Kategoriler
Spor branşını seç!

Eskrim Nedir, Nasıl Oynanır?

Eskrim nedir, nasıl oynanır; 2 metre genişliğinde, 14 metre uzunluğunda küçük bir saha üzerinde oynanan spor dalıdır. Amaç saldırı ve savunmadır. Eskrim kılıcı, uç bölgesinde küçük bir top bulunan ve rakibin vücudunun belirli bölgelerine değerek puan toplanan spor dalı olarak olimpiyatlarda da yer almaktadır.

Eskrim Sporu Nedir?

Ortaçağ döneminde şövalyelerle başlayan kılıç tutma, saldırma ve savunma sanatının zaman içerisinde eğlence ve spor aktivitesi haline gelmesiyle eskrim sanatı olarak kullanılmaya başlamış spor dalıdır. Özellikle oyuncunun vücudunu tanıması ve rakibine hamle yapması için 500 gr ağırlığında epe, kılıç ya da flöre silahlarını yönetme kabiliyetine sahip olması gerekmektedir.

Eskrim nedir, nasıl oynanır; eskrim eğlence amaçlı oynanabilen bir oyunken, profesyonel amaçlı oynanacağında, oyuncunun küçük yaşlarda başlaması gereken spor dalıdır. Kılıç kavrama, bilek kabiliyeti ve ayak hareketlerini yönetebilmek için beceri kazanması, silahla bedenini bir bütün olarak kullanabilmesi gerekir. Üzerindeki kıyafetlerle birlikte, rakibine karşı hamle yaparken sonraki hamleyi de hesaplaması, eskrim yeteneğinin bir parçasıdır.

Eskrim Sporu Malzemeleri Nelerdir?

Eskrimde üç farklı silah kullanılmaktadır. Epe, flöre ve kılış ince bir metal olarak tasarlanmış, üstünde ise zarar vermemesi için bir top bulunan uç uzantısıyla kullanılmaktadır. Bu uzantının ucundaki nokta demir, rakibin üzerindeki kıyafetin belirli noktalarına değdiğinde puan kazanılmaktadır. Darbe ve delinmeye karşı kullanılan koruyucu malzemelerle eskrim sporu karşılaşması başlamaktadır.

 • Koruyucu maske, demir ve tel file şeklinde tasarlanmıştır. Yüz ve kafa bölgesini korur.
 • Özel eskrim ceketi, hareket esnekliği ve darbelere karşı dayanıklıdır.
 • Darbeye dayanıklı eskrim pantolonu
 • Koruyucu yelek
 • Esnek ve kayar tabanlı eskrim ayakkabı
 • Çorap

Kullanan silahın ince ve metalden olması zarar teşkil edebilmektedir. Uç noktasında top bulunsa da, sivri olmaması durumu, zararlı olmadığı anlamına gelmemektedir.

Eskrim Nasıl Yapılır?

Metal pist üzerinde oynanan eskrimde, rakibin belirli bölgelerine dokunmak üzerine kurulu puanlama sistemine sahiptir. Günümüzde yelek üzerindeki teknolojik içeriklerle, kılıcın dokunduğu noktalar otomatik olarak hesaplanabilmektedir. Eskrimde kafa, omuz ve kollara yapılan darbeler puanlanmamaktadır. Oyunun asıl amacı oyuncunun gövdesine hamle yapmaktır.

Toplamda 45 puan toplanması gerekmekte, eskrim hareketlerinde rakibim bedeninde dokunulan noktalar farklı puanlara sahip olmaktadır. Flöre, kılış ve epe ile oynanan eskrimlerde de puanlama ve kural sistemleri değişiklik göstermektedir. Takım müsabakaları 3 asil ve 1 yedek şeklinde ilerler, toplamda 9 maç yapılarak kazananın belirlenmesi sağlanır.

Eskrim Nedir

Eskrim Sporu Kuralları Nelerdir?

Eskrim sporunda belirlenen kurallar, oyuncun rakibi üzerinde kuracağı hakimiyet ve kılıcı kullanma şekline göre düzenlenmiştir. Eskrimde rakibin sürekli yüzüne doğru hamle yapmak hatalı ve kurallara aykırıdır. Eskrim gövde üzerinden oynanan, farklı kategorilerde puanlanan bir oyundur. Rakibin belirli uzaklıkta olması, ayak ve el ile temas etmeden tamamen kılıç ile hareket edilmesi gereken spor dalıdır.

Flöre eskrim; 110 cm ve 500 gram ağırlığında olan silahtır. Rakibe karşı kullanılarak, sadece sim yelek üzerindeki belirli bölgelere dokunularak puan kazanılır.

Epe eskrim; 110 cm ve 750 gram ağırlığında olan silahtır. Epede oyun kuralları rakibin bütün vücuduna hamle yapılması üzerinedir. Baş, kol, bacak ve gövdeye hamle yapılarak puan kazanılır.

Eskrim Sim Yelek Nedir?

Teknolojik donanımlara sahip sim yelek oyuncuların üzerinde bulunan ve oyun sırasında epe ya da flörenin değdiği noktaları sinyallerle belirleyen yelektir. Eskrim oyununda amaç rakibe kılıç ile dokunmak ve onun savunmasız noktalarını bulmak olarak ayarlandığı için eskrim sanatı oldukça zorlu olabilmektedir.

Eskrim nedir, nasıl oynanır; eskrim oyununda oyuncuların epe ya da flöre ile oyun kurallarına göre tamamen karşı tarafın savunmasız yerlerini bularak, silahını dokundurması gerekir. Eğer oyunculardan ikisi de aynı anda hamle yaparsa, ilk önce silahın değdiği kişi kaybetmektedir. Elektronik yelek bunu saptayarak hakeme bildirmekte, oyundaki puanlarda en çok savunmasız kalana göre verilmektedir.

Eskrim İçin Nasıl Hazırlık Yapılır?

Eskrim denge ve savunma üzerine geliştirilmiş sporlar arasında yer almaktadır. Oyuncuların ilk hedefi kendi vücutlarını korumak ve rakibin savunmasız bıraktığı yerlerini bularak ani dokunuşlar yapmaktır. Eskrim için esnek bir vücut ve parmak ucu hareketlere ihtiyaç duyulduğu gibi kıvraklık da oldukça önemlidir.

 • Vücudun esnekliği için profesyonel eskrimde oyuncunun küçük yaşlardan hazırlıklı olması gerekmektedir.
 • Oyunda baş, gövde, pantolon ve ayakkabı eskrim sporuna göre kullanılmalıdır.
 • Eskrim silahları oyunda zarar vermek için kullanılmadığı için ucunda bulunan topun hareketlerine göre hamle yapılmalıdır.
 • İnce ve metal olan silah zararlı olacağı için eskirim maskesi gözleri tamamen koruma odaklı kullanılır.
 • Oyun sırasında metal pist üzerinde eskrim ayakkabı seçimi de önemlidir.