynayacak olanlar topu kontrol etmeyi hemen öğrenmezler. Bu nedenle onlara daha kolay kontrol edecekleri bir top lazımdır.

Basketbol Topları Farklı Mıdır?

Birçok insan basketbol toplarının çeşitlerinden habersiz olabilir. Basketbol toplarının yalnızca profesyonel olan ve olmayan şeklinde iki çeşit olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak basketbol topları sandığınız kadar az sayıda değildir. Bu nedenle top seçerken de dikkatli olmanız gerekir. Aldığınız kalitesiz bir top kısa süre içinde oyun oynamanıza engel olacak hale gelecektir. Top seçerken özenle seçmeniz gerekir.

Nerede Oynayacağınız Önemli

Basketbol kapalı sahalarda oynandığı gibi açık alanlarda da oynanabilir. Genellikler okullarda dış sahalarda oynanan bir oyundur. Bu sebeple dış sahalarda ve kapalı sahalarda oynanan oyunlar bazı konularda farklılık gösterir. Bu farklara da göre toplar belirlenir. Basketbol topları üretildiği ürün bakımından farklılık gösterir. Bu sebeple dış sahada oynayacak olanlar ayrı, kapalı sahada oynayacak olanlar ayrı bir top seçmelidir.

Dış Sahalarda Oynayanlar Nasıl Bir Basketbol Topu almalı?

Okullarda, parklarda, özel spor bahçelerinde basketbol oynamanız mümkündür. Dış saha açık alanları ifade etmek için kullanılıyor. Dış sahalarda oynamak için bir basketbol topu alacaksınız, alacağınız topu dikkatli seçmeniz önemli. Çünkü dış sahalar kapalı sahalar gibi her zaman temiz ve kuru olmaz. Bununla birlikte saha içinde bazı şeyler olabilir. Bunlar topa zarar verebilir.

Dış sahalarda basketbol oynamak isteyenler kauçuk basketbol topu tercih etmelidir. Basketbol topları deri ve kauçuk olarak iki çeşitten üretilir. Deri olan basketbol topu dış sahalar için kullanışlı değildir.

Kauçuk Basketbol Topunun Özellikleri

Kauçuk basketbol topu dış sahalarda tercih edebileceğiniz bir toptur. Bu topun  özelliği dayanıklı bir top olmasıdır. Saha içinde başına geleceklere karşı dirençli bir toptur. Suya da dayanıklıdır. Dış sahalarda su birikintisi olması normaldir. Suya karşı dayanıklı olan bu basketbol topu ile her havada basketbol oynayabilirsiniz. Aynı zamanda dış sahadaki rüzgar etkisi de düşünüldüğü zaman topu kontrol etmek kolay olamayabilir. Bu nedenle kauçuk toplar hem daha çok zıplama özelliğine sahiptir hem de kontrol sağlaması daha kolaydır.

Kapalı Sahalar İçin Hangi Top Tercih Edilir?

Kapalı sahalarda genellikle su olmaz ya da hava koşulları gibi durumlar gözetilmez. Kapalı sahalar profesyonel basketbol oyunlarının oynandığı sahalar diyebiliriz. Bu sahalarda tercih edilecek toplar da dış sahalara göre farklılık gösterir. Dış sahalar için tercih edilen kauçuk torun yanı sıra kapalı sahalar için kullanılan basketbol topu deridir. Deriden yapılan basketbol topu kapalı sahalar için en ideal toptur.

Deri Basketbol Topunun Özellikleri

Deri basketbol topu için profesyonel basket topu da diyebiliriz. Topun deriden üretilmesi sebebi ile deri basketbol topu denmektedir. Kapalı sahalar için tasarlanan top, büyük basketbol maçlarında da özel olarak seçilir.

Deri basketbol topu aslında daha hassas bir toptur. Bu topu yönetmek yalnızca oyuncuya bağlıdır. Zıplama özelliği de büyük takım maçları düşünülerek tercih edilir. Bu toplar daha az zıplama özelliğine sahiptir. Deri basketbol topunun kontrolü tamamen oyuncudadır. Kapalı sahada oynandığı için de oyuncunun hakimiyetini çok iyi sağlaması gerekir.

Deri basketbol topu ile oyun oynamak çok da kolay değildir. Hem kontrol edilmesi hem de zıplatması bile yetenek ya da bilgi isteyen bir basketbol topudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir