Kategoriler
Spor branşını seç!

Fitness Gerçekleri

Fitness son 10 yılın belki de en fazla tercih edilen ve genelde salonlarda yapılan spor dallarından biridir. Özellikle gençler arasında çok yayılmış olmasından ötürü sporla hiç alakası olmayan kişilerin bile hakkında mutlaka bir fikri vardır ve bu böyle kulaktan kulağa yayılır. Öyle ki bazı bilgilerin gerçekliği bilim ile uyuşmasa bile yaygınlaşmasından ötürü birçok kişi bu yanlış bilinen doğrulara inanmakta ve uzmanlardan yardım almayan veya çok fazla araştırmaya yapmayan kişiler bu yanlışlıklara ne yazık ki düşmektedir. Fitness’a ilgi duyuyor veya hakkında bilgilerinizin doğruluğunu teyit etmek istiyorsanız yaygın olarak bilinen yanlışları sizler için derledik.

Her Kas Ağrısı Geliştiğine İşaret Etmez

Genel olarak duyduğumuz ağrıyan kasın geliştiğidir ve kişiyi mutlu edip spora teşvik eder. Burada atlanan husus her kas geliştiği atlamaz. Antrenmanınızdan çok memnun kalmış ve kaslarınızın geliştiği için ağrıdığını düşünebilirsiniz ki şunu da hatırlatmak gerekir belki de sizin tahmin ettiğiniz kadar olumlu bir antrenman geçirilmemiştir. Kas ağrısı kasların uyarı verdiği anlamına gelmektedir. Yani bu her zaman geliştiği değil belki set sayısın da ki ya da ara verdiğiniz dönemlerdeki sorunlardan ötürü olabilir. En kötüsü ise sinir sistemine çok yüklenmiş olabilir ve bu da yaşayacağınız bir sorunun göstergesi olabilir. Bu sebepten kaslarının verdiği uyarıları dikkate alın ve her zaman iyi olduğunu düşünmeyin.

Dinlenme Gününde Spor Yapılır

Diğer yaygın yanlışlardan biri de dinlenme günlerinde spor yapmamaktır. Oysaki boşa geçen gün her zaman kaybedilmiş bir zamandır. Bu günlerde uzun antrenmanlar yağacağınızı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz bedenin dinlemeye de ihtiyacı vardır ancak aktif kalmak her zaman önemlidir. Örneğin o günlerde esneme çalışmaları yapmak çok değerlidir. Vücut ağırlığıyla kısa bir antrenman, yoga veya pilatesi tercih ederek kan akışınızı arttırabilir ve bir sonraki gün için enerji toplayabilirsiniz. Burada önemli olan çok abartmamak ve yoğun bir program uygulamamaktır. Hafif ve orta seviyeli antrenmanlar dinlenme gününde de yapılabilir.

Kardiyo Yararlıdır

Fitness yapan kişilerin ağırlıklı kardiyo çalışması istenmez ve güçlerinin azalacağı söylenir. Halbuki doğru şekilde yapılan kardiyo programı tam tersine kişinin gücünü arttırır ve performansını olumlu yönde etkiler. Hafif ve orta kardiyo programının size zararı değil yararı dokunacaktır.

Antrenmandan Hemen Sonra Protein Tüketmek Gerekmez

Yaygın inanışa göre yine antrenmandan hemen sonra protein tüketmenin çok daha etkili olduğunu duyarız. Oysaki bilimsel araştırmalar böyle bir gerçeği bizlere sunmuyor. Yapılan araştırmalara göre spordan hemen sonra protein alınması ile spordan birkaç saat sonra protein alınmasının bir farkının olmadığı ispatlanmıştır. Elbette ki protein kaslar içi çok önemli ve mutlaka tüketilmelidir ancak acele bir şekilde beslenme zorunluluğunuz olmamaktadır. Ayrıca antrenmandan önce tükettiğiniz protein antrenmandan sonrakine de katkı sağlayacağından kendinizi rahat bırakarak hemen yemek saati düzenlemek zorunda değilsiniz.

Tekrar Her Zaman Önemlidir

Bilimsel araştırmalara göre güçlenmeye çalışan kişiler genellikle düşük tekrarlar ile çalışır ve yüksek tekrarların kas kütlesi üzerinde daha etkili olduğu açıklanmıştır. Ancak iki ayrı hedef için tek bir programa sığınmak burada yanlış olandır. Örneğin kas kütlesi artışı hedefleyenler yalnızca yüksek tekrarlarla çalışır. Ancak düşük tekrarlar ile daha ağır kaldırarak yine aynı amacı gerçekleştirebilirsiniz. İşin özeti düşük tekrarla kas kütlesi artarken yüksek tekrarla güç artışı sağlamakta mümkün olacaktır. Bu sebepten her ikisini de yapmak ve hem kas kütlesini hem de güç artışını sağlamak en doğrusu olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir