Kategoriler
Spor branşını seç!

Evde Pilates Zamanı

Evde spor yapmanın imkânsız olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Evde ekipmansız bir şekilde egzersiz yapabilirsiniz. Formunuzu korumak veya forma girmek istiyorsanız pilates ev için harika bir aktivite olacaktır. Üstelik istikrarlı bir şekilde disiplini elden bırakmadan yaparak kısa sürede fiziki sonuçları ile karşılaşacak ve motivasyonunuzu ve temponuzu arttırarak bir zaman sonra fit bir vücuda sahip olabilirsiniz. Sizler için evde pilates aletleri olmadan nasıl spor yapılır? Konusunu işleyeceğiz.

Başlangıç İçin Basit Bir Hareket

Elbette her zaman olduğu gibi önce esneme ve ısınma hareketleri yapmayı ihmal etmeyin. Bu safhayı geçtikten sonra matınız var ise matınız yoksa düz orta yumuşaklıkta bir zemine uzanın ve bacaklarınızı masaya veya yükseğe uzatırmış gibi kaldırın. Ardından dizlerinizi kırın ve alt bacaklarınız tam yere baksın. Başınızı yine omuzlarınız beraber kaldırın ve kollarınızı yerden düz bir şekilde kaldırıp yere vuruyormuş gibi indirip kaldırmaya devam edin. Bu hareket üst karın ve alt karın bölgenizi çalıştıracaktık. Karın bölgesinde fazlalıklardan şikâyet edenlerin mutlaka denemesi gerekiyor.

Selülit Kâbusunuz Olmasın

Basen bölgenizdeki fazlalıklardan rahatsızsanız ve selülit problemi yaşıyorsanız tüm dikkatler buraya. Yine matınızın üzerine sırt üstü uzanın ve ayaklarınızın yere değecek şekilde dizlerinizi kırın ve ayaklarınızı kalça hizasına açarak ellerinizi de yere paralel ancak güç alacak şekilde konumlandırdıktan sonra belinizi yukarı kaldırıp indirin. Burada dikkat edilmesi gereken husus ayaklarınız ve omuzlarınızın teması asla kesilmemeli ve yerden güç almanızdır. Etkisini arttırmak için ise egzersiz sırasında karın ve kalça kaslarınızı sıkmanız doğru olacaktır.

Karın Bölgesi İçin

Düz bir zemine sırt üstü uzanın ve ellerinizi iki yana doğru mekik çekecekmiş gibi uzatın. Ayaklarınızın düz bir şekilde durması gerekiyor ancak belinizin zorlandığını hissederseniz çok az dizlerinizi kıvırabilirsiniz. Elleriniz ile yavaşça ayaklarınıza doğru uzanın. Önce başınızı ardından omzunuzu en son ise sırtınızı kaldırıp tekrar elleriniz başınızın üzerinde yatar pozisyonuna geri dönün. Aynı şekilde sağ ve sol tarafa eğilerek de yapabilirsiniz. Karın kaslarınızı sıkılaştırmak için daha etkili bir egzersiz yoktur.

Karada Yüzmek

Bu hareketin tam olarak hissettirdiği budur. Yüz üstü zemine uzanın. Kollarınız ve ellerinizi düz bir şekilde öne doğru alın ve ardından sağ kolunuzu ve sol bacağınızı yukarı doğru kaldırıp indirip tam tersini deneyin. Kendinizi yüzüyormuş gibi hissetmeniz gerekmektedir. Bedenin yaptığı tam olarak budur. Bu hareket sırt, kalça, bacak ve kol bölgelerini güçlendirmektedir.

Daha Sıkı Bacaklar

Dizi ve filmlerde bu hareketi mutlaka görmüşsünüzdür. Basit ancak etkili egzersizlerden biridir. Bunun için sağ tarafınıza doğru yatın ve sağ kolunuzu başınızın altına aldıktan sonra sol kolunuz ile yeri destekleyin. Bacaklarınızı düz bir şekilde uzatın ve sol bacağınızı kaldırabildiğiniz kadar yukarı kaldırın ve hızlıca hareketi tekrarlayın. Burada dizlerinizi kırmadan ne kadar kaldırabiliyorsanız o kadar deneyin. Zamanla esneklik kazanacak ve neredeyse 90 derecelik açı ile kaldırabileceksiniz. Ardından sol tarafınıza yatıp aynı hareketi sağ bacağınız için deneyebilirsiniz. Bu egzersiz kalça ve bacak kaslarınızın güçlenmesine yardımcı olacaktır.

Evde bu basit hareketler ile forma girebilirsiniz. Programınızı oluştururken kademeli olarak setleri uzatmayı ihmal etmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir