Kategoriler
Spor branşını seç!

Evde Yürüyüş Yaparak Formunuzu Koruyun

Yürüyüş yapmak her zaman en fazla tercih edilen spor dallarından biridir. Sadece yürüyerek ortalama 50 kasınızı aynı anda çalıştırabilir ve daha sıkı bir vücuda sahip olabilirsiniz. Ancak bazen sahile veya spor salonuna gitmek mümkün olmayabiliyor. Hava koşulları muhalefetine ya da tüm dünyayı etkisi altına alan bir virüs tehlikesi yüzünden evinizden çıkmak istemiyorsanız evden çıkmadan da yürüyüş yapabilirsiniz. Sosyal medya üzerinden birçok kişi evde yürüyerek nasıl zayıfladığını anlatıyor ve bu konu şu sıralar oldukça dikkat çekiyor. Sizde evinizde yürüyerek forma girmeyi veya sahip olduğunuz formu korumak istiyorsanız evde yürüyüş yapmanın incelikleri yazımızda.

Evinizin Metrekaresi Önemli Değil

Evde yürümekten söz edince herkesin ilk aklına gelen evinin yeterince büyük olmadığıdır. Burada kastedilen evin her bir alanını dolaşmak değildir. Yani sürekli mutfak salon veya balkonunuzu gezmekten söz etmiyoruz. Bu çok sıkıcı bir iş olacaktır. Bu sebepten yürüyüşünüzü olduğunuz yerde yapmanız en mantıklısı olacaktır. Ayakkabınızı giyin ve evde en az 1 saat yürüyün. Bu oldukça basit bir egzersizdir. Olduğunuz yerde bu sayede km kat edebileceksiniz. Tıpkı spor salonlarında koşu bandı gibi gidiyormuş gibi yapacak ancak temelde hep aynı yerde olacaksınız. Sürekli aynı yöne doğru yürümekten sıkılırsanız adımlarınızı sağa ve sola şeklinde değiştirerek bakış yönünüzde de farklılıklar yaşayabilirsiniz.

Evde Sıkılaşmak Mümkün

Evinizde bir oyana bir bu yana süzülürken siz basen bölgeniz, bacaklarınız ve karnınızın inceldiğini ve daha sıkı bir vücuda sahip olduğunuzu kısa sürede fark edebilirsiniz. Orta hızda sabit bir tempoda en az 2 en fazla 10 km yol kat ederek aynı zamanda kalori yakacak ve fazla kilolarınızdan da kurtulacaksınız. Özetle eğer evde egzersiz yapmak istiyorsanız en basiti yürümektir. Eğer sıkılacağınızı düşünürseniz eğlenceli müzikler veya komedi filmi açarak zamanı daha keyifli hale getirebilirsiniz. Ne de olsa evinizdesiniz ve istediğiniz her şeyi yapmanız mümkün.

Kendi Programınızı Yapın

Çok fazla kas çalıştıran bir egzersiz olduğundan başlangıçta en düşük seviyeden başlamak doğru olacaktır. Yani ilk günden 10 km yürümek gibi bir hata yapmayın ertesi gün ayağa kalkacak dermanı bulamaz ve vücudunuzu çok fazla yormuş olursunuz. Bu sebepten 2 km için başlangıç oldukça idealdi. Ardından 4 km 6 km derken mesafeyi gün geçtikçe kademeli olarak arttırmanız tavsiye edilmektedir.

Daha Eğlenceli, Daha Dinamik

Evde yürüyüş yaparken hayal gücünüzü de kullanarak çok farklı şekillerde gerçekleştirebilirsiniz. Örneğin pilates lastiğini de işin içine katarak kol kaslarınızı da devreye sokabilirsiniz. Yahut önce düşük hızda başlayıp giderek hızlanarak yağ yakımını ani bir şekilde arttırabilir ve kendinize değişiklik katabilirsiniz. Ara ara koşmayı deneyebilir veya ağırlıkları kollarınızda kaldırarak neredeyse tüm vücudu çalışır hale getirebilirsiniz. Bazı günler ise vücudunuzu serbest bırakın ve kollarınız nereye gitmek isterse gitmesine izin vererek bedenin kendi temposuna ulaşmasını veya kasların rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Evde dilediğiniz kadar süreyi bu spora ayırarak daha enerjik, daha sıkı ve aynalarla daha barışık yeni kendinize merhaba diyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir